Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Allah’a sığınma dualarından bazıları

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  allah a sığınmak Arkadaşlar korktuğumuz sakındığımız şeylerden Allah'a sığınmak için etmemiz gereken dualar...Yaradan hepimizin dualarını kabul etsin inşallah :)

  Muaz b Abdullah (r a) babasından rivâyet ederek şöyle demiştir: Karanlık bir gecede yağmurdan ıslandık Bize namaz kıldırması için Rasûlullah (s a v)’i bekledik -veya benzeri sözler söyledi- o sırada Rasûlullah (s a v) bize namaz kıldırmak üzere gelerek: “Oku” dedi Ben de: “Ne okuyayım?” deyince Peygamberimiz: “Her akşam ve sabah üçer defa “Kulhüvallahü ehad” sûresiyle Nâs ve Felâk sûrelerini oku, seni her türlü tehlike ve zarardan korumaya yeterli olur” buyurdu (Ebû Davud, Edeb: 110; Tirmizî, Dua: 115)

  İtaat Etmeyen Kalbten Allah’a Sığınmak
  “Faydasız ilimden, itaat etmeyen kalbten, kabul olunmayan duadan doymayan (aç gözlü) nefisten.” (Ebû Davud, Salat: 367; İbn Mâce, Fedailü’l Kur’an: 18)
  Kalbin Kötülüklere Kaymasından Allah’a Sığınmak
  Ömer (r a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s a v): “Korkaklıktan, cimrilikten, kalbin kötülüklere kaymasından ve kabir azabından Allah’a sığınırdı.” (Müslim, Mesacid: 25; Ebû Davud, Salat: 184)

  Göz ve Kulağın Şerrinden de Allah’a Sığınılır
  “Allah’ım, kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve menimin şerrinden sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Ebû Davud, Salat: 367)

  Korkaklıktan ve Cimrilikten Allah’a Sığınmak
  “Allah’ım! Cimrilikten sana sığınırım, korkaklıktan sana sığınırım, ihtiyarlığın rezillik dönemine düşmekten, dünya ve fitnelerinden sana sığınırım, kabir azabından da sana sığınırım.” (Buhârî, Deavat: 36; Tirmizî, Deavat: 75)

  Cimrilikten Allah’a Sığınmak
  “Cimrilik, korkaklık, ömrün sonlarında kötü duruma düşmekten, kalbin batıl şeylere kaymasından ve kabir azabından...” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir )
  “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlıktan, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnesinden sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

  Gam Keder ve Üzüntüden Allah’a Sığınmak
  “Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan ve insanların zulmünden sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

  Zillete Düşmekten Allah’a Sığınmak
  “Allah’ım! Fakirlikten sana sığınırım, darlık ve zilletten sana sığınırım, zulüm etmekten ve zulme uğramaktan da sana sığınırım.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)

  Delilikten de Allah’a Sığınılır
  “Allah’ım! Delilikten, cüzzam hastalığından, alaca hastalığından ve her türlü kötü hastalıktan sana sığınırım.” (Ebû Davud, Salat: 367)

  Doğru Yola Girdikten Sonra Kötü Yola Düşmekten Allah’a Sığınmak
  “Allah’ım! Yolculuğun yorgunluk ve sıkıntılarından, kötü bir şekilde dönmekten; iyi durum ve hallerden kötü hallere ve durumlara düşmekten, mazlumun bedduasından, mal ve aileye gelecek kötü görüntülerden de sana sığınırım.” (İbn Mâce, Dua: 20; Tirmizî, Deavat: 42)

  sorularlaislamiyet


   
Allah’a sığınma dualarından bazıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allah’a dua etmeyi sakın unutmayın

  Allah’a dua etmeyi sakın unutmayın

  sevdiğini unutmak için dua bir şeyi unutmak için dua Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. şüphesiz O, haddi aşanları sevmez. Düzene konulması (ıslah)ından sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesad) çıkarmayın; O’na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah’ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır. (Araf Suresi, 55-56) Allah’ın tüm insanların Rabbi olduğu gibi sizin de Rabbiniz...
 2. Doğu Karadeniz'de hiç kadın sığınma evi yok

  Doğu Karadeniz'de hiç kadın sığınma evi yok

  Doğu Karadeniz'de hiç kadın sığınma evi yok Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta kadın sığınma ya da konuk evi bulunmuyor. Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, yaptığı açıklamada, Trabzon'daki kadın sığınma evi eksikliğini gidermek için çalışmalara başladıklarını söyledi. Yapmayı planladıkları kadın sığınma evinin altyapısını oluşturmak amacıyla...
 3. Bazıları seviyor bazıları sevmiyor

  Bazıları seviyor bazıları sevmiyor

  ÜNLÜLERİN GÖZ ÖNÜNDEKİ HAYATLARINI GİZLEME YOLLARI. Ünlüler dünyasında bazı kişiler poz vermeyi, fotoğraf çektirmeyi çok seviyor. Bazıları ise adeta objektiflere alerji duyuyor ve muhabirlerden köşe bucak kaçıyor. İşte onlar... POZU SEVENLER Demet Akalın: Ünlü şarkıcı kamera ve objektiflerden kaçmıyor. Özel hayatını paylaşmaktan çekinmiyor. Banu Alkan: Bir dönemin ünlü oyuncusu...
 4. Kadın sığınma evleri

  Kadın sığınma evleri

  Kadına yönelik şiddet konusunda devletin sunduğu hizmetler ve kadına ilişkin politikalar Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ile Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü tarafından planlanır. Başvurulabilecek Yerler: İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi 0212 292 77 39 İstanbul Üniversitesi Çapa Erişkin Psikiyatri 0212 414 24 10 İstanbul Üniversitesi...
 5. Allah’a iman ne demektir?

  Allah’a iman ne demektir?

  İmanın birinci şartı, Allah’a imandır. Amentü’deki, (billahi) ifadesi, Allahü teâlânın varlığına, birliğine inanmayı, iman etmeyi bildirmektedir. Allahü teâlâ birdir, Ondan başka ilah yoktur. Her şeyi yaratan Allahü teâlâdır. Yerde ve göklerde bulunan bütün varlıkları, maddeleri, cisimleri, özellikleri, olayları, kuvvetleri, kanunları, bağlantıları yaratan, yalnız Odur. Ondan başka yaratıcı...

Sayfayı Paylaş