AKP 16 ilde başkanlığı kaybetti

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
AKP 16 ilde başkanlığı kaybetti
2004 yerel seçimlerinde 12'si Büyükşehir 58 belediye alan AKP, 29 Mart seçimlerinde kan kaybetti.
AKP 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde, 2004’teki yerel seçime göre 2, 2007’deki genel seçime göre ise 7 puan kaybetti. Türkiye’nin sahil illeri muhalefet partilerine oy verirken, AKP güçlü olduğu Doğu ve Güneydoğu’da da oy kaybetti.

Oy kaybı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük merkezlere de yansıdı. AKP ağır toplarıyla asıldığı Antalya, Adana, Manisa ve Van’da belediye başkanlıklarını kaybetti. AKP Kılıçdaroğlu karşısında İstanbul’da da ciddi oy kaybına uğradı. 22 Temmuz seçiminde büyük coşkuya sahne olan AKP Genel Merkezi dün gece ise bu hayal kırıklığını yansıtan bir sessizliğe büründü.

BAKANLARIN İLLERİ KAYBEDİLDİ

Erdoğan’ın bakan ve parti yöneticilerine zimmetlediği daha önce AKP’de olan illerden Antalya, Adana, Van, Siirt, Balıkesir, Şanlıurfa, Manisa, Aydın ve Zonguldak’ta seçimi kaybederek büyük bir şok yaşadı. AKP, yine bakan ve parti yöneticileriyle asıldığı Mersin, Eskişehir, Kastamonu, Ordu’da da umduğunu bulamadı.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin seçim bölgesi Antalya’yı CHP’ye, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de seçim bölgesi Van’ı DTP’ye kaptırarak kabinenin en çok hüsran yaşayan isimlerinden oldu. AKP’nin ağır topu eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da seçim bölgesi Manisa’yı MHP’ye kaptırdı.

SİİRT'TE 'ENİŞTE TOPRİLİ' TUTMADI

Doğu ve Güneydoğu kentlerinde seçim yarışı AKP ile DTP arasında geçti. DTP, bu seçimlerde büyük bir çıkış yaparak, 5 ildeki belediye başkanı sayısını sürpriz bir çıkışla 8’e çıkardı. Enişte torpili yapmadılar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın memleketi Siirt’te, kendisine vekillik yolunu açan Mervan Gül’e "vefa"sının faturasını ise seçim kaybederek ödedi. Siirt seçmeni, Mervan Gül’ün kötü yönetiminin bedelini AKP’nin yeni adayına da ödeterek, "enişte torpili" yapmadı.

AKP HANGİ İLLERİ KAYBETTİ?

AKP; Zonguldak, Tekirdağ, Sinop, Aydın, Antalya ve Giresun'u CHP'ye,

Adana, Isparta, Balıkesir, Manisa ve Karabük'ü MHP'ye,

Van ve Siirt'i DTP'ye,

Sivas'ı BBP'ye,

Yalova'yı DP'ye,

Şanlıurfa'yı da Bağımsız aday Fakıbaba'ya kaybetti.

AKP;

Trabzon'u CHP'den,

Niğde'yi MHP'den

Mardin'i de SP'den aldı.
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
447
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
596
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
712
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
434
PaSikA
PaSikA
Üst