Aloe vera yapraktan çoğaltma nasıl yapılır?

P

Pelinnecan

Forum Okuru
Aloe vera yapraktan çoğaltma nasıl yapılır?

Aloe vera yapraktan çoğaltma melek kadınlar kulübü aloe vera yapraktan tutar mı forum'da.​

Gelişmiş bir Aloe veram var. Arkadaşımda aloe vera istedi benden ben de ona hediye olarak Aloe veradan çoğaltıp vereyim dedim ama yapraktan nasıl çoğaltılır bilemiyorum yavrusu da yok. Aloe vera yapraktan çoğaltma nasıl yapılır bilenler varsa yardımcı olursa sevinirim. Aloe Vera çok sevdiğim bir bitkim o yüzden hata yapmak istemiyorum.

Merhabalar
Aloe vera bence her evde bulunması gereken bitkilerden birisi. Benim de evim de yetişkin bir aloe vera var altında küçük küçük yavruları oldu. Aloe vera iki çeşit üretimi yapılmaktadır birincisi dibinden verdiği yavruları dikkatli bir şekilde köklerini incitmeden çıkararak apacağınız çoğaltma ikincisi ise yapraktan çoğaltmadır.

Aloe vera yapraktan çoğaltma yapılırken bazı püf noktaları var ilk olarak aloe veranın da bulunan yetişkin bir yaprağı en olgunlaşmış yaprağı seçip bunu gövdeden steril bir biçimde ayırmalısınız ve zarar vermemelisiniz. Bir diğer önemli nokta direkt toprağa değil perlit denilen volkanik tuza benzer kayaç toprak içerisine ekmelisiniz. Perlit Toprak ne meyve suyu tutucu özelliğe sahip olduğu için bu çoğaltma işleminde yardımcı olacaktır size sık sık sulama naza gerek kalmayacaktır. İlk sulamasını perlit içerisine gömdükten sonra yapmalısınız daha sonra kışın 20 günde yaz ise haftada bir sulamasını yapmanız gerekiyor muhtemelen 20 güne bir aya kadar yavru verecektir böylece çoğaltma işlemini yapmış olacaksınız.

Aloe vera her evde bulunması gereken çok faydalı bir bitki aşağıdaki linke "aloe veranın faydaları" ile ilgili bir yazı paylaştım mutlaka inceleyin.