Aksaray Üniversitesi

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Aksaray Üniversitesi
Üniversitemiz;

a) Niğde Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ile Eğitim Fakültesinden,

b) Niğde Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Sağlık Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan,

c) Niğde Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,

Ortaköy Meslek Yüksekokulu ile Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulundan,

d) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur.

Aksaray

Aksaray, her ne kadar genç illerimizden biri ise de 1960'lı yıllardan bu yana kazı çalışmaları devam eden Açıklı Höyük yerleşim yerinden elde edilen belge ve bilgilere göre tarih çizgisi Cilalı Taş dönemlerine (M.Ö.8000-7000) kadar uzanan; Asur Ticaret Kolonileri, Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Medler, Kapadokyalılar ve Romalıların hükümran olduğu tarihi bir yerleşim merkezidir. Türklerin Anadolu'yu fethiyle birlikte Melik Danişment Ahmet Gazi, bütün Kapadokya ile Aksaray'ı da ele geçirmiş ve Aksaray, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurulmasıyla bu devletin önemli merkezleri arasına girmiştir.

Çeşitli medeniyetlere beşiklik yapmış olan Aksaray bilinen 10.000 yıllık tarihi içerisinde bu medeniyetlerden kalan kültür ve tarih varlıkları açısından oldukça zengindir. Helenistik Dönem, Roma, Bizans ve Selçuklu eserleri çok yaygındır.

1470 yılında Fatih Sultan Mehmet'in kumandanlarından İshak Paşa tarafından Osmanlı hakimiyeti altına alınan Aksaray halkının bir bölümü Fatih Sultan Mehmet'in emriyle İstanbul'un bugün de adı Aksaray olan semtine naklettirilmiştir.

Cumhuriyet öncesi Aksaray, bağımsız bir liva olan Niğde'ye bağlı bir ilçe statüsünde iken 1927 tarihinde il olmuş ancak 1933 yılında yeniden Niğde'ye bağlı bir ilçe haline getirilmiştir.

1989'da tekrar il statüsü kazanan Aksaray'ın ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Başta buğday olmak üzere arpa, şeker pancarı, burçak, mısır, patates, soğan, fasulye, keten, kenevir, üzüm ve elma yetiştirilir. Platolardaki geniş otlaklarda çok sayıda koyun beslenir.

Tarımsal üretim yanında, bazı yörelerde halı ve kilim dokumacılığı yapılır. Taşpınar köyünün halıları çok meşhurdur.
 
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Aksaray Üniversitesi

AKADEMİK BİRİMLER

Fakülteler

Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Eğitim Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Sağlık Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Aksaray Meslek YO
Şereflikoçhisar Meslek YO
Ortaköy Meslek YO
Sağlık Hizmetleri Meslek YO

http://www.aksaray.edu.tr/tr?Itemid=1
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
4
Görüntüleme
4K
*jellibon*
*jellibon*
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
930
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst