1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  güneş alerjisi bitkisel tedavi güneş alerjisi tedavisi alerjiler ve tedavileri belirtileri alerji kaşıntı tedavisi ALERJİ (ALLERJİ) NEDİR?
  Bazı insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ederse, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor) üretir. Bu duruma alerji denir.
  Alerjik bir bünyesi olan kişilere de atopik kişiler denir. Bağışıklık sistemimiz bir kere allerjen maddeyle karşılaştığında aşırı reaksiyon gösterir ve o maddeyi hafızasına alır. Tekrar onla karşılaştığında, önceden tanıdığı için hemen koruyucu madde üretir ve aşırı duyarlılık gösterir.
  Toplumun yüzde 30'unda alerji vardır. Alerji, genetik (ırsi) sebeplere bağlıdır. Fakat ortaya çıkışında çevresel faktörlerin de etkisi çoktur. Ne kadar çok allerjenlere maruz kalınırsa, alerjik hastalıklar o kadar çok ortaya çıkar. Yani sadece allerjiye yatkın olmak yeterli değildir. Ayrıca mevsimler de alerjinin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü her mevsimde görülen allerjenlerin yoğunluğu değişmektedir.


  ALLERJEN MADDELER NELERDİR?
  Ev tozu, gözle görülemeyecek kadar küçük böcekler ( akarlar ), polenler en sık rastlanan alerjiye neden olan maddelerdir. Ayrıca kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri, bazı yiyecekler, güneş, bazı ilaçlar, küf mantarları, parazitler, bazı kimyasal maddeler, soğuk ya da kirli hava ve bunun gibi birçok faktör allerjen özelliktedir. Bunlar solunum ya da sindirimle, ciltle ve enjeksiyonla vücuda girerler ve reaksiyona neden olurlar.
  Alerjiye neden olan polenlerin, havadaki miktarı ve havada kalma süreleri, alerjinin ortaya çıkışında önemlidir. Havada kalmayan polenler alerjiye neden olmazlar. Ayrıca bazı bitkilerin polen yapısı birbirine benzediğinden, bu bitkilere karşı da alerji görülür.


  < Konu Resmi..>
  ALLERJİK HASTALIKLAR
  Vücudumuzun her organı farklı allerjenlere duyarlıdır. Alerjisi olan bir kişinin bütün allerjenlere karşı duyarlı olması şart değildir. Bir tanesine karşı reaksiyon gösterebileceği gibi bir kaç allerjene de gösterebilir.
  Allerjik astım, allerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi, egzema dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan allerjiler, alerjik sinüzit, gıda allerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi, lateks alerjisi (lateks: kauçuklu bir madde) bazı allerjik rahatsızlıklardır.
  Bu hastalıklar tekrarlayıcı olduğundan önemlidir. İnsan yaşamını sınırlandırır ve performansını etkiler. Hatta anaflaksi dediğimiz, ani ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalıktır. Bu durumda yapılacak tek şey acilen doktora başvurmaktır. Çünkü dakikalar içinde gerçekleşen bir vakadır. Ani kriz şeklinde ağır bir rahatsızlık görülür.
  Her hastalığın belirtisi farklıdır. Aynı allerjik hastalıklarda görülen belirtiler de kişiden kişiye değişebilir. Örneğin; ciltte oluşan bir alerjide, kaşıntı, kuruma kabarıklık, döküntü gibi bulgular vardır. Yine burun nezlesinde, burunda kaşıntı, akıntı, hapşurma görülür. Bu belirtiler sadece allerjik hastalıklarda ortaya çıkmaz. Allerji olduğunu söyleyebilmek için doktor tarafından bazı testler yapılması gerekir.


  ALLERJİK HASTALIKLARIN TANISI
  Öncelikle şunun iyi bilinmesi gerekir; erken teşhis hastalığın tedavisi ve ilerlemesinin durdurulması için çok önemlidir. Oluşabilecek krizlerin de önüne geçilmiş olur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda vardır.
  Allerjik hastalıklar için zor bir tanı yöntemi yoktur. Doktorunuz sizin şikayetlerinizi dinleyecektir. Hastalığın belirli dönemlerde ve tekrar görülmesi, ailede de böyle bir alerjinin var olması, alerjenle temas sonucu ortaya çıkması, hastalığın tanısını kolaylaştıracaktır. Ayrıca alerji durumunda üretilen antikor E tipidir. Bu koruyucu maddenin kandaki miktarına bakılarak alerji tanısı konabilir. Bunun dışında alerjinin türüne göre bazı tetkikler yapılabilir.


  ALERJİ TEDAVİSİ
  Alerjinin tedavisi sürekli olsa da her zaman ilaç kullanılacak diye bir şey yoktur. Yapılacak tedaviyle allerjik hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Her hastada hastalık tamamen geçecek diye bir şey yoktur. Alerji, tekrarlayan bir hastalıktır. Hastalığın görüldüğü mevsimde yapılacak tedavi, kişinin rahat bir yaşam sürmesini sağlar. Uygulanacak tedavi, hastalığın tipine, şiddetine, hastalığa neden olan allerjene göre değişir. Verilecek ilaç da buna göre değişir. Amaç yan etkiyi en aza indirmek için gereken en düşük dozda ilaç tedavisi uygulamaktır. Gerektiğinde ilaç tedavisi kesilir ve tedavi şekli değiştirilebilir.
  Buruna uygulanan enflamasyonu önleyici ilaçlar alerjik nezle tedavisinde çok önemlidir. Burundaki kaşıntı, tıkanıklık, akıntı ve hapşurmanın azalmasını sağlar. En çok kullanılan ilaçlardan birisi de antihistaminiklerdir. Bu ilaç kullanımındaki amaç alerjik nezle belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Burun akıntısını önler fakat alerjik nezleye yol açan tek bir faktör olmadığından, hepsine etki gösteremez. Bunların dışında dekonjestan dediğimiz burundaki damarları daraltarak rahatlamayı sağlayan ilaçlar da kullanılır. Fakat bu ilaçların fazla kullanılması durumu daha da kötüleştirebilir.
  Alerjiyi önlemek için alerjiye neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için yünlü ya da hayvan tüyü içeren yastık ya da yorganlar kullanılmamalıdır. Tüylü oyuncalar ortadan kaldırılmalıdır. Ev tozu böceklerinden kurtulmak için ise yatak örtülerinin en az 60 derecede haftada bir kez yıkanması gerekir. Eğer alerjinin sebebi küf ise odanın nemi azaltılmalıdır. Polen alerjisi olanlarda saçlar yatmadan önce yıkanmalıdır. Kuru ve rüzgarlı havalar bu tip alerjisi olanlar için risk faktörüdür. Güneşli havada dışarı çıkmak gerekiyorsa gözlük ve şapka kullanılmalıdır.
  Aerjisi olanlara aşı uygulanabilir. Bu aşı, sıklıkla ev tozuna ya da polenlere karşı alerjisi olanlarda en fazla etkilidir.   
  Son düzenleme: 15 Aralık 2016
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  Alerji hakkında araştırıp bulduklarım
  Vücudumuzun yediğimiz bazı gıdalara, maddelere, hava şartlarına, bitki polenlerine karşı gösterdiği aşırı duyarlılık. ruhsal problemler de alerjiye neden olabilirmiş. Bu tanım hemen hemen her sitede geçiyor ancak benim sorunum birazcık farklı ve kullandığım ilaçlar fayda sağlamıyor. Birazcık bitkisel ürünler kullanmam gerektiğini düşünüyorum arkadaşlar. Sizler alerji için kullandığınız otlar varmı? Varsa paylaşırmısınız? Ben ısırgan otu duydum ancak en çok bitkisel tarifi aşağıdaki sitede buldum. Sizede fayda sağlaması için paylaşıyorum. Farklı fikirleri olanlar burda paylaşırsa hem bana hemde bu sıkıntısı olan herkese yardımcı olmuş olur. Geçmiş olsun şimdiden...

  Alerji - Bitkisel Kitap I Bitkisel Rehber I Şifalı Bitkiler I Hastalıklara Göre Tedavi I Bitki Uzmanları
   
Allerji nedir nasıl tedavi edilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çil nedir nasıl tedavi edilir  :)

  çil nedir nasıl tedavi edilir :)

  çilli bir hatun olarak bu konu dikkatimi çekti ve şöyle bir araştırma yaptım bulduğum bilgileri sizinlede paylaşmak istedim. Şahsen doğal tedavi yöntemlerini denemeyi düşünüyorum gerçi çillerimden çok şikayetçi değilim ama ( bana ayrı bir güzellik katıyolar :D ) neyse lafı uzatmadan mevzuya geçelim buyruuunnn.... Çil İpeksi pürüzsüzlükte bir cildin yanı sıra, homojen ve sağlıklı bir cilt...
 2. Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

  Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

  parathormon yüksekliği parathormon nedir pth nedir neden yükselir parathormon, nedir, yüksekliği, tedavisi, düşüklüğü, normal değerleri, neden yükselir, pth, ne demek, Gün geçmiyor ki bir hastalık adı daha duymayalım değil mi Melek'lerim. Evet ben parathormon hastalığını yeni duydum, belki sizler bu hastalığı önceden biliyorsunuzdur ve bilgi sahibisinizdir ama eminim ki benim gibi henüz yeni...
 3. Trichomonas nedir nasıl tedavi edilir

  Trichomonas nedir nasıl tedavi edilir

  trikomonas tedavisinde kullanılan ilaçlar trichomonas trichomoniasis nedir trichomonas, nedir, tedavisi, tedavisinde kullanılan ilaçlar, ppt, üretrit, tenax, fetus, hominis, Adını ilk defa duyduğum ve kesinlikle bilgi sahibi olmadığım bir hastalık trichomonas. Bu hastalık hakkında ki merak ettiğim bilgileri araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim Melek'ler. TRİCHOMONAS VAJİNİTİ...
 4. Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  aft belirtileri, aft neden çıkar, aft nedenleri, aft nedir, aft tedavisi, aftöz ülser, ağız yaraları, ağız yaraları nasıl tedavi edilir, ağız yaralarının nedenleri Ağız içinde çıkan yaralar, günlük hayatımızı hem fiziksel hem de sosyal olarak oldukça etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı veren bu yaraların görüntüsü de zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilir....
 5. Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  sürmenaj nedir,sürmenaj tedavisi,sürmenaj nasıl tedavi edilir,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj nasıl geçer,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj hakkında bilgiler Sürmenaj, çok çalışan insanlarda ve özellikle erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen isime sürmenaj denir. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite...

Sayfayı Paylaş