1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Akp kapatılmadı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme 6 karşı 5 oyla AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdi. AK Parti kapatma davasında 6 ya karşı 5 oyla kapatma istemi reddedildi. AK parti Hazine yardımlarının yarısından mahrum bırakılacak.


  Anayasa Mahkemesi aylardır bütün dünyanın merakla beklediği kararını 3 gün süren görüşmelerin ardından bugün açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç saat 18:05'de yaptığı açıklamada AK Parti'nin Hazine yardımından mahrum bırakılmasına karar verildiğini açıkladı.

  Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın 14 Mart 2008'de AK Parti'nin 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı' olduğu iddiasıyla hazırlanan iddianameyle ilgili olarak raportör Osman Canil AK Parti'nin kapatılmasına gerek olmadığı yönünde görüş bildirmişti.

  Laikliğe aykırı eylemlerin odağına geldiğini tespitiyle temelli kapatılmasına karar verilmesi istemiyle bir dava açılmıştır. Bu dava ile birhlikte ekte isimleri belirtilen 61 kişinin siyasi hayattan yasaklanması talebi var.


  HAKARETLERE MARUZ KALDIK  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç konuşmasının başında dava süreciyle ilgili şunları söyledi:
  "Türkiye'nin gündeminde çok önemli konuların dava konusu haline getirilerek Anayasa Mahkemesi'nin önüne konmuş olması hem Anayasa Mahkemesinin hem de Türkiye'de siyasi ekonomik ve sosyal açıdan önemli sonuçlmar doğurmuştur. Bu sonuçlar nedeniyle Türkiye'de 70 milyon gözünü Anayasa Mahkesi'ne dikerek sonucu beklemek durumunda kalmıştır. Bu kararlar türban kararı diye adlandırılan ve iktidarda bulunan AK Partinin kapatılmasıyla ilgili dava en önemli iki dava olarak önümüzdeki durmakta idi. Bu davaların görüşme süreci ilme ilgili her türlü ahlaki ve insani değerler aşılarak çok büyük eleştirilere ve hakaretlere maruz kaldık.

  Bu davaların görülme süreci bu mahkemenin kendi yaptığı program ve planlama çerçevesinde yürütülmektedir. Biz dışardan gelen baskılar sonucunda programlama ve planlama yapmadık. Çalışma düzenimiz neyi gerektiriyorsa olaylara o çerçevede bakmak zorunda kaldık. Önümüzde gelen davaların önemi nedeniyle biz bu davanının bir an önce sonuçlanma gerekliliğini gözardı edemezdik. Biz de bu ülkede yaşıyoruz. O nedenle bu davanın ne kadar önemli olduğunu görmemezlikten gelemezdik."  SİYASİLERE ÇAĞRI  Kılıç, "Siyasi aktörlerimize burdan seslenmek istiyoruz, topluma ters gelen kurallar ve anayasa değişiklikleri varsa bu konuda sürratle uzlaşarak gerekli düzenlemelerin yapılması çağrısında bulunmak istiyoruz" diye konuştu.


   
Akp kapatılmadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. akp tekrar iktidar olabılırmı ???

  akp tekrar iktidar olabılırmı ???

  akp tekrar iktidar olabılırmı ???
 2. AKP binası bombacıları yakalandı

  AKP binası bombacıları yakalandı

  AKP İstanbul İl Başkanlığı Binası girişindeki patlamayla ilgili oldukları iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ağustos ayında, İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'na düzenlenen lavlı saldırı ile AKP İl Teşkilatı binasına Aralık ayında düzenlenen bombalı saldırının faili olduğu öne sürülen 8 kişiyi gözaltına aldı. Her iki saldırıyı gerçekleştirdiği öne...
 3. Cumhuriyet'ten AKP protestosu

  Cumhuriyet'ten AKP protestosu

  Cumhuriyet Gazetesi bugün ilk iki ve son iki sayfasını beyaz sayfa çıkardı. Cumhuriyet gazetesi bugün AKP'nin "basındaki muhalefeti sindirmeye çalıştığını ve bu yolda geniş bir saldırı cephesi oluşturduğunu" belirterek beyaz sayfa çıktı. Cumhuriyet Gazetesi birinci sayfasında "Biz susarsak.. kim konuşacak?..başlıklı bir yazı yayınlayarak ilk iki ve son iki sayfasını beyaz...
 4. AKP Kazlıçeşme'yi dolduruyor

  AKP Kazlıçeşme'yi dolduruyor

  İstanbul'un birçok ilçesinden AK Partililer Zeytinburnu'ndaki miting alanına geliyor. İstanbul Kazlıçeşme'de AK Parti rüzgarı esiyor. Üsküdar'dan Büyükçekmece'ye İstanbul'un farklı ilçelerinden AK Partililer akın akın Zeytinburnu'na geliyor. Üsküdar'dan gelen seçmenlerin deniz yoluyla Kazlıçeşme'ye geldiği görülüyor. İstanbul'da yağmur devam ediyor, miting alanına gelen AKP'lilere...
 5. AKP İzmir'de eridi

  AKP İzmir'de eridi

  CHP, İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerini kazanırken, 30 ilçenin 29'unu da kazandı. Seçimden önce çıtayı yüzde 51 olarak telaffuz ettiklerini ifade eden CHP İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hedeflerini tutturduklarını ve ciddi de bir fark attıklarını açıkladı. "Bu başarı İzmir'in başarısı. İzmirli 3,5 milyon hemşerimizin başarısı. Zor günlerimizde hep bizim yanımızda...

Sayfayı Paylaş