1. TÜLSÜ35

  TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  621
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bulundugum yer BURSA memleketim İZMİRRRR

  aile içi şiddet hız kesmiyor

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında TÜLSÜ35 tarafından paylaşıldı.

  İstanbul ve Uludağ Üniversiteleri’nin hazırladığı ve Türkiye genelini kapsayan anketin sonuçlarına göre, aile içi şiddet olanca hızıyla devam ediyor. Ankete katılan 1044 kişiden, 469’u aile içi şiddete ya maruz kaldığını, ya da tanık olduğunu söylüyor.

  Aile içi şiddet, aile üyelerinden biri tarafından uygulanan, aynı ailedeki bir diğer üyenin yaşamını fiziksel ya da psikolojik bütünlüğünü veya bağımsızlığını tehlikeye sokan, kişiliğine veya kişilik gelişimine ciddi boyutlarda zarar veren eylem veya ihmal olarak tanımlanıyor. Araştırmalar, dünyada her ırk ve ülkeden dört aileden birinde aile içi şiddet görüldüğünü ortaya koyuyor. Aile içi şiddete en çok maruz kalanlar ise kadınlar ve çocuklar.

  Galatasaray Üniversitesi’ndeki kolokyumda açıklanan ‘Türkiye’de Aile İçi Şiddet’ anketinin sonuçlarını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Füsun Sokullu Akıncı ile Ceza ve Ceza Usul hukuku öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Ali Kemal Yıldız değerlendirdi.

  < Konu Resmi..>
  Yaptığınız anketin sonuçlarına göre Türkiye, aile içi şiddet konusunda hangi noktada duruyor, diğer ülkelerle kıyaslandığında nasıl bir tablo çiziyor?

  Türkiye’deki aile içi şiddet diğer ülkelerdeki gibi devam ediyor. Aile içi şiddet Türkiye’de diğer ülkelerden biraz daha fazla ancak çok büyük bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Anket çalışmamız sonucunda anketi cevaplayanların yüzde 38’i aile içi fiziksel bir şiddete maruz kaldığını, ya da böyle bir duruma tanık olduğunu ifade etti. Yüzde 28’i bizzat mağdur olduğunu, yüzde 10’u ise tanık olduğunu söyledi.

  ”EN ÇOK KADINLAR VE ÇOCUKLAR DÖVÜLÜYOR”
  < Konu Resmi..>
  Mağdurlar arasındaki cinsiyet farklılığının dikkat çekici boyutta olduğunu söyleyebilir miyiz? Ailede daha çok kimler şiddete maruz kalıyor?
  İstatistiklerde görülmeyen ancak gerçekte toplum içinde var olan suçların sayılarına biz siyah sayılar yani karanlıkta kalmış sayılar diyoruz. Bu sayı aile içi şiddet ya da cinsel içerikli suçlarda çok büyüktür çünkü insanlar bu suçları bildirmez. Onlar siyah sayı olarak kalır. Türkiye’de şöyle bir gerçek var. Bu tür mağdurlar polise gittiklerinde, polisler genellikle aile içi durumlara karışmamayı tercih eder, aralarında uzlaştırmaya çalışırlar. Polislerin eğitimlerinde böyle bir eksiklik var. ‘Karı koca arasına girilmez’ diye bir inanış hakim. Halbuki yapılması gereken tam tersidir; polisin müdahale etmesi gerekir.
  Bu suçların siyah sayı olarak kalmaması için çalışmalar yapılması lazım. Kolokyuma katılan Kanadalı konuklarımızdan biri, Kanada’da şöyle bir tespitte bulunduklarını söyledi: Şiddet gören kadın bir kez polise gidiyorsa, ikinci kez şiddet görme olasılığı azalıyormuş, ama gitmiyorsa tekrar şiddet görme olasılığı bulunuyormuş.  Bu durumun bizim ülkemizde de geçerli olduğunu düşünüyorum. Şiddetin önüne geçmek için Türkiye’de şiddeti ve şiddet kültürünü kaldıracak her türlü eğitim büyük önem taşıyor. Türkiye’de çocuk terbiyesinde dayak vardır, çocuk dövülerek terbiye edilir. Çocuk büyüyüp askere gittiğinde yine asker ocağında dövülerek eğitim verilir. Sonra ne oluyor, insanlar şiddet döngüsünün içine giriyor. Kendi ailesinden ya da amirinden dayak yiyen çocuk, kendi çocuğunu da döverek terbiye ediyor. Yani bu şiddet kültürünün önüne geçilmesi için eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

