Akyaka, Gökova körfezi

Akyaka, Gökova körfezi
türkiyenin körfezleri gökova körfezi resimleri
Akyaka hakkında daha fazla öğrenmek istiyorsanız ve rehberimizde olmayan bir şey merak ediyorsanız bu forumda sorun bende en kısa zamanda size cevap vermeyi çalışacağım.

Akyaka'nın hakkında paylaşmak istediğiniz bir şey var sa da bu forumda bırakın, herkesle paylaşalım ki, Akyaka'yı tanıtalım!


 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cevap: Akyaka, Gökova körfezi

Türkiye'nin en etkileyici ova ve körfezlerinden biri olarak adlandırılan ve Ege'ye bir bereket timsali olarak uzanan Gökova ile özdeş Akyaka, küçük bir balıkçı kasabasından bir gösterişli bir turizm merkezine dönüştü.
Sırtını dağlara yaslamış, çam ormanlarına sakladığı güzelliklerini yavaş yavaş sunan Akyaka, yeşil ve mavinin muhteşem uyumunu konuklarına anlatır.
Sakin, huzurlu bir tatil isteyenlerin tercihi Akyaka, büyük şehrin stresini üzerlerinden atmak isteyenler için bire birdir.​
Tarihi
Gökova Körfezi'nin bittiği yerde, 1000 metrelik Sakartepe Dağı ile kuzeyden, Gökova Ovası ile güneyden kuşatılan Akyaka, bu coğrafi zenginliğiyle Türkiye'nin en güzel yerleşim yerlerinden biridir.
Ancak Akyaka'yı Akyaka yapan ismin, dünyaca ünlü mimar Nail Çakırhan olduğu söylenebilir.
Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan'ın geleneksel mimari yöntem ile yaptığı evler Akyaka'nın kimliğini oluşturdu. Belde, bu sayede Ege ve Akdeniz'deki bir çok kıyı kentinin karşılaştığı çarpık kentleşmenin etkisinden kurtulmayı başardı.
Akyaka, bünyesinde gizlediği sayısız sürprizleriyle özellikle tatilcilerin gözdesidir. Muğla'dan ayrılıp Marmaris yönüne giderken Sakartepe çıkar önünüze. Ve gözünüze sığmayan manzarası ile Gökova Körfezi'yle karşılaşırsınız birdenbire. Artık, şöyle bir durup; hem soluklanıp mola verebilirsiniz, hem de doyumsuz panoramayı içinize sindire sindire seyredebilirsiniz. Sakartepe'nin eteğinde Akdeniz'in kalbi Gökova ile kucaklaşan yeryüzü cenneti Akyaka'ya ulaşırsınız.​
Mimarisi
Bugün şehrin tarihine ışık tutan kalıntılar arasında MÖ 4. yüzyıla tarihlenen kaya mezarlarıyla, aynı döneme ait sarnıç ve duvar kalıntıları var. Ortaçağ kalesinin kalıntıları ise Bizans devrinde de buranın önemli bir yerleşim noktası olduğunu ispat eder. İnişdibi Mahallesi'nde 1922 yılında ortaya çıkarılan mozaikler ise Roma devrinde yapılmış.
Ula tarzı mimari Akyaka'yı bu kadar özel kılan en büyük etken, doğasının eşsiz güzelliğinin yanı sıra o güzelliği tamamlayan Ula tarzı mimarisidir.
Ula doğumlu Nail Çakırhan'ın, 80'li yılların başında burada yaptırdığı, zarif işlemelerle bezeli ahşap balkonlu, iki katlı harika evi öylesine beğenildi ki, 1983 yılının meşhur Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. 1998 yılında da bu müze-ev bir kültür ve
sanat merkezi olarak hizmete girdi. Bunun ardından orada yaptırılan evler, pansiyonlar hatta büyücek oteller dahi aynı tarzı benimsedi. Yeni Asır Gazetesi.
kaynak:akyakam.com
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Bilge Gökçen Bodrum-Gökova-Bodrum Rotası Tekne Gezileri, Mavi Yolculuk 0
SadmiN Haluk Levent - Gökova G-H Harfli Şarkılar 0
K Botni Körfezi Soru-Cevap 1
Similar threadsÜst