Etiketler:
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Akarlılar: Finansal sıkıntıdan değil Mavi’nin geleceği için ortak alıyoruz

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’nin global dünyaya açılan ilk markalarından Mavi Jeans, dünyada en iyiler ligine girmek için özel yatırım sermayesi Turkven’i ortak alıyor. Finansal sıkıntı nedeniyle ortak almadıklarını vurgulayan CEO Ersin Akarlılar "Bu sürdürülebilir olmak ve markanın geleceğini güven altına almak için" dedi.
  17 yıl önce kurulan ve dünyada başarı kazanan ilk Türk markası olan Mavi Jeans, dünyada en iyiler ligine girmek için özel yatırım sermayesi Turkven ile ortaklık görüşmelerine başladı. Mavi Jeans CEO’su Ersin Akarlılar, finansal sıkıntı nedeniyle ortaklığa gitmediklerinin altını çizerek "Sürdürülebilir olmak ve markanın geleceğini güven altına almak için gerekli kurumsallaşma, disiplin ve know-how alabilmek için ortak alıyoruz. Güvenilir üçüncü bir parti, markaya çok şey katar. Bir ortakla sermayemiz artıyor hemen 20 mağaza açıyoruz diye bir şey yok" dedi. Gidecekleri yolu daha az zorluk, daha az acı ve hızla alacaklarını anlatan Akarlılar, "Bu orta vadeli bir ortaklık. Ben daha 40 yaşındayım. Gidecek çok yolumuz var. Mavi Türkiye’de çok iyi. Dünyada da hedef bu" dedi.

  Çoğunluğu vermemek refleks

  Akarlılar, Mavi Jeans’in çoğunluk hissesini Turkven’e satıp satmayacaklarına ilişkin şunları söyledi: "Çoğunluğu vermemek girişimcinin doğal bir tedirginliği ve refleksi. Birinci jenerasyon, ikinci jenerasyonla doğru dürüst paylaşım yapamıyor. Dışarıdan bir ortak daha da zor. Yatırım sermayesi akıllıysa işi senden iyi yapacağını düşünüp, yönetimi almaz. Yönetim olarak biz burada olacağız. Çoğunluğu almak için bize talep gelmedi. Ortaklık oranları bu görüşmelerle netleşecek. Kimin daha çok hissesi var yerine ortak kazanım önemli."

  Borsa ortaya uymaz

  Orta boy bir şirket oldukları için halka açılmayı çok sevimli bulmadıklarını anlatan Akarlılar, "Üç ayda bir finansal sonuçlar açıklanıyor. İndirim zamanı bizim gelirimiz düşer. Diğer zamanlar yükselir. Bunu piyasaya anlatmak zordur. Orta ölçekli bir şirket bu iniş çıkışları borsada idare edemeyebilir. Bu nedenle private equity (özel yatırım şirketi) ortak seçtik. Bunlar bir boy büyümek ya da halka açılma için şirketi hazırlayan bir mekanizmadır" diye konuştu.

  Özellikle Türk istedik

  Yabancı pek çok özel yatırım şirketinden ortaklık teklifleri aldıklarını anımsatan Akarlılar, Türkiye pazarındaki bazı olguları yabancıların anlamakta güçlük çektiğini, bu nedenle kendilerini daha iyi anlayacak yerli bir şirketi tercih ettiklerini söyledi. Turkven’de dostları olduğunu söyleyen Akarlılar, ortaklığın 3 ay içinde netleşeceğini de belirtti.

  Global trend bu

  ERSİN Akarlılar, son 3-5 yıldır özel yatırım şirketlerinin dünyada alımlara imza attığını belirterek şunları söyledi: "30-40 milyar dolar fon yöneten özel yatırım şirketleri var. Moda ve hazır giyim de dahil hemen her sektörden firmalar, bu şirketleri ortak aldı ya da tamamen satıldı. Böyle global bir trend var. Örneğin Tommy Hilfiger kötü yönetiliyordu. Hazır giyimde yatırımları olan Apax Partners 2005 yılında Tommy Hilfiger’ı satın aldı."

  Mavi dünyaya mal olmuş

  TURKVEN’in Genel Müdürü Seymur Tarı, Mavi’nin dünyaya mal olmuş bir marka olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Ortaklarımız finans sektöründen olmalarına rağmen Mavi’yi tanıyor ve ilgi gösteriyor. Bu yatırımlarda kullanılan para bizim değil. Biz yatırımları yönlendiriyoruz. Türkiye’de yatırım yapmalarına aracılık ediyoruz. 20 kadar yatırımcımız arasında global dev bankalar var."

