Alternatif Tatil İçin TaTuTa Çiftlik Evleri

Alternatif Tatil İçin TaTuTa Çiftlik Evleri
samsun tatil evleri alternatif tatil önerileri çiftlik projeleri tatuta çiftlik evleri samsunda
TaTuTa, uzun adıyla "Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası"; Projesi, tatili deniz kıyısında güneşlenerek geçirmek yerine çiftlik yaşamını tercih edenler için yeni bir olanak.

Şehir hayatından sıkılıp tatilini doğa ile içiçe geçirmek isteyenlere yeni bir alternatif sunuluyor. Soframıza gelen ürünlerin kaynağından habersiz tüketicinin, üreticiyle buluşması olarak adlandırılan "TaTuTa Projesi" doğayla içiçe olmak isteyenleri bekliyor...
Projesine katılan ziyaretçiler, Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri rehberinden ya da projenin internet sitesinden seçtikleri çiftliklerde gönüllü çalışarak veya çiftliğe belli bir katkı payı ödeyerek konuk olarak ekolojik tarıma ve kırsal kalkınmaya katkı sağlıyorlar.

Projeye özellikle metropollerde yaşayanlar ilgi gösteriyor. Kent yaşamının getirdiği sıkıntılardan uzaklaşmaya çalışan tatilciler doğayla başbaşa kalabilme fırsatını bu projeyle yakalıyor.

Şehir insanı ile çiftlik yaşamını birleştiriyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından yürütülen "TaTuTa Projesi", çiftlik yaşamındaki hayatı şehir insanının yaşamıyla kısa süreliğine de olsa birleştiriyor.

TaTuTa Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri bir yandan ekolojik tarım yapan çiftçiyi maddi ve manevi anlamda desteklemeyi amaçlarken, diğer yandan da tükettiğimiz ürünlerin kaynağını ve kırsaldaki yaşam koşul ve süreçlerinin bir bölümünü deneyimleyerek tanımak amacıyla kırsalda yaşayan insanların mekânlarına konuk olarak, bilgi ve işgücü takası yapmayı sağlıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Viktor Ananias, tatil çiftliklerinin uluslararası ziyaretçilere de açık olduğunu söylüyor.

32 noktasında bulunan 69 çiftlik

"TaTuTa Projesi" Erzurum'dan Samsun'a, Tokat'tan Antalya'ya, Çanakkale'den Fethiye'ye kadar Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 32 ayrı noktada yürütülüyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı GEF, Küçük Destek Programı (SGP) desteğiyle geçen yıl 25 ayrı çiftlikte yürüttüğü proje, bu yıl 44 yeni çiftliğin katılmasıyla toplam 69 çiftlikte sürdürülüyor.

Rehber hazırlandı

Haziran 2005'te yeni çiftlik bilgilerinin eklendiği yeni TaTuTa rehberinde, sistemde yer alan 69 çiftliğin konumu, ulaşım, haberleşme, konaklama özelliklerinin yanı sıra mevsim ve aylara göre çiftliklerde yardıma ihtiyaç duyulan işler (budama, fidan dikimi, ürün toplama, hayvan bakımı vs) hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Rehberde ayrıca TaTuTa projesinin yürütücüsü Buğday Derneği ile birlikte eğitim alan çiftliklerin ve bu çiftliklere konuk olacak gönüllü veya konukların sorumluluklarına da yer veriliyor.

Dernek üyelerine ücretsiz dağıtılan rehber Buğday ve Buğday Noktaları ile merkezi bölgelerdeki kitapçılardan edinilebiliyor.
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cevap: Alternatif Tatil İçin TaTuTa Çiftlik Evleri

paylaşımın için teşekkürler canım
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Bolu'da doğayla baş başa birkaç gün geçirip şehrin stresinden kurtulmak, bedeninizi ve ruhunuzu yenilemek, sebzeyi meyveyi dalından koparıp yemek, konakladığınız süre boyunca organik olarak beslenmek ve doyasıya dinlenmek isterseniz şehir merkezine 8, Yedigöller Milli Parkına sadece 22 km uzaklıkta orman içinde bulunan iki katlı dağ evimizde kalabilirsiniz. Evde bir mutfak, bir salon, üç yatak odası, bir banyo/tuvalet, bir hobi odası ve iki balkon bulunmaktadır. Mutfakta yemek yapmak için gerekli tüm araç gereç mevcuttur. Hem banyo hem de mutfakta sıcak suyunuz kullanıma hazırdır. Bahçede mangal keyfiniz için her şey düşünülmüş olup yöre kasaplarından alacağınız nefis etleri ızgarada kendiniz pişirip kendiniz yiyebilirsiniz.
Yaz aylarında bahçede organik olarak yetişen domates, salatalık, marul, ıspanak, taze fasulye, yeşil soğan, patates ve kabak gibi sebzeleri kendi ellerinizle toplayıp yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca komşu evlerde yaşayan köylülerden tereyağı, süt, kaymak, yoğurt ve yaylada beslenen tavukların doğal yumurtalarını temin edebilirsiniz. Mevsiminde gelen konuklarımız bahçeden çilek, ahududu, erik, kiraz gibi meyveleri toplayıp yiyebileceklerdir. Mutfakta yağ, salça, çay, şeker, tuz, pirinç, mercimek, bulgur, erişte, patates, köy ekmeği, köy peyniri, zeytin, süt, yumurta, reçel, tahin, pekmez gibi doğal besinler bulunur. Tüm bu yiyecek ve içecekler konaklama fiyatına dahildir.
Bu eşsiz doğada sizler dinlenirken çocuklarınız futbol ve badminton oynayarak, salıncağa binerek ya da bahçedeki Ağaç Ev'de eğlenerek vakit geçirebilirler. Dışarıdaki masa tenisinde heyecanlı maçlar yaparak ve büyük boy trambolinde zıplayarak hem eğlenip hem de formda kalabilirsiniz. Dilerseniz çitle çevrili ve aydınlatmalı bahçemizde bulunan çadırda kalarak güvenli bir ortamda çocuklarınıza kamp tecrübesi yaşatabilirsiniz. Bölge off road, trekking ve kamp için çok uygun olup, 20 dakika yürüme mesafesinde balık tutabileceğiniz küçük bir göl mevcuttur.Tatil Evleri : Bolu`da Organik Tatil Evi!
 
Üst