ailenin korunmasına dair kanun *

handanca

Daimi Üye
Üye
#1
ailenin korunmasına dair kanun *
Ailenin Korunmasına Dair Kanun Aile içi şiddete maruz kalan eş veya aile bireylerinden biri ya da olaya tanık olan 3. bir kişi Polise, Aile Mahkemesine veya Savcılığa başvurabilir. (Başvuru için harç ödemek gerekli değildir). Polis veya savcılığa başvurulduğu takdirde olay Aile Mahkemesine yönlendirilir.
Başvuru üzerine Aile Mahkemesi Hakimi olayın niteliklerini göz önünde bulundurarak Kanunda yazılı tedbirlerin birine, birkaçına veya hepsine birden gecikmeksizin hükmeder.

Bu tedbirler, kusurlu eşin;

a) şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,
b) müşterek evden uzaklaştırılması, evin (aile konutunun) şiddete uğrayan eşe ve çocuklarına tahsis edilmesi, şiddet uygulayan eşin eve yaklaşmaması,
c) ev eşyalarına zarar vermemesi,
d) aile bireylerini iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,

e) varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi, f) alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanmış olarak ortak konuta gelmemesi, şeklinde olabilir.

Hakim bu tedbirlere en çok 6 ay süre için hükmedebilir.

Kusurlu eşe, kararda hükmolunan tedbirlere uymazsa tutuklanacağı ve tedbir süresinin hapis cezasına dönüşeceği ihtar edilir.

Hakim, şiddete uğrayanın yaşam düzeyine uygun bir tedbir nafakasına da karar verebilir.

Koruma kararının bir örneği Aile Mahkemesince Cumhuriyet Başsavcılığına iletilir. Savcılık kararın uygulanmasını zabıta (ve gerektiğinde psikolog, sosyal çalışmacı gibi uzman kişiler) aracılığıyla izler.

Şiddete başvuran eşin karara uymaması halinde, zabıta mağdurun şikayetine gerek kalmaksızın evrakı Savcılığa iletir. Savcı da karara uymayan kusurlu eş hakkında Sulh Ceza Mahkemesinde kamu davası açar.

Örneğin eğer evden uzaklaştırılan kişi eve yaklaşır, iletişim araçlarıyla mağduru rahatsız ederse, alkollü bir şekilde kapıya dayanırsa, hakim uzaklaştırma cezasını hapis cezasına çevirebilir.

Kanunun pratikte uygulanmasında en çok şikayet edilen konulardan biri, şiddete uğrayan kadınların başvuru sırasında karşılaştıkları zorluklardır. İlk başvurusunu genellikle karakola yapan bir kadın, polisin gösterebildiği olumsuz ve ters davranışlar karşısında, ikinci kez şiddete uğramış hissedebilmektedir.

Özellikle semt karakollarındaki polislerin Ailenin Korunmasına Dair Kanun hakkında bilgilendirilmesi ve şiddet iddiaları karşısında kanunun uygulanması konusunda derhal ve etkin şekilde harekete geçmeleri önemlidir.:party: 

sementha

Yeni Üye
Üye
#2
Cevap: ailenin korunmasına dair kanun *
gerçektende çok önemli bir konu
Kanunun pratikte uygulanmasında en çok şikayet edilen konulardan biri, şiddete uğrayan kadınların başvuru sırasında karşılaştıkları zorluklardır. İlk başvurusunu genellikle karakola yapan bir kadın, polisin gösterebildiği olumsuz ve ters davranışlar karşısında, ikinci kez şiddete uğramış hissedebilmektedir.
önemli bir yere değinmişsin...
emeğine sağlık cnm...
 
  Yasal Haklarınız: Ailenin Korunmasına Dair Kanun hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Eşin ailesinden etkilenmesi Eşin ailesinden etkilenmesi
Merhaba arkadaşlar Esimle problemimiz yok ama kiz kardesi ve annesi ne derse esim emir komuta bekliyor. Beni ihmal etmiyor. Soyle bir ornekle aciklayayim malum bayram ziyaretleri var ben hamile oldugum icin cikmadim esim ailesi ile akrabalarina...
Gebelikte beslenme 1
Ailem bana şiddet uyguluyor Ailem bana şiddet uyguluyor
Henüz 14 yaşındayım fakat kendileri hep dövüyor bi ara annemle konuşmamda "iş sinirim var hakim olamıyorum" diyor alakası yok kilomla dalga geçiyorlar falan babam da durmadan dövüyor sinirleniyor emniyete gitmeyi planlıyorum fakat ağır bir ceza...
Adalet Sarayı 0
Aİlenİn Korunmasina Daİr Kanun Aİlenİn Korunmasina Daİr Kanun
AİLENİN KORUNMASINA DAİR KANUN Kanun Numarası: 4320 Kabul Tarihi: 14/01/1998 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 17/01/1998 Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 23233 Madde 1 - Türk Kanunu Medenisinde öngörülen...
Kadın ve Hukuk 0
Ailenin Korunmasına Dair Kanun Ailenin Korunmasına Dair Kanun
KanunNumarası: 4320 Kabul Tarihi: 14/01/1998 Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 17/01/1998 Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 23233 Madde 1 - Türk Kanunu Medenisinde öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya...
Hukuk Tartışma Köşesi 1
Yasal Haklarınız: Ailenin Korunmasına Dair Kanun Yasal Haklarınız: Ailenin Korunmasına Dair Kanun
Aile içi şiddete maruz...
Kadın Haberleri 0

Benzer Konular