1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  ALTIN MABET (Shwedagon)

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.
  [​IMG]
  Birmanya'nın başkenti Rangun'da bulunan yüzlerce pagodanın (budist tapınağı) en büyüğü ve en ihtişamlısı Shwedagon (Şivdagon) adlı Altın Mabet'tir.

  Altın Mabet'in inşaasına 588 yılında başlanmıştır. Çevresine yapıların, bahçelerin ve heykellerin ilave edilmesi suretiyle inşaa işlemi yüzyıllarca sürmüştür. Mabet, 1871'de onarılmıştır.

  Ana pagodanın kalınlığı 113 metre, taban çevresi ise 433 metredir. Mabetin tümü 62.709 metrekarelik bir alanı kaplar. Dünyanın en yüksek mabedi olan Shwedagon, 3 mm kalınlığında altın levhalarla kaplıdır. Ana pagodayı bütünleyen yapılar da altınla kaplıdır.

  Mabetin kapılarında ve avlusunda Budha'nın heykelleri dışında büyük aslan heykelleri, yarı insan, yarı hayvan görünümlü olan ve 18 metre yükseklikleri olan heykeller de bulunmaktadır. Bunlara "Kötü Ruhları Uzaklaştıran Muhafızlar" denir. Bu heykellerin bazıları ve Budha heykelleri de altınla kaplıdır.

  Büyük pagodanın muazzam kubbesinde eskiden saf altın kaplamanın dışında gerçek zümrüt, elmas, yakut gibi değerli taşlar da çoktu. Halkın refahının yüksek olduğu zamanlarda burayı ziyarete gelen halk buralara altın ve değerli taşlar yapıştırıp giderlerdi.

  Yeryüzünde gerçek altınla kaplı tek tapınak budur. Diğer yapılarda altın yaldız kullanılmasına rağmen Shwedagon'da gerçek altın kullanılmıştır. Çünkü Birmanya'da pagoda yaptıranın gerçek Nirvana'ya yani cennete ulaşacağına inanılır. Bu nedenle pagoda yapmak için hiçbir masraftan ve fedakarlıktan kaçınılmaz.

   
ALTIN MABET (Shwedagon) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bizim Evimiz Bir İnsan Mabetidir

  Bizim Evimiz Bir İnsan Mabetidir

  Bu evde; Şiddet içermeyen karşılık bulunur. Kimse kimseye vurmaz veya birbirimizi incitmeyiz. Birbirimizi iyi ve güzel davranışa yüreklendiririz. Aile olarak bütünlüğümüzün yanı sıra farklı bireyler oluşumuza saygılıyız. Her birimiz kendi yarattığımız kargaşadan ve başarıdan sorumluyuz. Her birimiz kendi bedenimizden hoşnut olma özgürlüğünü ve kişisel mesafe sahibi olma...
 2. Mabet nedir hakında bilgi

  Mabet nedir hakında bilgi

  Bir dine mensup olanın kendi dinine ait mabedi görmesi hayra delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Cami, Kilise, Havra.)Rüyada mabet görmek, iyi bir amel Islemeye ve hayir ve hasanat yapmaya isarettir.
 3. alıntı

  alıntı

  Toprak su ve havanın omuz omuza verdiği ortamda zemini tımar etmek kolaydır mühim olan çorak yerlerde cennetler meydana getirmekti
 4. altın

  altın

  Altın bulmak zarara uğramaya, gam ve keder , Eski sikkeler bulmak sevinç ve memuriyete, Kadının altın dan mamul ziynet eşyası takınması sevinç ve kendine güvene, Damgalanmış, işlenmiş bir altını olmak ev almaya, değerli insana, Böyle beş altın görmek beşş vakit namaza, Altın para kişide bulunan emanete, Altın bilezik takmak ele geçecek mirasa, kadın için evlenmeye, Bazen altın iyi niyete,...
 5. Tüm Dinleri İçinde Barındıran Dünyadaki Tek Mabet

  Tüm Dinleri İçinde Barındıran Dünyadaki Tek Mabet

  dinlere ait mabet isimleri Bu mabedi yapanları gerçekten tebrik ediyorum. Çok özel ve anlamlı bir yapı bence. İnsan hangi dine mensup olursa olsun eğer dininin gereklerini yerine getirmeye özen gösteriyorsa insanları sever ve sayar. Bu yapı kardeşliğin simgelerinden biridir. TÜM DİNLERİN KARDEŞLİĞİ GERÇEK OLDU. TATARİSTAN'IN BAŞKENTİ KAZAN'DA HEM CAMİ HEM KİLİSE HEM SİNEGOG HEM DE BUDİST...

Sayfayı Paylaş