1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Akademisyenler YÖK'ü istemiyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’de üniversite sorunu ve üniversite çalışanları ile ilgili akademisyenler arasında bir anket yapıldı. Türk Eğitim-Sen ve Gazi Üniversitesi tarafından akademisyenler arasında yapılan anket, YÖK’ün akademisyenler tarafından da istenmediğini ortaya koydu. Akademisyenlerin yüzde 37.5’i YÖK yerine otoriter olmayan yeni bir düzenleme gerektiğini düşünürken YÖK’ün olması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 21.8.

  Türkiye’de üniversite sorunu ve üniversite çalışanları ile ilgili Gazi Üniversitesi ve Türk Eğitim-Sen tarafından bir anket yapıldı. Ankara, Erzurum, Van, Rize, İstanbul, İzmir, Konya, Elazığ, Kayseri, Trabzon, Kars ve Kırıkkale olmak üzere toplam 12 ilde yapılan araştırmaya, bin 130 akademisyen katıldı.

  YÖK İSTENMİYOR

  Ankete göre, akademisyenler YÖK yerine otoriter olmayan yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor. Akademisyenlerin yüzde 37.5’i yeni bir düzenleme isterken YÖK’ün otoritesinin bilimsel özgürlükle çeliştiğini düşünenlerin oranı yüzde 21.2. YÖK’ün üniversite kavramıyla uyuşmadığına inanan akademisyen oranı yüzde 19.5’i bulurken YÖK’ün koordinasyon sağlayan bir birim olarak varolması gerektiğini düşünenlerin oranı ise 21.88'i buldu.

  Akademisyenler üniversitede rektörlerin sahip olduğu otoriteyi de değerlendirdi. Ankete göre, akademisyenlerin yüzde 33.6’sı rektörlüğün eşgüdüm için gerekli olduğunu düşünürken, yüzde 33.1’i rektörlükte aşırı otoriter bir yapının söz konusu olduğuna inanıyor. Rektörlüğün bilimsel özgürlükleri engelleyebildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 15.2’yi bulurken üniversite içi kurumları etkisizleştirdiğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 18.1 oldu.

  “ÜNİVERSİTE İÇİ DEMOKRASİ İŞLEMİYOR”

  Ankete göre, akademisyenler üniversitelerin önündeki en önemli sorunun üniversite içinde demokrasinin işlememesi olarak görüyor. Akademisyenlerin yüzde 33.1’i üniversite içi demokrasinin işlemediğini belirtirken yüzde 32.9’u ise üniversitelerin özerk olmadığını söylüyor. Akademisyenlerin yüzde 17.5’i en büyük problemi “üniversite içi otoriter yönetim” olarak nitelendirirken yüzde 16.5’i de üniversitede yönetime katılmada sorunlar yaşanması olarak gösteriyor.

  EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ

  Üniversite çalışanlarına göre Türkiye’nin en önemli sorunu ise ekonomi. Ankete göre akademisyenlerin yüzde 39.6’sı Türkiye’nin en önemli sorununun ekonomik kalkınma olduğunu belirtirken, yüzde 35.5’i gelir dağılımı, yüzde 13’ü demokratikleşme, yüzde 11.8’i ise bireysel hak ve özgürler olduğunu düşünüyor.

  Ankete göre, akademisyenlerin yüzde 37.6’sı Türkiye’nin sorunlarını aşması için laik ve demokratik sistemini koruması gerektiğine inanıyor. Akademisyenlerin yüzde 36.2’si ise demokrasi içinde kalkınmanın şart olduğunu belirtirken yüzde 11.3’ü ise gelişmek için AB’ye üye olunması gerektiğine inanıyor.

  Anket ile ilgili açıklamada bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, söz konusu anketin Türkiye’nin gerçeklerine ışık tuttuğunu ve üniversitelerin geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Üniversitelerin demokrasinin beşiği olduğunu vurgulayan Koncuk, “Üniversiteler Türkiye’nin itici gücüdür. Bu kapsamda üniversitelerin daha fazla bilimsel başarıya imza atması, uluslararası alanda rekabet edebilmesi, çalışma barışının sekteye uğramaması için üniversite çalışanlarının görüşlerine önem verilmesi ve üniversite içi demokrasinin işletilmesi gerekmektedir” dedi.
   
Akademisyenler YÖK'ü istemiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Büyümek İstemiyorum

  Büyümek İstemiyorum

  Tamamen kendi içimden gelenleri yazdım umarım begenirsiniz. Büyümek İstemiyorum Zaman ne çabuk geçiyor bunu farkettim.Daha dün gibiydi herşey okula yeni başladıgım gün,şimdi ise kocaman bir kız olmuşum.BÜYÜMÜŞÜM. Geçmez dedigim zaman su gibi akıp geçmiş,geçiyor hala. 2 yıl öce hep büyümeyi hayal ederdim ah bir 18 yaşıma girsem ,zaman hemen geçse diye düşünüp dururdum. 18 yaşımda degilim...
 2. artik istemiyorum

  artik istemiyorum

  vur hadi vur bikere daha vur ne anlar yarali can istersen iki vur bir zamanlar bebegimdin sevdigimdin herseyimdin en cok baglandigim inandigim ask sendin gönderdigin mesajlar meger hep yalanmis yasadigigmiz o güzel günler hepsi rüyaymis....... inanilmazdoyulmazanlatilmazkanilmaz hepsi bir anda yok oldu yok birdaha bulanmaz kac kere kostum pesinden hayirsiz yalvardim yakardim yikildim...
 3. Savaşmak İstemiyorum

  Savaşmak İstemiyorum

  askerlik, asker hikayeleri, kin, özlem, savaş aradığınız herşey burda. Evet ,insanın hayatında bazı anlar oluyo ki öyle bitsin artık dediği işte o anlardan biri. Seferden istafede edip her savaş sonrası yıkanıp kendimi onlarca cariyenin arasına atıyorum. Bir tafatan davul, darbuka, diyer taraftan ud, ney, zurna sesleri. Şarabın yapımında gerekli olan bir üzüm tanesiyim sanki....
 4. umutlanmak istemiyorum

  umutlanmak istemiyorum

  hanımlar üye olmaya çalıştım ama beceremedim adetime 7 gün var ama yumurtalıklarımda feci bir sancı var yumurtlama günlerimde dahil 1 ay boyunca bebek çalışmasındayız... bugünde baş dönmesi var iştahımda açıldı...gaz oluyor sürekli yani bir kaç gündür hamilemiyim ki ???
 5. kaybetmek istemiyorum.

  kaybetmek istemiyorum.

  melekler bana yardımcı olucağınızı düşünüyorum.erkek arkadaşımla ciddi güven sorunumuz var ama ben o kadar çok seviyorum ki kaybetmek de sittemiyorum onu ne yapıcağım.biz aynı işyerinde çalışıyorduk orada tanıştık sevgili olduk ama oradaki diğer erkekler ile konuşmam samimi olmam zamanla ciddi problemlere dönüştü ve bu yüzden bana hiç güvenmiyor hatta evlenmeyi bile erteledi kafasında.çünkü...

Sayfayı Paylaş