Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  'Akıllı Çocuk Sofrası' kampanyası

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  akılı cocuklar Gıda sektöründe faaliyet gösteren Banvit şirketi ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü danışmanlığında düzenlenen kampanya, Ritz Carlton Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı Timur Şeyhoğlu, toplantıda, kampanyanın sağlıklı vücut ve beyinlere sahip nesillerin oluşması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

  Şeyhoğlu, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’daki ilköğretim okullarını kapsayan proje ile 750 bin civarında öğrenciye ulaşılmasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye’de 10 milyon 500 bin ilköğretim okulu öğrencisi bulunduğunu hatırlatan Şeyhoğlu, ayrıca 602 adet yatılı bölge ilköğretim okulunda da 260 bin öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti.

  Şeyhoğlu, "Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi geleceğimiz açısından çok önemlidir. 6 ilde 750 bin öğrenciye ulaşılacak bu proje, Türkiye’de sağlıklı bir neslin oluşmasına büyük katkı sağlayacak" dedi. Banvit Genel Müdürü Ömer Görener de yarın İstanbul, Ankara ve İzmir’de yeterli ve dengeli beslenme konusunda çocukları bilinçlendirmek üzere ilköğretim okullarında çalışmalara başlanacağını, Nisan ayından itibaren de Adana, Antalya ve Bursa’daki ilköğretim okullarında görevli 550 öğretmen tarafından öğrencilere eğitim verileceğini anlattı.

  Sağlıksız beslenmesinin sadece ekonomik koşullarının yetersiz olmasından kaynaklanmadığını, alışkanlıklar ve eğitim eksikliğinin bu konuda önemli olduğunu belirten Görener, bilinçsiz ve hatalı gıda seçimi, yanlış saklama, hazırlama ve pişirme yöntemlerinin birçok beslenme kaynaklı sorunlara yol açtığını söyledi. Görener, "Kampanyanın amacı, çocukların daha fazla et yemesini sağlamak değil, onlara yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Biliyoruz ki yeterli ve dengeli beslenen çocuklara daha sağlıklı ve zeki oluyorlar" dedi.


  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler de kampanyanın Türkiye açısından çok önemli olduğunu dile getirdi. Türkiye’de eğitim eksikliğinden dolayı beslenme konusunda ciddi problemler yaşandığını ifade eden Besler, Türkiye’de hayvansal kaynaklı protein alımının yüzde 25, bitkisel kaynaklı protein alımının ise yüzde 75 civarında olduğunu bildirdi.
  Besler, yeterli ve dengeli beslenmek için hayvansal kaynaklı protein ile bitkisel kaynaklı protein alımının eşit olması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de özellikle çocuklarda yanlış beslenmeden kaynaklı bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin sıkça görüldüğünü vurgulayan Besler, aşırı sağlıksız ve dengesiz beslenmenin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ortaya çıkan şişmanlık sorununu yarattığını kaydetti.

  Besler, "Çocuklara sağlıklı ve dengeli beslenmenin öğretilmesi ve bu alışkanlığın kazanılması ileri yaşlarda ortaya çıkabilmesi muhtemel kalp damar hastalığı gibi hastalıkların da önlenmesi açısından önemlidir. Yani toplum sağlığı açısından da bu kampanya çok önemlidir" diye konuştu.

  KAMPANYANIN İÇERİĞİ

  "Akıllı Çocuk Sofrası" kampanyası hakkında bilgi veren Banvit Kurumsal İletişim Direktörü İlgi Görener de 40’ı şirkete bağlı eğitmen, 550’si öğretmen olmak üzere 590 görevli tarafından okullarda yürütülecek kampanya ile çocuklara yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılmasının yanı sıra fiziksel aktitivitenin önemi ve temel hijyen kurallarını kavratmayı hedeflerini anlattı.

  Görener, eğitim kampanyasının birinci adımında "Cem ile Cemile" adlı çizgi film ile çocuklara kahvaltının önemini ve tüm besin gruplarının öğretileceğini, ayrıca fazla abur cubur yemenin zararlarının kavratılacağını belirtti. Yeterli ve dengeli beslenme konusuna ailelerin de mutlaka dahil edilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Görener, bu amaçla hazırladıkları "Beslenmek" kitapçığının da çocuklar aracılığıyla evlere gönderileceğini söyledi.

  Milliyet


   
'Akıllı Çocuk Sofrası' kampanyası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akıllı çocuk akılcı ilaç kullanır

  Akıllı çocuk akılcı ilaç kullanır

  Türk Eczacılar Birliği Proje Koordinatörü Sahra Daşdemir, AB hibe programı tarafından 65 bin Euro katkı verilerek desteklenen eğitim projesiyle Ankara, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat ve Çorum illerinde 4,5 ve 6. sınıflarda eğitim gören toplam 3 bin öğrenciye ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi. Sahra Daşdemir, bilinçsiz ilaç tüketiminin önlenmesi için hazırladıkları eğitim projesi...
 2. iftar sofrası

  iftar sofrası

  Padişahların ''ilginç menülü'' iftar sofrası Osmanlı padişahlarının, saraylarda birbirinden ilginç menülerle donatılmış iftar sofralarında su yerine ''hoşaf ve şerbet'' içildiği, et ve balık pişirirken mutlaka ''tarçın'' kullanılıyordu. Zengin Osmanlı mutfağında iftar sofralarındaki padişahlara özel hazırlanan menülere büyük önem veriliyordu. Saray mutfaklarında...
 3. Mevlana'nın Sofrası

  Mevlana'nın Sofrası

  mevlananın şiirleri mevlana sofrası karsın yemekleri kahvaltı sofrası kahvalti sofrasi "Hamdım Piştim Oldum".....Mevlana'nın Sofrası.. Büyük İslam âlimi Mevlâna’nın eserlerinde verdiği "reçete"ler, bugün Konya mutfağının hâlâ önemli bir parçası... Ünlü İslam düşünürü Mevlâna, hayat felsefesini açıklarken sembollerinin çoğunu doğadan seçmiştir. Gıdalar da...
 4. Akıllı Öğretmen, Akıllı Çözüm

  Akıllı Öğretmen, Akıllı Çözüm

  Aynı evi paylaşan dört üniversite öğrencisi sabahleyin zamanında uyanamayınca derse yetişemeyip matematik sınavını kaçırırlar. Daha sonra dersin hocasına gidip, okula gelirken bindikleri otomobilin lastiği patladığı için sınava yetişemedikleri yalanını uydururlar. Kendileri için ayrı bir sınav yapılmasını da talep ederler. Güngörmüş, tecrübeli öğretmen ‘peki” demiş. ‘Siz sınıfa geçin hemen...
 5. Tchibo Çocuklar Yaza Hazır 15 Nisan Kampanyası

  Tchibo Çocuklar Yaza Hazır 15 Nisan Kampanyası

  Bu sayfa; Tchibo Çocuklar Yaza Hazır 15 Nisan Kampanyası konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ünlü kahve markası Tchibo reklamlarından da anlaşılacağı üzere sadece kahve satmıyor. Çeşitli temalarla değişik ürünler belli aralıklarla indirimli fırsat ürünleri olarak satışa sunuluyor. Bugünün teması ise Çocuklar Yaza Hazır. Çocuklar ve bebekler için kaliteli kıyafetler,...

Sayfayı Paylaş