1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Ahirete Iman Ve Insan Hayatına Etkisi

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  ahirete imanın insan üzerindeki etkisi ahiret inancının insan üzerindeki etkileri ahiret hayatının hayatı etkileri hayatı ile ilgili hikayeler inancının hayatına etkisi
  AHİRETE İMAN VE İNSAN HAYATINA ETKİSİ[1]

  Ölüm denen gerçek her gün yaklaşıyor. Her geçen gün, yaşlı olsun, genç olsun bütün insanların ömür takviminden bir yaprak daha düşürüyor ve herkes kaçınılmaz biçimde hayatının sonuna doğru yol alıyor. Bunu, her gün yaşadığımız sayısız örneği ile görüp duruyoruz. Her canlının hayatı son bulacak. Ancak ömrü sınırlı olan yalnız insan değil, insanı omuzlarında taşıyan dünya; onun, içinde yer aldığı sistem ve bütün kainatın da tıpkı canlılar gibi belli bir ömrü var. Bir gün gelecek kainatın da ömrü tükenecek ve her şey yerle bir olacak ve düzen bozulacaktır. Bu yer yüzünün ve bütün kainatın “ömrünün” sonu olacaktır. Kainatın, bu müthiş olayı yaşayacağı güne “kıyamet günü” diyoruz.
  Ancak insanın ölümü, kainat düzeninin bozulması ile kıyametin kopması her şeyin sonu değildir. Aksine, kıyametin ardından, bozulan düzen yeniden kurulacak, ölen herkes tekrar diriltilecek, ikinci ve sonsuz bir hayat başlayacaktır. Yüce Allah'ın kudreti ile gerçekleşecek olan bu ikinci hayata da "Ahiret hayatı" diyoruz.
  Bütün semavi dinlerin inanç esasları içinde ahiret hayatına iman esası vardır. En son semavi din olan İslam, Ahiret hayatının varlığı üzerinde önemle durur. Tıpkı geçmiş semavi dinlerde olduğu gibi, bizim dinimizde de, her şeyin son bulmasından sonra ikinci ve sonsuz bir hayatın varlığına inanmak, nihai kurtuluşun temel şartları yani iman esasları arasında yer almaktadır.
  Ahiret hayatı, kıyametin kopmasından sonra, Allah’ın, gelmiş geçmiş bütün insanları ve diğer canlıları tekrar diriltmesi ile başlayacaktır. İnsanın ölüp kabre konması ile kıyametin kopup insanların tekrar diriltilmesi arasında geçen zaman kabir hayatı, bu ara zamana da “berzah alemi” denmektedir.
  “Ahiret” kelimesi; sözlük anlamı ile “evvel” kelimesinin zıddını ifade eder. İslami bir terim olarak, “öbür dünya”, “ölümden sonraki hayat” anlamında kullanılır. Buna göre dünya, canlıların yaşadığı ilk alem, ahiret ise son alemdir.
  Ahiret hayatının yaşanacağı ortam Kur'ân'da “ed-dâru’l-âhira” (Ankebut, 29/ 64) “ikinci yurt”, “ahiret yurdu” şeklinde de kullanılmaktadır.
  Ahiret gününe iman, Allah'a iman esasından ayrı düşünülemez. Çünkü Allah'a iman etmek onun bildirdiği hakikatlere de iman etmeyi gerektirir. İnandığımız Allah bize ahiret gününün varlığını, orada müminlerin ulaşacağı nimetleri, kafirlerin göreceği azabı haber vermiştir. Bu sebeple ahiret gününe inanmamız da kaçınılmaz olur. Bundan dolayı müslüman, inancının bir gereği olarak daima ahiret gününe iman ettiğini, Kuran ve sahih sünnette bildirilen ahiret ahvaline inandığı da söyler. İşte şu ayeti kerime bize, ahirete imanın İslam inanç temellerinden biri olduğunu bildirmektedir.
  .ياايهاالذين آمنواآمنوا بالله ورسوله والكتاب الذى نزل على رسه والكتاب ا لذى انزل من قبل
  "Ey iman edenler! Allah'a, Peygamber'ine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin"(Nisa,4/136).
  Aynı âyetin devamında bu esasları inkâr etmenin küfür olduğu bildirilmektedir.
  ومن يكفر بالله وملائكته وكتبه ورسله واليوم الآخرفقد ضل ضلالا بعيدا

  [1]Bu bölüm Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Doç. Dr. Halil ALTUNTAŞ tarafından hazırlanmıştır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ağustos 2008
  ceylinn bunu beğendi.
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Ahirete Iman Ve Insan Hayatına Etkisi
  emeğine sağlık
   
 3. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  offffffffff
  konuyu açıklamıoooooooooooooo
   
 4. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  hiç biri

  çok güzellllllllllllllll
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  süper kim yapmışsa aferin
   
 7. jennifer lopez

  jennifer lopez Forum Okuru

  şu kelime çok süper :insanın omuzlarında taşıyan dünya :D D :D
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ne dioo yhya anlamadımm ben anlatamadı ki
   
Ahirete Iman Ve Insan Hayatına Etkisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tükürüğün bileşimi ve etkisi nasıldır?

  tükürüğün bileşimi ve etkisi nasıldır?

  tükürüğün bileşimi ve etkisi nasıldır? Yeni doğan bebeğin ağzı sterildir (mikropsuzdur), fakat birkaç dakika sonra kirlenir ve yaşam boyu da mikroplu kalır. Öyleyse neden hastalanmıyoruz? Çünkü ağızda bulunan bakterilerin çoğu hastalık yapmayan mukoza (saprofit) türdendir. Ancak vücudun direnci kırılınca bu bakteriler...
 2. " Aykiri " Imam

  " Aykiri " Imam

  tek yol devrim mahya tek yol devrim imam levent dursun imam levent dursun Emin degilim ama sanirim yanlis hatirlamiyorsam böyle bir deyim vardi ; Büyük esek ne yaparsa kücükde onu yapar gibi birsey :) Bu haberde onun gibi birsey... RTE yapiyor halk´da onun izinden gidiyor... Aslinda herseyin yeri ve zamani var Politikayi Din/Inanc ile karistirmamak gerekiyor...Malesef bizimkiler bunu...
 3. asit yağmurları ve sera etkisi

  asit yağmurları ve sera etkisi

  asit yağmırları sera etkisi, hakkında bilgi var mı arkadaşlar ?
 4. ahireta iman ve ahirete imanın hayatımıza etkileri

  ahireta iman ve ahirete imanın hayatımıza etkileri

  ahirete iman? ahite imanın hayatımıza etkileri
 5. Kevin Costner 'ın Hayatı Hakkında Bilgiler ve Resimleri

  Kevin Costner 'ın Hayatı Hakkında Bilgiler ve Resimleri

  Kevin Costner ve Resimleri Kevin Costner Biyografisi ve Resimleri Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde bir otel odasında ölü bulunan dünyaca ünlü şarkıcı Whitney Houston (Whitney Houston'ı i I will always love you şarkısıyla hatırlıyoruz.) ile oynadığı Bodyguard filmiyle hafızalara yer eden ünlü şarkıcı ve oyuncu Kevin Costner hayatı hakkında elimizde olan bilgileri ve resimleri sizlerle...

Sayfayı Paylaş