1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Ahiret Sorusu Gibi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Danimarka hükümeti göçmen akınını önlemek için vatandaşlığa kabul sınavında Danimarkalıların bile zorlanacağı sorular soruyor. Sorulardan gözü korkan 50 bin yabancı vatandaşlıktan caydı
  Danimarka'da vatandaşlık hakkı almak isteyen yabancıların 2 yıldır tabi tutulduğu Danca dil ve kültür sınavının zorluğu yüzünden 50 bin göçmenin Danimarkalı olmaktan vazgeçtiği bildirildi. "Grönland'dan kaç vekil Danimarka Meclisi'ne seçiliyor?",

  "Danimarka'ya hangi tarihlerde başta Türkler olmak üzere göçmen akını başladı?", "Polis zanlıyı ne kadar süre gözaltında tutabilir?" gibi sıradan Danimarkalıların bile doğru cevap vermekte zorlanabileceği soruların sorulduğu vatandaşlık sınavı eleştirilere neden oluyor.
  40 soru soruluyor

  Başbakan Anders Fogh Rasmussen'in liderliğindeki Liberal-Muhafazakâr koalisyon hükümeti ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'nin ortak projesi olan sınav 2005'ten bu yana uygulanıyor. Danimarka vatandaşlığı almak isteyen yabancılar, 2005 yılına kadar, "Danca 2" adı verilen ve daha basit olan bir dil sınavına tabi tutuluyordu. Bu tarihten sonra uygulamaya konulan "Danca 3" adlı sınavda ise katılanlara, Danimarka tarihi, kültürü, coğrafyası, dini ve adli sistemi gibi konularda 40 çoktan seçmeli soru soruluyor.

  Ülke genelinde göçmenlere dil eğitimi veren 60 lisan okulunun müdürlerini çatısı altında toplayan Lisan Okulları Yöneticiler Derneği Başkanı Thorkild Dam, 2 yılda 50 bin yabancının bu sınav yüzünden Danimarka vatandaşlığına geçmekten vazgeçtiğini söyledi. Dam, bu yabancıların geldikleri ülkelerde ya az eğitim gördüklerini ya da hiç eğitim görmediklerini ve kulaktan dolma öğrendikleri Dancaları nedeniyle hiçbir zaman bu sınavı geçemeyeceklerini belirtti. Bu yabancıları topluma uyum sağladıklarına ve iş piyasasında başarılı olduklarına işaret eden Dam, hükümetin derhal kısıtlamaları hafifletmesini istedi.
  Daha zoru geliyor

  Danimarka'da son bir yılda yapılan iki sınav sonucunda 4 bin kişinin vatandaş olma hakkı kazandığı öğrenildi.
  Etnik Eşitlik Kurulu Başkanı Muhsin Türkyılmaz da Danimarka vatandaşlığına geçmenin, yabancılar için yaşadıkları toplumda kabul görme açısından zihinsel olarak büyük önem taşıdığını belirtti.
  Hükümete bu kısıtlamayı getirten Danimarka Halk Partisi'nin vatandaşlıktan sorumlu sözcüsü Sören Krarup ise yasayı hafifletmenin aksine vatandaşlığa geçmek isteyenlere yönelik olarak daha fazla kısıtlama getirmeyi düşündüklerini söyledi.


