1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  akıllı bulut!

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kuraklığa karşı akıllı bulut!


  Hacettepe Üniversitesi (HÜ)Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cemal Saydam, ''Akıllı Bulut Yönetimi'' projesinin uygulamaya konulmasıyla, barajları yağmur ve kar suyuyla doldurabileceğ ini iddia etti.

  Saydam, yaklaşık 15 senedir proje üzerinde çalışma yaptığını ve artık tabiatın sırrını çözdüğünü söyledi.

  Bulutların içinde buhar ve kristal buz parçacıkları bulunduğunu anlatan Saydam, buz parçacıklarının büyüklüğünün yağmur ve kar yağışını belirlediğini kaydetti. ''Buz parçacıkları büyükse yaz aylarında yağmur kış aylarında ise kar yağışı meydana gelir'' diye konuşan Saydam, bulutlara dışarıdan müdahale ederek buz kristallerinin sayısını artırabileceğini ve büyümesini sağlayabileceğ ini bildirdi. Saydam, projenin, yapay deneylerinin başarılı olduğunu söyledi.

  ABD'de 1950'li yıllarda buna benzer bir çalışma yapıldığını ancak başarılı olamadıklarını ifade eden Saydam, ''Benim projem, onlarınkinden farklı. Dünyada bir ilk olacak. Buna benzer çalışmaları İsrail de yapıyor ve giderek başarıya yaklaşıyor'' dedi.

  ''BULUTLARA SAHRA TOZU TOHUMLUYORUZ' '

  Prof. Dr. Saydam, ''sahra tozlarının bulut içinde yağmuru nasıl tetiklediğini' ' ispatladığını belirterek, ''Yağmurdan sonra camların üstü sarı lekelerle kirleniyor. İşte bunlar rüzgarla buluta, buluttan da yağmurla yere inen sahra tozlarıdır'' diye konuştu.

  Her sahra tozunun yağmura neden olmadığını anlatan Saydam, ''Yaptığımız incelemeler sonucunda hangi sahra tozunun yağmura neden olduğu belirledik. Güney Tunus'tan sahra toprağı aldık'' dedi.

  Projenin işleyişi hakkında bilgi veren Saydam, ilk olarak belirlenen sahradan, yağışı tetikleyecek sahra tozunun toplandığını kaydetti.

  Saydam, daha sonra tohumlamaya uygun nem oranı yüksek bulutun tespit edildiğini anlatarak, şöyle devam etti:

  ''Bulut tohumlamasında, bulut partiküllerinin büyümesine neden olan buz kristali yöntemi kullanılıyor. Bulutun bir parçasının aşırı soğumuş olması gerekiyor. Sahra tozu tohumları, uygun nem ve sıcaklıktaki bulutun içine, uçakla ulaşılarak bırakılıyor. Tohumların bırakılmasından yaklaşık yarım saat sonra yağış başlıyor.''

  Barajların, yağmur suyundan daha çok kar suyuyla dolduğunu, nehirlerin de kar suyuyla beslendiğini belirten Saydam, ''Tohumlama, özellikle uygun sıcaklık açısından kış aylarında yapılmalı. Yağmur suyu sadece toprağı ıslatır. Çok yağdığında sele neden olur ama kar öyle değil. Kar yavaş yavaş eridiği için nehirleri besler. Örneğin, Ankara'ya 2 metre kar yağdırın bir şey olmaz ama çok fazla suyu bir anda indirdiğiniz zaman altyapı bunu kaldırmaz'' dedi.

  Bu işlemi ''Bulutu inek sağar gibi sağmak'' diye adlandıran Saydam, projenin uygulamaya konulabilmesi için bürokratik engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Tohumlama işleminin yapılabilmesi için bulutlara uçması gerektiğini ifade eden Saydam, bunun için gerekli yerlere başvurduğunu ancak izin alamadığını kaydetti. Saydam, ilgili yerlerden izin alındığında kış aylarında hemen projenin uygulamaya konulabileceğ ini bildirdi.

  ''PROJEYİ AVRUPA BİRLİĞİNE SUNDUK''

  Projeyi, Almanya'daki bulut odasıyla ve Atina'daki dünyaca tanınmış meteoroloji uzmanıyla paylaştığını anlatan Saydam, ''Projenin desteklenmesi için onlarla beraber Avrupa Birliği'ne başvuruda bulunduk. Şimdi, cevap bekliyoruz'' dedi.

  ''Sonbahar ve kış aylarında başımızın üstünden geçecek bulutlara yağacak mı acaba diye beklersek, daha çok bekleriz'' diye konuşan Saydam, en kısa zamanda su yönetimi planlamasına ''Akıllı Bulut Yönetimi'' nin de katılması, sonbahar ve özellikle kış aylarında yağışlara müdahale edilmesi gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Saydam, ''Bu sene yaptık yaptık, eğer bu kışı kaçırırsak 2009-2010 kışını beklememiz lazım'' diye konuştu.

   
akıllı bulut! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bulut

  Bulut

  Çeşitlerine göre tabir edilir: İnsana görünce ürperti veren katran rengi, siyah bulut ilahi gazaba, şiddet ve fitneye, Yağmur bulutu bolluk ve berekete, Kümülüs türü beyaz bulutlar iyi amele, Eve giren ve onun her tarafına yayılan bulut, ilim ve hikmetinn, mal ve servetin ev halkının tamamına ve gelecek nesillere geçerek devam etmesine, Eve bir bulut parçasının girmesi oraya ziyarete gelecek...
 2. Akıllı Öğretmen, Akıllı Çözüm

  Akıllı Öğretmen, Akıllı Çözüm

  Aynı evi paylaşan dört üniversite öğrencisi sabahleyin zamanında uyanamayınca derse yetişemeyip matematik sınavını kaçırırlar. Daha sonra dersin hocasına gidip, okula gelirken bindikleri otomobilin lastiği patladığı için sınava yetişemedikleri yalanını uydururlar. Kendileri için ayrı bir sınav yapılmasını da talep ederler. Güngörmüş, tecrübeli öğretmen ‘peki” demiş. ‘Siz sınıfa geçin hemen...
 3. Akıllı klozet

  Akıllı klozet

  SİZİ BİLMEM AMA BEN BÖYLE ŞEY GÖRMEDİM ...WCDE İŞİNİZİ HALLEDERKEN AYNI ZAMNADA SEVDİĞİNİZ MÜZİKLERİ DİNLEMEK İSTER MİZİNİZ ? DURUN DAHA BİTMEDİ PEKİ KLOZETİNİZİN KENDİ KENDİNİ TEMİZLEMESİNİ ? KİM İSTEMEZ Kİ... BÜTÜN BUNLARI YAPABİLİYOR INAX . FİRMASININ BU TASARIMI GERCEKTEN COK YARATICI İŞTE O AKILLI KLOZET......
 4. Akıllı sözler akıllı mesajlar

  Akıllı sözler akıllı mesajlar

  Kısa Akıllı Mesajlar Akıllı Mesajlar Akıllı Sözler "Akıllı mesajlar istiyorum" diye istekte bulunan misafirimiz için ve sizler için bu yazımızda en akıllı kısa olan sözleri ve mesajları paylaşıma açıyoruz Melek'ler:) Gomlegin ilk dugmesi yanlis iliklenince digerleri de yanlış gider. Baskalarini avutmakla kendi acilarini unutursun. Birisine seni seviyorum deme firsatini asla...

Sayfayı Paylaş