Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Allah’a iman ne demektir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İmanın birinci şartı, Allah’a imandır. Amentü’deki, (billahi) ifadesi, Allahü teâlânın varlığına, birliğine inanmayı, iman etmeyi bildirmektedir.
  Allahü teâlâ birdir, Ondan başka ilah yoktur. Her şeyi yaratan Allahü teâlâdır. Yerde ve göklerde bulunan bütün varlıkları, maddeleri, cisimleri, özellikleri, olayları, kuvvetleri, kanunları, bağlantıları yaratan, yalnız Odur. Ondan başka yaratıcı yoktur. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Her şeyi yaratan Allah’tır.) [Zümer 62]

  (Her şeyin yaratıcısı olan Rabbiniz Allah’tır.) [Mümin 62]

  Allah’ı tanımak
  Sual: (Allah’ı tanıyan kurtulur) deniyor. Çoğu, dua ediyor. Dua edenler Allah’ı tanımamış mı oluyor? Allah’ı tanımak ne demektir?  < Konu Resmi..>  CEVAP
  Allah demekle, dua etmekle, Allah tanınmış olmaz. Mesela, Ehl-i kitap da Allah diyor veya bid’at fırkaları da Allah diyor. Selefiler, (Allah gökte) diyor. Bazı kimseler de, tabiatı yaratıcı bilip, sıkışınca Allah diyorlar. Allahü teâlânın tek yaratıcı ve mutlak kudret sahibi olduğuna inanmıyorlar. Bunlar Allah’ı tanımış olmuyorlar.

  Tanımak, önce Amentü’deki altı esasa dinimizin bildirdiği şekilde inanmakla olur. İkincisi, sevmek ve itaat etmek şarttır. Onun emir ve yasaklarına meydan okuyan, inkâr eden, Onu tanımış olmaz. Söz dinlemeyenin, mesela haramlardan kaçmayıp ibadetleri yapmayanın, (Ben Allah’ı iyi tanıyorum) demesi, yalancılık olur.

  Allah'ı tanımak
  Sual: Allah'ı tanımak nasıl olur?
  CEVAP
  Allahü teâlânın zâtî ve sübutî sıfatları bilinirse mesele kalmaz. Her bakımdan Allah'ı tanımak mümkün olmaz. Mesela ezelîdir deniyor. Ezelî olmayı anlayamayız. İhlâs suresinde, (Doğmadı) buyuruluyor. Bunu da anlamak mümkün olmaz. Sadece inanacağız. Zatı hakkında bir şey düşünmek zararlı olur. Çünkü (O hiç bir şeye benzemez) buyuruluyor. O zaman bir şeye kıyas yapmak yanlış olur. Bunun için âlimlerimiz, (Allahü teâlâyı tanımak, anlaşılamayacağını anlamaktır. Yani akılla anlaşılmaz) buyurmuşlardır.
  Etrafımıza baktığımız zaman, varlık aleminde sürekli bir düzenin ve üstün bir yaratılışın bulunduğunu görürüz. Kâinattaki büyük düzen, üstün, ölçülü ve ince yaratılış, yüce Allah’ın varlığının en açık delilleridir. Ondan başka hiç kimse, bu kadar büyük işleri düzenli bir şekilde yapamaz ve milyonlarca sene bu düzeni devam ettiremez.
  Bütün peygamberler ve Peygamberimiz (s.a.v.), özellikle Allah’ın varlığı ve birliği inancı üzerinde durmuşlar, insanları akıl almaz şeylere tapmaktan kurtarmaya çalışmışlardır.
  İşte biz, Kur’an-ı Kerim’in açıklamalarından, Peygamberimizin sözlerinden ve kâinatın üstün yaratılışından Cenab-ı Hak’kın varlığını kabul eder, ona iman ederiz.
  Biz Allah’ı ancak sıfatlarıyla bilebiliriz. Yoksa onun zatını kavramamız mümkün değildir. Zaten Allah da bununla bizi yükümlü kılmamıştır.


   
Allah’a iman ne demektir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Merhabalar İmanı Yeis nedir ne demektir ?

  Merhabalar İmanı Yeis nedir ne demektir ?

  Arkadaşlarım geçenlerde duydum biliyormuş ayağına yattım ama, tam olarak imanı yeis ne demektir ne anlam taşımaktadır. Bilgi verirseniz sevinirim ?
 2. Tevbe-i Yeis,İman-ı Yeis Ne Demektir?

  Tevbe-i Yeis,İman-ı Yeis Ne Demektir?

  tevbe-i yeis iman-ı yeis son nefeste tevbe nedir ne demektir hadisler rivayetler ile ilgili bilgiler burada melekler Yeisin kelime anlamı ümitsizlik demektir melekler.İman-ı yeis ya da tevbe-i yeis te ölüm alameti başa gelince,dünyadan ümit kesilince son nefeste tevbe etmek,imana gelmek demektir.İnsan ne kadar günahkar da olsa cennetin güzellikleri cehennemin azabı akla geldiğinde son dakikada...
 3. Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olmaz Ne Demek?

  Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olmaz Ne Demek?

  para ile imanın kimde olduğu belli olmaz para imanın kimde olduğu belli olmaz atasözü para ile imanın kimde olduğu belli olmaz anlamı Türkçemizde kullandığımız birbirinden derin anlamlı atasözlerimizden birisi olan para ile imanın kimde olduğu belli olmaz atasözümüzü açıklamak istiyoruz sizlere melekler.. :) İman her şeyden önce içsel, yani kalbî bir olaydır. İnsanların imanlarını sözle...
 4. Meleklere iman ne demektir?

  Meleklere iman ne demektir?

  İmanın ikinci şartı, Meleklere imandır. Amentü’deki, (Ve melaiketihi) ifadesi, Allahü teâlânın meleklerine inanmayı, iman etmeyi bildirmektedir. Melekler, Hayat sahibi, diri, nurani yaratıklar olup, akıl sahibidirler. Allahü teâlânın sevgili ve kıymetli kullarıdır, ortakları ve kızları değildir. Allahü teâlânın emirlerine itaat ederler, isyan etmezler. Günah işlemezler. Erkek ve dişi...
 5. İmanın ne demek olduğunu anlatır mısınız.

  İmanın ne demek olduğunu anlatır mısınız.

  İman nedir üzerine ne gibi şeyler terettüp eder.

Sayfayı Paylaş