  Bu soruları bilen vatandaş oluyor


  Kraliyet, bayrak, bütünlük: Danimarka monarşisinin adı nedir?; Danimarka bayrağının adı nedir?; İzlanda, Danimarka'dan hangi tarihte bağımsızlığını aldı?; Faroe ve Grönland'dan kaç vekil Danimarka Parlamentosu'na seçiliyor?
  Kültür ve ananeler: Anayasa Günü hangi tarihte kutlanıyor?; H.C. Andersen hangi şehirde doğdu?; Dancanın gelişmesinde hangi ülkenin dili etkili olmuştur?; Danimarka tarihini 11. yüzyılda yazan kimdir?; Danimarka futbolda hangi tarihte Avrupa Şampiyonu oldu?; Danimarka Bayanlar Hentbol Takımı hangi tarihte Dünya Şampiyonu oldu?
  Coğrafya ve toplum: Danimarka'ya hangi tarihlerde başta Türkler olmak üzere göçmen akını başladı?; Grönland'ın en büyük şehri hangisidir? Danimarka nüfusu ne kadardır?; Seatland Adası ile Jutland Yarımadası'nı bağlayan köprünün adı nedir?
  Hukuk ve adalet: Danimarka'da cezai ehliyet yaşı nedir?; Ölüm cezası uygulanır mı?; Polis zanlıyı ne kadar süre gözaltında tutabilir?
  Danimarka ve dünya: AB'yi 1950'lerde hangi ülkeler kurdu?; Danimarka hangi ülkelerle birlikte NATO üyesidir?
  Din ve kilise: Danimarka Halk Kiliseleri hangi din üzerine kuruludur?; Kilise vergisini kim öder?; Danimarka'da ikinci büyük din hangisidir?; Her grup inanç topluluğu kurabilir mi?


  Milliyet
   
 2. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Ahiret Sorusu Gibi
  [​IMG]
   
Ahiret Sorusu Gibi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ahiret Hayati

  Ahiret Hayati

  İslam itikad nizamında temel iman esaslarından biri de “Ahiret Günü”ne inanmaktır. İnançlarımız ve amellerimize göre, mutluluk dolu, ya da belirli bir süresi veya bütünü azaplarla çevrili ebedî bir hayat yaşamak için, ölümden sonra tekrar dirileceğimize iman etmektir. İnsan, bu yüceler yücesi güne inanmadıkça, bu mukaddes günü yakınlardan yakın bilmedikçe, bu günün korkusuyla ürpermedikçe,...
 2. zeka sorusu :)

  zeka sorusu :)

  ( resimde 10+1 = 5+6 diyo) 2 adet kirbit çöpünün yerini değiştirerek yeni bir eşitlik meydana getirebilrimiisn ?
 3. Ahiret

  Ahiret

  Bu kelime genel anlamda olduğu için Kıyamet, Sırat, Mizan, Cennet ve Cehennem maddelerine bakınız.Rüyada ahirete gitmek, uzun ve yararlı bir yolculuğu belirtir. Ahirette bulunmak, tüm çabalarının karşılığını alacağını büyük bir iyilik ve mutluluğa kavuşulacağını belirtir. Ahiretten kovulmak, mal, mülk bazen de can kaybına işarettir. Rüyada ahrete gitmek, uzun ve faydalı bir yolculuğu belirtir....
 4. ahiret

  ahiret

  Rüyada ahirete gitmek, uzun ve yararlı bir yolculuğu belirtir. Ahirette bulunmak, tüm çabalarının karşılığını alacağını büyük bir iyilik ve mutluluğa kavuşulacağını belirtir. Ahiretten kovulmak, mal, mülk bazen de can kaybına işarettir. Rüyada ahrete gitmek, uzun ve faydalı bir yolculuğu belirtir. Ahrette bulunmak, emeklerinin karşılığını alacağını büyük bir iyilik ve mutluluğa kavuşulacağını...
 5. ahirette buluşmak

  ahirette buluşmak

  ahirette buluşma cennette sevdiklerimiz cennette buluşma ahirette kaç yaşında olacağız kaç yaşında olacağız öbür tarafta yani ahirette eşimiz ve sevdiklerimizle yine bir arada bulunabilecek miyiz özellikle eşimizle bir arada olabilecek miyiz bunu araştırdım bir yerde şöyle yazıyor`; cennet hiçbir şekilde üzüntünün olmayacağı yer olduğu için bizim sevdiğimiz kişiler cehenneme gitsede allah...

Sayfayı Paylaş