Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Alkol Tedavisinin Önemli Özellikleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Alkolikleri tedaviye razı etmek zor bir iştir. Pek çok alkolik, hastalığını inkar eder. Alkolikler tedavi için başvurduklarında genellikle "dibe vurmuşlardır" yani sağlık, aile, meslek ve sosyal yaşamlarından büyük kayıplar vermiş ve çaresiz duruma düşmüşlerdir. Bu hale düşmeden önce alkolikler, bu zevki terk etmeye pek yanaşmazlar, ya da buna karar verseler de kolayca vazgeçerler. Önemli olan bu denli kayba uğramadan bu kısır döngüyü durdurmaktır. Bu nedenle kişinin alkolik olduğu yani alkol karşısında zayıf, hatta alkolün esiri olduğunu fark edip kabullenmesi düzelmenin başlangıç noktasını oluşturur. Erken dönemdeki alkoliklerin bu gerçeği fark etmeleri için "motive edici görüşmeler" yapılır. Alkol Tedavisinin Önemli Özellikleri Şunlardır:
  Alkolizm tedavisi yoksunluk belirtileri kalktıktan sonra başlar. Hedef ayıklıktır (sobriety): Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için de bu önemlidir. Ekip tedavisi gerekir Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Tedaviden sonra uzun süreli izleme gereklidir. Kişi uzun süre hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse alkole dönmesi kolaydır. Düzenli aralıklarla görüşmelere ya da kendine yardım gruplarına katılmalıdır. Nüksler (tekrarlamalar) İlk 6 ayda en sıklıkla görülür.
  Alkol tedavisi, fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, fizyolojik tedavi, psikolojik tedaviye ek olarak yapılmaktadır. Alkol tedavisinde psikoterapi vazgeçilmez bir yöntemdir.


   
Alkol Tedavisinin Önemli Özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnfertilite tedavisinde kadının yaşı önemli mi

  İnfertilite tedavisinde kadının yaşı önemli mi

  Çiftlerde ileri kadın yaşının gebelik üzerinde ne gibi etkileri vardır? İleri kadın yaşı gebelik üzerinde neden önemlidir? Yumurta kalitesinde ortaya çıkan bozulma, yalnızca yaş ilerledikçe mi görülür? Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Opr. Dr. Aysun Güney, kısırlık tedavisinde kadın yaşının önemi konusunda bilgi verdi. Çiftlerde ileri kadın yaşının gebelik üzerinde ne gibi etkileri...
 2. Alkol

  Alkol

  Bakınız; İçki İçmek.Rüyada alko veya tuvalet ispirtosu sağlığın daha iyi olacağına işarettir.Rüyada alkol ve alkollü içecekler görmek, keder ve üzüntüye, hayir umulan islerden hayir gelmesine, huzursuz ve sikintili bir ömür sürmeye isaret eder.
 3. ankaranın en önemli özelliği nedir

  ankaranın en önemli özelliği nedir

  ankaranın en önemli özelliği yada özellikleri var mı teşekkür ediyorum. ( tarihsel olarak soruyorum )
 4. Turunçgiller Varis Tedavisinde Önemli Rol Oynuyor

  Turunçgiller Varis Tedavisinde Önemli Rol Oynuyor

  varise ne iyi gelir, varisten kurtulmak için, varis ağrıları için Sevgili melekler, kadınların korkulu rüyası varisler acı verdikleri gibi kötü görüntüleriyle de insanın canını sıkarlar. Varis tedavisi için pek çokyöntemden bahsedilse de herhalde en ilginci herhalde Kalp Cerrahı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt'un tavsiyesi. Bozkurt, C vitamini kaynağı turunçgillerin grip, nezle, kolesterol gibi...
 5. Haram olan alkol gibi şeyleri tedavide kullanmak

  Haram olan alkol gibi şeyleri tedavide kullanmak

  Haram ve temiz olmayan bir ilacı tedavide kullnmak uygun olur mu? Mesela alkol cinsi kullanılan ve aslında ilaç olmayan şeyler gibi.

Sayfayı Paylaş