1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Aktütün Karakolu taşınıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Genelkurmay, şimdiye kadar 44 şehit veren Aktütün Karakolu ile birlikte 4 karakolu daha taşıyor. Aktütün'ün, geçen yıl taşınmasına karar verilen Berçartepe'deki yeri 2009'un yazına yetişecek..
  [​IMG]

  Hakkâri'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Karakolu'na yönelik son terör saldırısı, bölgedeki birliklerin güvenliği ile ilgili gerçekleri de ortaya çıkardı. Aralarında Aktütün'ün de bulunduğu terör örgütünün sıkça hedefi haline gelen 5 karakolun güvenli bölgeye taşınması kararlaştırıldı. Bu karar, Aktütün için 2007 yılı sonbaharında verildi. Arazi sarp ve kayalık olduğu için yeni karakol binası ancak 2009 yazına yetişecek. Genelkurmay 2. Başkanı Org. Hasan Iğsız dün düzenlediği basın toplantısında şu açıklamaları yaptı:

  KARAKOL TAŞINMASI
  * Geçmişte karakollar kaçakçılıkla mücadele için taban alanlara kurulmuş. Aktütün savunma açısından uygun değil, onun için bölük merkezi Berçartepe'ye taşınacak. Geçen sonbaharda bu karar verildi, gelecek yaza kadar hizmete açılacak. Ama kayaklıkları kırmak güç. Taşınmanın gecikmesinin şehitler ile alakası yok. İlk saldırı Bayraktepe'ye oldu. Yine Bayraktepe'ye çıkılacak. Sadece bölük merkezi 300 metre ileriye gidiyor. Karakolları Jandarma Genel Komutanlığı kendi imkânları ile yapıyor. Bölgede 865 tane üs var. Şimdi 5 tane yeni karakolu aynı anda yapıyoruz. Samanlı, Yeşilova, Umurlu (Derecik üçgeninde) Aktütün, Alan karakolları taşınıyor.

  HANİ BBG EVİYDİ?
  * Saldırıdaki terörist sayısını vermemiz mümkün değil. Yalnız büyük bir güç yığdıkları belli. Bize göre zamana yayılarak bölgeye yerleşmişler. Bir gece önce birkaç kişilik görüntü alındı. Her alınan görüntü bir eylemin işareti olarak düşünülmemelidir. Yine de eylem olabilir düşüncesi ile o sabah Jandarma Özel Harekât Timi tepeye sevk edilmiş. Güç yönünden zafiyet tespit edilmiş değil. Bu saldırı kullanılan güç bakımından klasik saldırı dışında sayılabilir. Irak hududuna yakın kesimler örgüte bazı avantajlar sağlıyor. Bu bölgeye güç yığabiliyor. Oradan geriye kaçış imkânına sahip olabiliyor. Saldırının öğleden sonra başlatılması örgütün tercihi değil. Takviye jandarma timinin erken temasla çatışmaya girmesi nedeni ile örgüt daha sonraki saatlerde planladığı eylemi daha önce gerçekleştirmek zorunda kalmıştır. Teknik imkânımız aynı anda her tarafı kontrol altına alabilecek düzeyde değil. Dünyada da böyle bir teknoloji mevcut değil. Geniş alanda 100-150 metreyi kontrol altında tutabilirsiniz. Bütün bölgeyi tarayayım derseniz bu seneyi bile bulur ve hiçbir şey bulamayabilirsiniz. Burada seçicilik önemli. Seçim işi maharetle gerçekleştirilmektedir. Bir yere baktığınızda her şeyin röntgenini çekemezsiniz. Gizlilik kurallarına riayet ediliyorsa tespit mümkün olmayabilir. "Burada kuş uçsa görürüz." Hayır. Kimse göremez.

  K. IRAK YÖNETİMİ
  * ABD ile istihbarat alışverişi devam ediyor. Sıkıntımız yok. Irak'ın kuzeyindeki yönetimden aldığımız hiçbir destek yok. Beklentimiz örgüte desteğin kaldırılmasıdır. Sivil halka zarar vermeme temel prensibimiz. Önümüze çıkan fırsatları dahi halkın zarar görme ihtimali varsa değerlendirmiyoruz. Örgüt bunu istismar ediyor. Irak kuzeyindeki yönetimin bu istismarı önleme çabası bulunmuyor.

  * Örgütün işgal ettiği bölge ile bizim aramızda tampon bölge oluşturulması söylendiği kadar kolay değil. Bunun için buralara birlik bağlamanız gerekir.

  * 9 Ekim'deki Terör Zirvesi'nde komutanımızın daha önce açıkladığı alanları gündeme getireceğiz. 2007 Ağustos'unda Genelkurmay olarak yasal yetki konusu ifade edilmiştir. Bu konu özellikle mücadelenin desteklenmesi açısından çok önemli bir konudur.

  sabah
   
Aktütün Karakolu taşınıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. YouTube, TV'ye taşınıyor

  YouTube, TV'ye taşınıyor

  Google ve Panasonic, her ikisi de Google servisi olan YouTube ve Picasa'da yer alan video ve resim içeriğini ekrana taşıyacak TV projesi için işbirliği başlatıyor. Dünya plazma TV sektörünün lideri olan ve 37 inç üzerindeki düz ekranlı TV'lerin üretiminde, plazmanın, LCD'ye göre daha az maliyetli olduğunu savunan Panasonic, yapılan işbirliği sonucunda, internet evrimini, HD televiyonlarla...
 2. Aktütün Karakolu 3 kez saldırıya uğradı

  Aktütün Karakolu 3 kez saldırıya uğradı

  Bu Aktütün'e ilk saldırı değil. Dün geceki olaya kadar bu karakola şimdiye kadar üç kez saldırıya uğradı. Aktütün sınır karakolu stratejik bir noktada bulunuyor. Sınır bölgesinde yer alması nedeniyle hainlerin sürekli saldırısına uğruyor. Bugüne kadar burada toplam 43 şehit verdik. 1992'de 22 şehit İran-Irak-Türkiye üçgeninde ve çok riskli bir bölgede bulunan Aktütün Karakolu'na ilk...
 3. ''dünya '' taşınıyor

  ''dünya '' taşınıyor

  Küresel ısınmaya çözüm olarak;bilim adamları dünyanın yörüngesini değiştirmeyi düşünüyor.... Bilim insanları dünyadaki ısınmayı engellmek için alışıla gelmişin dışında bir yol buldu. Dünya'ya çarpacak bir kaç kuyruklu yıldız, sorunun çözümü olacak!Ürkütücü fikrin saihibi NASA’nın beyin takımının önde gelen mühendis ve astronomları... Bu yöntemle Dünya'nın ömrüne 6 milyar yıl daha eklenmesi...
 4. Serdar Ortaç Antalya'ya Taşınıyor!

  Serdar Ortaç Antalya'ya Taşınıyor!

  serdar ortaç haberleri, serdar ortaç ms, ms hastalığı Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde MS hastalığına yakalandığı basında yer alan ünlü şarkıcı Serdar Ortaç ve eşi çok önemli bir karar aldılar. Çift İstanbul'dan ayrılıp, Antalya'ya taşınmaya karar verdiler. İşte haberin detayları... Geçmişte yaşadığı Ahmet Kaya olayıyla ilgili gelen tepkiler yüzünden Ortaç'ın bu süreçte kendini...

Sayfayı Paylaş