1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.133
  Beğenilen Mesajlar:
  1.158
  Ödül Puanları:
  113

  akdeniz fokları

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Akdeniz'in en önemli kültür mirası nedir diye sorsalar, aklınıza "Akdeniz foku demek" gelir mi? Oysa foklar Akdeniz besin ağının en tepesinde olmaları nedeniyle sağlıklı bir Akdeniz ekosisteminin simgeleri durumundalar. Bu nedenle onların korunması gerçekten çok önemli.
  Foklar son 100 yıla kadar İtalya'dan Cezayir'e tüm Akdeniz kıyılarında yaşarken günümüzde yalnızca ülkemiz, Yunanistan kıyıları ve Afrika'nın kuzeybatı sahillerine sıkışmış vaziyetteler ve yok olma tehlikesi yaşıyorlar.
  İşte bu yazıda yok olma nedenlerini bulacaksınız.


  Bunlardan ilki ağır habitat kayıplarıdır. Doğal yapılarını korumuş sakin koylar Akdeniz foklarının habitatlarıdır. Türkiye'de bu tür yerlerin sayısı gittikçe azalıyor. Yol, yazlık ve turistik tesis yapımı yüzünden sahiller doğallıklarını ve sakinliklerini kaybediyor, Akdeniz fokları da buraları terk ediyor. Akdeniz fokları insan aktivitesinden uzakta yaşar. Kayalık ve dalgalı yerlerde kendilerine saklanacak bir yer bulurlar. Ve buraları kimsenin malı değildir, kamuya aittir. Fakat Türkiye'de bu tür yerler satılabildiği veya kiralanabildiği için, Akdeniz foklarının son ümitleri de bitiyor.
  İkinci nedense yasak ve fazla avlanma. Foklar besinlerini tamamen denizden sağlarlar. Yıllardır süregelen yasak ve fazla avlanmaların (yasak şekillerde yapılan trol, trata, gırgır ve zaten yasak olan dinamitleme, zıpkınla/ışıkla avlanma) sonucunda balık stokları büyük bir gerileme gösteriyor.
  < Konu Resmi..>
  Dolayısıyla bunun acısını hem foklar (ve besin zincirinin üstlerindeki diğer benzer hayvanlar) hem de küçük ölçekli balıkçılar çekiyor: Foklar aç kalıyor ve balıkçılar da geçimlerini sağlamakta zorlanıyorlar. Bu soruna bir çözüm getirilmezse, foklar (ve benzeri hayvanlar) yok olma tehlikesiyle karşı


  karşıya kalacak ve bizler de balığı çok yüksek fiyattan bulabileceğiz. Balığın tükendiği zamanlar bile olacaktır. Bu da deniz ekosisteminin çöküşü anlamına gelir.
  Üçüncü neden kasıtlı öldürmeler. Balık stoklarındaki azalma nedeniyle, aynı sularda avlanan foklarla balıkçılar arasındaki rekabet iyice şiddetleniyor ve gelirleri gayet düşük olan küçük ölçekli balıkçılar, fokların neden olduğu en küçük zarara bile büyük tepki gösteriyor. Sabırları tükenince de, balıkçılar fokları vurmakta tereddüt etmiyorlar. Bu durumda kimi suçlayabiliriz; balıkçıları mı, fokları mı? Hiç birini. Aslında bu sorunun altında yatan gerçek neden yasak ve fazla avlanma üzerindeki kontrol yetersizliğidir.
  Fok mağaralarına turistik gezilerse dördüncü bir neden. Fokların yaşadıkları (yavrularını doğurdukları, dinlendikleri ve beslendikleri) yerler denizden girişi olan mağaralardır.


  Son yıllarda fok mağaralarına turistik geziler düzenleniyor. Bazıları da dalgıçların yol açtığı rahatsızlıklar nedeniyle foklar tarafından terk ediliyor. Yasak olmasına karşın; Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kaş ve Alanya'daki birçok dalış şirketi fok mağaralarına turlar düzenliyor.

  Ve son neden de deniz ve sahil kirliliği. Denizlerin ve özellikle fok habitatlarının kirliliği nedeniyle foklar buraları ya çok az kullanıyor ya da tamamen terk ediyorlar. Bu sorun sularımızda pek yaygın olmamasına rağmen potansiyel bir tehdit. Bununla birlikte foklarda çok az miktarda "ağır metal birikimi" saptanmıştır. Yine de kirlilik, ilk üç sorun kadar önemli değildir.


   
akdeniz fokları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fok balığı

  Fok balığı

  foks balığı Rüyada fok baligi görmek, çok zorlu bir düsmaninizla karsi karsiya geleceginize, is hayatinizin büyük bir teh-like geçirmesi ihtimali bulunduguna; fok baligi yemek hükümette olan bir isinizin müspet bir sekilde sonuçlanacagina yorumlanır.
 2. Zülfü Livaneli - Akdeniz Akdeniz

  Zülfü Livaneli - Akdeniz Akdeniz

  Akdeniz Akdeniz, senden aslımız Masmavi bir aydınlıktan gelir neslimiz Hasretin içimde derin bir sızı Yelinden tuzundan ayırma bizi Ömrümün sevinci hüznü sendedir Alnımın yazısı mavi derinliktedir Hasretin içimde derin bir sızı Yelinden tuzundan ayırma bizi
 3. Fok Badem'in keyfi yerinde

  Fok Badem'in keyfi yerinde

  Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, bir koyda özel havuza yerleştirilerek insanlardan ve yerleşim alanlarından uzaklaştırılan Akdeniz Foku Badem, yeni yerine alıştı. Badem'in, yaz sezonu sonunda Gökova Körfezi'nde doğal hayata bırakılacağını belirten Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG) Üyesi Cem Orkun Kıraç, “Herkesin içi rahat olsun, Badem hayatından çok...
 4. Akdeniz salatası

  Akdeniz salatası

  MALZEMELER 1 demet kıvırcık 3 adet domates 2 adet salatalık 1 adet küçük boy kuru soğan 1 adet çarliston biber yarım kase yeşil zeytin 1 dilim beyaz peynir 2 yemek kaşığı zeyinyağ 1 diş saımsak(rendelenmiş) 1 çay kaşığı kekik 1 çay kaşığı tuz HAZIRLANIŞI: Tüm sebzeleri bol suyla yıkayın.Kıvırcığı incecik kesip kaselere alın.Domates,biber,salatalık ve kuru soğanı küp şeklinde doğrayın...
 5. fok balıgının kovalaması

  fok balıgının kovalaması

  rüyamda fok balığınnın kovaladığını görüyorum açıklamasını ögrenmek istiyorum 2 kere üst üst e gördüm

Sayfayı Paylaş