1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Almanlar 2.5 milyar Euro’ya, Gölcük’te 6 denizaltı üretecek

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, havadan bağımsız denizaltı tedarikini öngören yeni tip 6 adet U-214 denizaltı almak için açılan ihaleyi Alman HDW ve Marine Force ortak girişiminin kazandığını açıkladı.
  2.5 milyar Euro’ya mal olacak denizaltılar Gölcük Tersanesi’nde inşa edilecek ve 20’ye yakın sistem, alt sistem Türk Savunma Sanayii tarafından üretilecek.

  SAVUNMA Sanayi İcra Komitesi’nin (SSİK) dün yapılan ’acil’ ve ’tek gündem’ maddeli toplantısında yeni tip 6 denizaltı satın alınmasına ilişkin ihale karara bağlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün bir araya gelmesiyle toplanan SSİK toplantısında karar Almanya lehine çıktı. 2.5 milyar Euro (Yaklaşık 4 milyar 750 milyon YTL) bütçesiyle Atak Taaruz Helikopteri Projesi’ni de geçen ihale 8 ayda çözümlendi.

  3 firmadan teklif alındığını belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Alman Howaldswerke-Deutsche Werft GMBH (HDW) ve Marine Force’ta karar kılındığını açıkladı. Gönül, toplamda proje bedelinin yüzde 80’inin Türkiye’de sanayi katılımı ve off-set olarak gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade ederek, "Denizde kalma süresi 50 günü geçiyor. 10 gün ve 18-20 bin kilometre denizin altında seyir yapabiliyor. İlk teslim tarihi 2015 olacak" dedi.

  Çok özel denizaltılar

  Gönül, söz konusu ihalenin ilk defa havadan bağımsız denizaltı temini ihalesi olduğunu belirterek, denizaltıların şimdiye kadar olan denizaltı sistemlerinden farklı ve dünyada ilk kez geliştirilen, pek az ülkenin elinde bulunan denizaltılar olduğunu vurguladı. Denizaltıların özellikleri konusunda bilgi veren Gönül, şöyle devam etti: "Denizde kalma süresi 50 günü geçiyor ve mevcut denizaltılarımızın denizaltında kalma süresini birkaç defa katlıyor. Denizin altında 18-20 bin kilometre seyir yapabilecek kabiliyete sahip. Bu ihale, her yıl diğerleri teslim edilmek üzere, 6 denizaltının ihalesidir. İlk defa bir deniz projesinde yüzde 80’lik off-set alınmaktadır. Bu çok önemli bir rakamdır. Yüzde 80 off-set alabilmemiz Türkiye’nin pazarlık gücünün ne kadar yükseldiğini ve Türk savunma sanayiinin ne kadar ileri bir teknolojiye ulaştığını gösteriyor."

  Her şey konuşuldu

  Bir soru üzerine, denizaltının tipinin 214 olduğunu belirten Gönül, aynı denizaltılara sahip Yunanistan’ın çeşitli mühendislik problemleri yaşadığını, Türkiye’nin bununla ilgili bir teminat alıp almadığına yönelik soru üzerine de "Bunların hepsi görüşüldü ve bir çözüme ulaşıldı. Aslında bu firmanın tercihinde, bu gibi teknik problemlerin de çözülmüş olmasının büyük katkısı oldu" diye konuştu.

  Neden ’acil’ toplandı

  MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, SSİK Toplantısı’nın "neden acil yapıldığının" sorulması üzerine de şu karşılığı verdi: "Önümüzdeki günlerde çok fazla merasimimiz var. Bilhassa Başbakanımızın ve Genelkurmay Başkanımızın takvimi çok doluydu. Şimdi 3 firmanın rekabet yaptığı ve bir sonuca ulaşılmış ihalede günlerce, aylarca sonuca imza atmadan beklemek yanlış olurdu. Hem firmalar bakımından hem Türkiye bakımından hem de ulaşılan sonucun tartışılması belki gündeme gelirdi. Bu sebeple, gerek Genelkurmay Başkanımızın, gerek Başbakanımızın müsait bulduğumuz saati bu saatti. O yüzden erken saatlerde yapmış olduk."

  Dikey üretim tekniği gelecek geminin ortası çökmeyecek

  MİLLİ Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ihaleyi alan firmanın Gölcük’te ilk defa denizaltıların dikey imal edilebilmesi için teknoloji ve alt yapı getireceğini de bildirdi. Bu sayede 65 metre uzunluktaki geminin ortası ağırlıktan çökmeyecek. Gemi inşa süresince yükselirken ağırlık herhangi bir noktada esneme yapmayacak. Bakan Gönül, anlaşmaya varılması halinde Pakistan ile de denizaltı üretiminde işbirliğine yönelik temennileri bulunduğunu söyledi.

