Akarlılar: Finansal sıkıntıdan değil Mavi’nin geleceği için ortak alıyoruz

Akarlılar: Finansal sıkıntıdan değil Mavi’nin geleceği için ortak alıyoruz
Türkiye’nin global dünyaya açılan ilk markalarından Mavi Jeans, dünyada en iyiler ligine girmek için özel yatırım sermayesi Turkven’i ortak alıyor. Finansal sıkıntı nedeniyle ortak almadıklarını vurgulayan CEO Ersin Akarlılar "Bu sürdürülebilir olmak ve markanın geleceğini güven altına almak için" dedi.

17 yıl önce kurulan ve dünyada başarı kazanan ilk Türk markası olan Mavi Jeans, dünyada en iyiler ligine girmek için özel yatırım sermayesi Turkven ile ortaklık görüşmelerine başladı. Mavi Jeans CEO’su Ersin Akarlılar, finansal sıkıntı nedeniyle ortaklığa gitmediklerinin altını çizerek "Sürdürülebilir olmak ve markanın geleceğini güven altına almak için gerekli kurumsallaşma, disiplin ve know-how alabilmek için ortak alıyoruz. Güvenilir üçüncü bir parti, markaya çok şey katar. Bir ortakla sermayemiz artıyor hemen 20 mağaza açıyoruz diye bir şey yok" dedi. Gidecekleri yolu daha az zorluk, daha az acı ve hızla alacaklarını anlatan Akarlılar, "Bu orta vadeli bir ortaklık. Ben daha 40 yaşındayım. Gidecek çok yolumuz var. Mavi Türkiye’de çok iyi. Dünyada da hedef bu" dedi.

Çoğunluğu vermemek refleks

Akarlılar, Mavi Jeans’in çoğunluk hissesini Turkven’e satıp satmayacaklarına ilişkin şunları söyledi: "Çoğunluğu vermemek girişimcinin doğal bir tedirginliği ve refleksi. Birinci jenerasyon, ikinci jenerasyonla doğru dürüst paylaşım yapamıyor. Dışarıdan bir ortak daha da zor. Yatırım sermayesi akıllıysa işi senden iyi yapacağını düşünüp, yönetimi almaz. Yönetim olarak biz burada olacağız. Çoğunluğu almak için bize talep gelmedi. Ortaklık oranları bu görüşmelerle netleşecek. Kimin daha çok hissesi var yerine ortak kazanım önemli."

Borsa ortaya uymaz

Orta boy bir şirket oldukları için halka açılmayı çok sevimli bulmadıklarını anlatan Akarlılar, "Üç ayda bir finansal sonuçlar açıklanıyor. İndirim zamanı bizim gelirimiz düşer. Diğer zamanlar yükselir. Bunu piyasaya anlatmak zordur. Orta ölçekli bir şirket bu iniş çıkışları borsada idare edemeyebilir. Bu nedenle private equity (özel yatırım şirketi) ortak seçtik. Bunlar bir boy büyümek ya da halka açılma için şirketi hazırlayan bir mekanizmadır" diye konuştu.

Özellikle Türk istedik

Yabancı pek çok özel yatırım şirketinden ortaklık teklifleri aldıklarını anımsatan Akarlılar, Türkiye pazarındaki bazı olguları yabancıların anlamakta güçlük çektiğini, bu nedenle kendilerini daha iyi anlayacak yerli bir şirketi tercih ettiklerini söyledi. Turkven’de dostları olduğunu söyleyen Akarlılar, ortaklığın 3 ay içinde netleşeceğini de belirtti.

Global trend bu

ERSİN Akarlılar, son 3-5 yıldır özel yatırım şirketlerinin dünyada alımlara imza attığını belirterek şunları söyledi: "30-40 milyar dolar fon yöneten özel yatırım şirketleri var. Moda ve hazır giyim de dahil hemen her sektörden firmalar, bu şirketleri ortak aldı ya da tamamen satıldı. Böyle global bir trend var. Örneğin Tommy Hilfiger kötü yönetiliyordu. Hazır giyimde yatırımları olan Apax Partners 2005 yılında Tommy Hilfiger’ı satın aldı."

Mavi dünyaya mal olmuş

TURKVEN’in Genel Müdürü Seymur Tarı, Mavi’nin dünyaya mal olmuş bir marka olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Ortaklarımız finans sektöründen olmalarına rağmen Mavi’yi tanıyor ve ilgi gösteriyor. Bu yatırımlarda kullanılan para bizim değil. Biz yatırımları yönlendiriyoruz. Türkiye’de yatırım yapmalarına aracılık ediyoruz. 20 kadar yatırımcımız arasında global dev bankalar var."

Babam karşı değildi zamanla kabullendi

MAVİ Jeans’e ortak alınması fikrine önceki yıllarda karşı çıktığı bilinen markanın kurucusu Sait Akarlılar’ın ortaklığa karşı olmadığını anlatan Ersin Akarlılar şöyle konuştu: "Elbette ben 5 yıl önce böyle bir şeyi profesyonelce söylediğimde babam duygusal davranıyordu. Bu tıpkı çocuğunuzun aniden gelip evlenmek istediğini söylemesi gibi bir şey. Fakat doğru zamanda buna itiraz edilmez. Babamı, tutulmuş bir boynu yavaş yavaş masaj yaparak açmak gibi ikna etmiştik. O da bir kaç yıldır bu fikre karşı değildi. Dünyadaki realitenin ve trendin farkında. Kararı bütün aile ortak verdik. Çocukların zorlaması gibi bir durum yok."

Özel yatırım fonlarını ortak alan markalar

Tommy Hilfiger

Calvin Klein

New Look Group

Street One

Cecil

One Touch

Spyder Active

Boyner

Halka açık moda markaları

LVMH*

Polo Ralp Laurent

Guess

Coach

Abercrombie

Limited Brands**

* LVMH markaları: Louis Vuitton, Marc Jacobs, Christian Dior, Sephora, Celine, Kenzo, Fendi, Donna Karan, Emilio Pucci.

** Limited Brands : Victoria’s Secret, Henri Bendel ve La Senza.

hürriyet ekonomi
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
*MeleK* Finansal Güvenlik nedir? Para & Borsa 0
KızılÖtesi ( Leasing ) Finansal Kiralama İş ve Kariyer 0
SadmiN Firmaların Finansal Fonksiyonları Para & Borsa 0
SadmiN Finans ve Finansal Yönetim Para & Borsa 0
Similar threads
Üst