  Babam karşı değildi zamanla kabullendi

  MAVİ Jeans’e ortak alınması fikrine önceki yıllarda karşı çıktığı bilinen markanın kurucusu Sait Akarlılar’ın ortaklığa karşı olmadığını anlatan Ersin Akarlılar şöyle konuştu: "Elbette ben 5 yıl önce böyle bir şeyi profesyonelce söylediğimde babam duygusal davranıyordu. Bu tıpkı çocuğunuzun aniden gelip evlenmek istediğini söylemesi gibi bir şey. Fakat doğru zamanda buna itiraz edilmez. Babamı, tutulmuş bir boynu yavaş yavaş masaj yaparak açmak gibi ikna etmiştik. O da bir kaç yıldır bu fikre karşı değildi. Dünyadaki realitenin ve trendin farkında. Kararı bütün aile ortak verdik. Çocukların zorlaması gibi bir durum yok."

  Özel yatırım fonlarını ortak alan markalar

  Tommy Hilfiger

  Calvin Klein

  New Look Group

  Street One

  Cecil

  One Touch

  Spyder Active

  Boyner

  Halka açık moda markaları

  LVMH*

  Polo Ralp Laurent

  Guess

  Coach

  Abercrombie

  Limited Brands**

  * LVMH markaları: Louis Vuitton, Marc Jacobs, Christian Dior, Sephora, Celine, Kenzo, Fendi, Donna Karan, Emilio Pucci.

  ** Limited Brands : Victoria’s Secret, Henri Bendel ve La Senza.

  hürriyet ekonomi   
Akarlılar: Finansal sıkıntıdan değil Mavi’nin geleceği için ortak alıyoruz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GeleceĞİ GÖrmek DeĞİl, GeleceĞe Bakmak Önemlİ!

  GeleceĞİ GÖrmek DeĞİl, GeleceĞe Bakmak Önemlİ!

  bakmak ve görmek ile ilgili sözler Türkiye’nin en tanınmış psikiyatrlarından Prof. Dr. Yankı Yazgan ile hayatın anlamını ‘psikolojik’ açıdan sorguladık. Yazgan, çoğumuzu zaman zaman esir alan umutsuzluk, güvensizlik, karamsarlık, mutsuz olma gibi durumlara daha olumlu yaklaşmanın yollarını anlattı. Yazgan’a göre kendine güvenmenin yolu ‘başlanan projeleri tamamlamaktan’ geçiyor. Mutluluğu...
 2. Geleceği Görmek Değil, Geleceğe Bakmak

  Geleceği Görmek Değil, Geleceğe Bakmak

  GELECEĞİ GÖRMEK DEĞİL, GELECEĞE BAKMAK ÖNEMLİ! Yazan: Merve Yenal Türkiye’nin en tanınmış psikiyatrlarından Prof. Dr. Yankı Yazgan ile hayatın anlamını ‘psikolojik’ açıdan sorguladık. Yazgan, çoğumuzu zaman zaman esir alan umutsuzluk, güvensizlik, karamsarlık, mutsuz olma gibi durumlara daha olumlu yaklaşmanın yollarını anlattı. Yazgan’a göre kendine güvenmenin yolu ‘başlanan...
 3. sıkıntıdan kurtulmanız için tavsiyler

  sıkıntıdan kurtulmanız için tavsiyler

  gününüz iğrençmi geçti? çokmu gergin ve streslisiniz? o zaman buyrun sizi bir nebzede olsa rahatlatacak tatktikler ve tavsiyeler:):) Kara bulutlarınızı dağıtacak 5 taktik Sabah işe geç kaldınız, gününüz berbat geçti, sıkıntıdan ve stresten patlamak üzeresiniz ve yatağınıza yattığınızda uyuyamıyorsunuz..! Bu kabusa son verip aaafinizi yerine getirecek 5 taktikle yüzünüz...
 4. Geleceksin Değil Mi?..

  Geleceksin Değil Mi?..

  Kimsenin yokluğu bu kadar korkutmadı beni. Kendimi zor günlerin insanı gördüm ya, hiçbir güçlüğün beni bırak yıkmayı, sendeletmeyeceğini bile düşünürdüm. Oysa şimdi yarımım. Ve sen böylesine uzakken benden hiçbir zaman tam olamayacağımı da biliyorum. "Tasalanma" diyeceksin. Tasalanmayayım ama kendime bakıyorumda birkaç umut kırıntısı dışında hiçbir şey göremiyorum. Nerede olduğunu...

Sayfayı Paylaş