1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  ALES'e başvuru için yarın son gün

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2007-Sonbahar dönemi başvuruları yarın sona erecek. Sınav, 18 Kasım Pazar günü yapılacak.

  ALES'e, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler de sınava katılabilecek.
  2007-Sonbahar dönemi ALES başvuruları yarın sona erecek.

  ALES'e başvurular bu dönem ilk kez elektronik ortamda yapılacak. 2006-LES veya 2007 ALES'e başvurmuş olan adaylar başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapacaklar. Söz konusu sınavlara başvurmamış adayların ise başvurularını, oluşturulan merkezler aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Başvuru merkezleri ÖSYM'nin “www.osym.gov.tr” adresinden duyurulacak. Adaylar bu işlem karşılığında 3 YTL “Başvuru Hizmeti Ücreti” ödeyecekler.

  SINAVIN YAPILACAĞI İLLER

  Sınav, 18 Kasım Pazar günü Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak ile Lefkoşa'da yapılacak.

  ALES'E BAŞVURACAKLAR

  Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e girmek zorunlu. Sınavda, alanındaki puan türünde 100 üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılacaklar.

  Başarılı olan adaylar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesindeki şartları taşımaları, Yükseköğretim Mevzuatı ve Yükseköğretim Kurulu kararları açısından engel hallerinin bulunmaması kaydıyla, usul ve esasları devlet üniversiteleri ve yüksek teknoloji enstitüleri senatoları, vakıf yükseköğretim kurumlarının yetkili organlarınca belirlenecek giriş sınavlarına başvurabilecekler.

  Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, bu sınavdan muaf tutulmak suretiyle yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına başvurabilecekler.
  Tıpta uzmanlık eğitimine hak kazananların araştırma görevlisi kadrosuna atanmalarında, bu sınav ile yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına katılma şartı aranmayacak.

  Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek uzmanlık alanlarına açıktan veya naklen atanacak öğretim görevlileri, ALES'ten muaf olacaklar.
  Bütün yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde ALES sonuçlarını kullanacak. Adayların ALES'ten başvurdukları lisansüstü programın puan türünde en az 55 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekiyor.

  Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü eğitim için öğrenci seçerken, ALES sonuçlarını ilgili mevzuat dahilinde kullanacak. Lisansüstü programlara hangi puan türünde ve en az kaç puan almış adayların kabul edileceği ile ayrıca bir sınav yapılıp yapılmayacağı yükseköğretim kurumları tarafından karara bağlanacak ve sonuç, kurumlar tarafından adaylara duyurulacak.
   
ALES'e başvuru için yarın son gün konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KPSS için SON Gün!

  KPSS için SON Gün!

  Lisans mezunları ile lisans programlarından mezun olabileceklerin katılacağı Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) 28 Nisanda başlayan başvuru süresi bugün mesai saati bitiminde sona erecek. Sınava başvurmak isteyenler, “2008-KPSS Lisans Kılavuzu” ile aday bilgi formunu 2 YTL karşılığında başvuru merkezlerinden alabilecek. KPSS'ye, öğretmen adaylarının da başvurması gerekiyor. Adaylar,...
 2. Emlak vergisi için son gün 01/12/2009

  Emlak vergisi için son gün 01/12/2009

  Bildiğiniz gibi emlaklarımıza ait vergi 2 eşit taksitte bağlı olduğumuz belediyeye ödeniyor. Yaklaşık 19 milyonu ilgilendiren konut, işyeri, arsa ve arazilere ait 2009 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre temizlik vergisinin ikinci taksitinin kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Kasım ayının son gününün Kurban Bayramı tatiline rastgelmesi nedeniyle, ikinci taksit ödemesi 1...
 3. Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Son Gün 18 Ağustos !

  Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Son Gün 18 Ağustos !

  zorunlu deprem sigortası zorunlu deprem sigortası nasıl yaptırılır Sevgili melekler, Zorunlu Deprem Sigortası ile ilgil düzenlemelerin yer aldığı kanun artık yürürlükte ve bu sigortayı yaptırmak için son gün de 18 Ağustos, acele edin. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için gerekli evrak hakkında size az önce bilgi vermiştik. Şimdi ize kanunla ilgili detaylara geçiyoruz... Zorunlu...
 4. Sigortadan Paranızı Almak İçin Son Başvuru Tarihi 29 Ağustos!

  Sigortadan Paranızı Almak İçin Son Başvuru Tarihi 29 Ağustos!

  Bu konu; Sigortadan Paranızı Almak İçin Son Başvuru Tarihi 29 Ağustos haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bireysel emeklilik, birikimli hayat sistemi ve diğer şahıs sigortalarından 10 yılını tamamlamadan veya 56 yaşını doldurmadan sistemden ayrılanlara, anaparalarından kesilen yüzde 15’lik stopajın iadesi için başvuru süresinin 29 Ağustos’ta sona ereceği bildirildi....
 5. Hürriyet aile içi şiddete son! Acil yardım hattı

  Hürriyet aile içi şiddete son! Acil yardım hattı

  Aile içinde kötü muamele ve şiddete maruz kalan kadınlara hukuki, psikolojik ve güvenlikle ilgili destek sağlamak amacıyla Kampanya kapsamında 2007’den bu yana 7 gün 24 saat faaliyet gösteren Acil Yardım Hattı’nı 15 Ekim 2007 – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında toplam 33 bin 669 kişi aradı, 15.824 kişiye aile içi şiddetle ilgili hukuki, kurumsal ya da psikolojik destek verildi. Hattı arayan...

Sayfayı Paylaş