  Denizde 50 gün kalıyor

  Almanya’nın U-212 koduyla ürettiği denizaltı, ihracata gelince U-214 olarak anılıyor.

  Her ikisi de havadan bağımsız tahrik özelliğine sahip bulunuyor.

  U-214’lerde 533 milimetrelik ağır tip torpido kullanılabiliyor.

  Omurga uzunluğu 65 metreyi buluyor.

  Ortalama 1800 ton olan U-214’lerde ağırlık içerdeki cihaza göre değişiyor.

  U-214’ler denizde 50 gün kalabiliyor. Bu süre mevcutları birkaç kez katlıyor.

  Denizaltında kalma süresi 10 güne çıkıyor.

  Denizin altında 20 bin kilometre seyir yapabiliyor.

  Yeni dezialtı ve hücumbotlar perşembe günü denize iniyor

  DENİZ Kuvvetleri Komutanlığı’na ait yeni denizaltı ve hücumbotlar ile Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botların denize indirilmeleri dolayısıyla 25 Temmuz’da tören düzenleneceği bildirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, "Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşası tamamlanan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait denizaltı ve hücumbot ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait botların denize indirme, ayrıca yeni inşa edilecek botların ilk kaynak törenlerinin 25 Temmuz Cuma günü yapılacağı" duyuruldu.

  Hürriyet   
Almanlar 2.5 milyar Euro’ya, Gölcük’te 6 denizaltı üretecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hazine, bu hafta 2.5 milyar dolar dış borç ödeyecek

  Hazine, bu hafta 2.5 milyar dolar dış borç ödeyecek

  Hazine, bu hafta 2 milyar 447 milyon dolar genel bütçe ve hazine garantili dış borç servisi yapacak. Hazine, haftanın en büyük dış borç geri ödemesini 2 milyar 299 milyon dolar ile 17 Ekim Çarşamba günü yerine getirecek. Hazine, bugün 14,5 milyon dolar 18 Ekim’de 2 milyon dolar, 19 Ekim’de de 132 milyon dolar dış borç geri ödemesi gerçekleştirecek. Hazine, Ocak ayında 1 milyar...
 2. Denizaltı

  Denizaltı

  Rüyada denizaltı görmek çok kolay elde edilen ve edilecek başarıların işaretidir. Hiç beklenmedik durumlar, olaylar, esrarangiz gelişmeler olarak yorumlanır.Denizalti, bir çikmazla yorumlanir. Bu bakimdan rüyada denizalti görmek, islerinizin bir çikmaza girecegine ve size bir hayli zarara mal olacagina isarettir. Denizalti ayni zamanda sizi köstekleyen bazi rakiplerinizin bulunduguna, bu...
 3. 2.5 milyar insan sağlıksız koşullarda yaşıyor

  2.5 milyar insan sağlıksız koşullarda yaşıyor

  Dünyada temiz su kaynaklarına sahip insanların sayısının artmasa da UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortak yayımlanan rapora göre, kanalizasyon sistemleri bozuk olan ya da hiç kanalizasyon altyapısı bulunmayan koşullarda yaşayan insanların yüzde 70’i Asya’da, yüzde 22’si Afrika’nın Sahra Altı bölgesinde yaşıyor. Evinde hiç tuvaleti bulunmayan 1.2 milyar insan ise ihtiyaçlarını gidermek...
 4. Corio, sepetine 6 AVM atacak Türkiye'ye 1.4 milyar € çekecek

  Corio, sepetine 6 AVM atacak Türkiye'ye 1.4 milyar € çekecek

  Corio, İstanbul, Antalya ve İzmir'de 6 AVM'yi devralmak için görüşmelere başladı. Corio Türkiye CEO'su Özgül, "Grup, Türkiye ve Bulgaristan için 1.4 milyar euro ayırdı. Tamamını Türkiye'ye çekebiliriz" dedi.. Hollanda merkezli alışveriş merkezi yatırımcısı Corio, kriz öncesinde Anadolu şehirlerinde büyüme yönündeki planını, mevcut operasyonları devam ettirip büyük şehirlerde büyüme...
 5. Macaristan'a 2.5 milyar Euro daha

  Macaristan'a 2.5 milyar Euro daha

  IMF, Macaristan'a verdiği 12.3 milyar Euro'luk kredi diliminin ikinci bölümünü de serbest bırakıyor. Macaristan Maliye Bakanlığı ve IMF yetkilileri Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de konuyla ilgili toplantı yaptılar. Yapılan toplantının ardından açıklamada bulunan IMF yetkilileri, Macaristan'ın IMF'nin tüm isteklerini yerine getirdiğini, Macaristan'a taraflarından verilen kredilerin gerektiği...

Sayfayı Paylaş