   
 2. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: aile içi şiddet hız kesmiyor
  ya herşey kadınlarda bitiyo hemcinslerimize sahip çıkalım.emeğine sağlık canım
   
 3. meleklerin sultanı

  meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  487
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: aile içi şiddet hız kesmiyor

  çok önekmli bir konuya değinmişsin tülsücüm teşekkür ederim benden sana rep...
   
 4. TÜLSÜ35

  TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  621
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bulundugum yer BURSA memleketim İZMİRRRR
  Cevap: aile içi şiddet hız kesmiyor
  teşekkür ederim canım
   
 5. TÜLSÜ35

  TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  621
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bulundugum yer BURSA memleketim İZMİRRRR
  Cevap: aile içi şiddet hız kesmiyor

  teşakkür ederim sagol canım
   
aile içi şiddet hız kesmiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aile içi oyunlar...

  aile içi oyunlar...

  aile içi oyunlar kuru fasulye yapma oyunları kuru fasulye yapma oyunu ev içi oyunları ev oyunlar Balonla Dans Müzik eşliğinde dans ederlerken havaya atılan balonu da düşürmemeye çalışılır. Balon yere düştüğünde donar kalırsınız. Aileden biri müziği keser. Dokunmadan güldürmeye çalışır. İlk gülen diğer oyunda müziği kesen kişi le birlikte diğerlerini güldürmeye çalışanlardan olur. Tek kişi...
 2. Evlilikte aile içi şiddet ve daha sonrası

  Evlilikte aile içi şiddet ve daha sonrası

  Felakete maruz kalanların karşılaşabilecekleri psikolojik sorunlar ve bunlara karşı alabilecekleri önlemler: Bir Felaket ile Yaşayabileceğiniz Psikolojik Sorunlar Özellikle ilk birkaç gün içinde yaşayabilecekleriniz: ● Duygusal Olarak: Geçici bir şok yaşayabilir, korku, öfke, suçluluk, utanç, çaresizlik ve umutsuzluk duyguları hissedebilir ya da hiç birşey hissetmeden "donup...
 3. Seçim yardımları hız kesmiyor

  Seçim yardımları hız kesmiyor

  Yerel seçimler öncesi Tunceli'de başlayan eşya ve para yardımında sıra Diyarbakır'a geldi. Vali Mutlu'nun yerel seçim öncesi birçok aileye gönderdiği ’mektupta’ yoksul ailelere 1200 lira para ile beyaz eşya yardımı yapılacağı sözü verildi. Yaklaşan yerel seçimler öncesi Tunceli’de Valiliğin beyaz eşya ve mobilya dağıtımından sonra, bu kez Diyarbakır Valiliği harekete geçti. Sayı numarası ve...
 4. Aile İçi Şiddetin Çocuğa Etkileri

  Aile İçi Şiddetin Çocuğa Etkileri

  aile içi şiddet nedir,aile içi şiddetin çocuklara etkisi,aile içi şiddete maruz kalan çocuk psikolojisi,aile içi şiddetin çocuğa etkileri,aile içi şiddetin çocuk üzerindeki sonuçları,aile içi şiddete maruz kalan çocuğun davranışları nasıl olur, Şiddet ve saldırgan davranışlara maruz kaldığımız yaşam alanları hiç de uzağımızda değil! Aslında en yakınımızda, yani ailemizde! Yapılan...
 5. aile içi şiddet yardım

  aile içi şiddet yardım

  merhabalar. ben 14 yaşındayım ve 8 yaşımdan beri annemden ve babamdan şiddet görüyorum. her gün olmasa bile annem her sinirlendiğinde ''ben senin annenim sana istediğim her şeyi yaparım'' diyerek en küçük olaylarda bile kızım demeden ya bana tokat atar ya da beni döver. genellikle yara, morluk veya kalıcı bir ağrı olmuyor ama bir kaç kez olmuştu. bu seferki olay; 8buçuk yaşındaki kardeşim ve...

Sayfayı Paylaş