1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Akrep ve Yılan Sokmalarında Neler Yapılmalı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada Türkiye’de özellikle yaz aylarında yılan ve akrep sokmalarına bağlı zehirlenme ve ölümlerde artış olduğu vurgulandı.
  Zehirli akrep ve yılan sokmalarının özellikle çocuklar için öldürücü etkiye sahip olduğu hatırlatılan açıklamada, vatandaşların bu nedenle çok dikkatli olmaları istendi.

  Akrep ve yılan sokmalarından korunmak için, akrep ve yılan yuvalarından, özellikle kaya, ağaç kovuğu ya da oyuklardan uzak durulması, kamp, piknik ya da çalışma alanlarında dikkatli olunması gerektiği belirtildi. Açıklamada, şu uyarılara yer verildi: “Otluk ya da sazlık arazide bebek ve çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmamalı, arazide çıplak ayakla gezmelerine, kuş ya da diğer hayvan yuvalarına ellerini sokmalarına izin verilmemelidir. Arazi yürüyüşlerinde kapalı ayakkabı ya da bot giyilmeli, yerde uyumamaya özen gösterilmelidir. Yıkıntılar, kuytu yer ve çatlaklar, evlerdeki yüklükler akreplerin sık bulunduğu yerlerdir. Özellikle bu yerlere dikkat edilmelidir.

  Akrepler kesinlikle ele alınmamalı ve akreplerin fazla olduğu yerlerde ayakkabı giymeden önce içerisine bakılmalıdır. Geceleri açık alanlarda kontrollü olarak ateş yakılmalı ve gece yürüyüşlerinde aydınlatıcı kullanılmamalıdır.”

  AKREP VE YILAN SOKMALARINDA YAPILACAKLAR

  Açıklamada, akrep ve yılan sokmalarında yapılması gereken ilk işlemin, hasta ve ısırılan organın hareketsizliğinin sağlanması olduğuna, bu işlemin zehrin yayılmasını yavaşlattığına dikkat çekildi.

  Isırılan bölgenin sabun ve suyla bolca yıkanması gerektiği anlatılan açıklamada, şöyle denildi:

  “Akrep ve yılan sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmeli, akrep tarafından ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, iki parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Yılan sokmalarında da ısırılan bölgenin tam kalp hizasında tutulması, kalp seviyesinin altında veya üstünde olmaması gerekmektedir. Akrep ve yılan sokmalarında hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.”

  Akrep ve yılan sokmaları konusunda halk arasında bazı yanlış inanış ve uygulamalar olduğu hatırlatılan açıklamada, akrep ve yılanları yakalamaya çalışılmaması uyarısı yapıldı. Ayrıca, ısırılan yerin kesilmemesi, zehrin emilmemesine dikkat çekilen açıklamada, “Akrep sokmalarında sıkı bir bandaj veya turnike, yılan sokmalarında ise buz, bandaj veya turnike uygulamayın. Akrep ve yılan sokmalarında ısırılan kişiye herhangi bir madde yedirmeyin veya içirmeyin. Hastaya ilaç vermeyin ve kusturmayın. Isırılan yeri yakmayın. Yılan sokmalarında ısırılan bölgedeki sızıntı şeklinde olan kanamayı durdurmayın” uyarısında bulunuldu.

  realage.com


   
 2. Vijdan

  Vijdan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.027
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Akrep ve Yılan Sokmalarında Neler Yapılmalı
  Teşekkürler pasika paylaşım için..gerçekten yanlış uygulamalar yapıyormuşuz...
   
 3. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Akrep ve Yılan Sokmalarında Neler Yapılmalı
  Hmm... bilgiler iicn tsk canim
   
 4. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Cevap: Akrep ve Yılan Sokmalarında Neler Yapılmalı

  teşekkürler
   
 5. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Akrep ve Yılan Sokmalarında Neler Yapılmalı
  Teşekkürler.ormana giderken aklımda bulunsun:D:D
   
Akrep ve Yılan Sokmalarında Neler Yapılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gür ve uzun kiprikler için ne yapılmalı

  Gür ve uzun kiprikler için ne yapılmalı

  gür kirpikler zeytinyağı kirpik gür kirpikler kirpiklere zeytinyağı gür kirpikler için kirpiklere iyi gelirmi arkadaşlar hakiki zeytin yagı kirpikleri çok gürleştiriyomuş haberiniz olsun , bende hintle badem karışımına kattım yazarım sonucu size.
 2. Böcek Sokma Ve Isirmalari

  Böcek Sokma Ve Isirmalari

  BÖCEK SOKMA VE ISIRMALARI Adaçayı yapraklarından yapılan merhem, sivrisinek, arı sokmasında acıyı dindirir, kaşıntıyı önler. Andız otu yaprakları veya kökünün hayvan ısırma ve sokmalarında enfeksiyon oluşumunu önleyici etkileri vardır. Çok miktarda andız otu mide bulantısına neden olur. Çalı kavağı (ezilmiş) arı sokmalarında sokulan yere sarılırsa etkili olur. Zeytinyağı ile...
 3. Böcek sokmaları akrep sokması

  Böcek sokmaları akrep sokması

  Akrep; sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğuyla zehirli bir iğnesi olan böcektir. Akrep soktuğunda yapılacak ilk iş; soktuğu yerin altını ve üstünü sıkıca bağlamaktır. Sonra; iğnenin bulunduğu yer, iki parmak arasına alınıp, kan akıncaya kadar sıkılır ve üzerine amonyak sürülür.
 4. Akrep ve yılan sokması

  Akrep ve yılan sokması

  gebelikte akrep sokması hamilelikte akrep sokması YILAN SOKMALARI: ÇINGIRAKLI YILAN SOKMALARI Dr. Cemil KAVALCI Birleşik Devletlerde yaklaşık 115 yılan türünden 19 tanesinin zehiri vardır .Her yıl yaklaşık 45000 yılan sokması oluyor, 8000 tanesini zehirli yılan oluşturuyor.Çoğu sokma sıcak yaz aylarında yılan ve kişi aktifken olur. Eskiden zehirli yılan sokmalannın mortalitesi %25 ti,...
 5. Sokmak (yılan, akrep)

  Sokmak (yılan, akrep)

  rüyada yılan sokması çil yılan rüyada sokmak Yılan, akreb gibi yaratıkların sokması yasak ve sakıncalı iş yapmaya, Bir yerinden iki kez sokulduğunu görmek ahmaklığa delalet eder.Bir böceğin sokması büyük bir düşmanlık, kötülüktür.Bir kimseyi rüyada yilan, akrep ve bunlardan baska hayvanlarin sokmasi, o kimsenin mahzurlu ve yasak olan bir seyi yapmasina isarettir.

Sayfayı Paylaş