1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Altınımı Ben Boynuma Dizerim

  Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Vaktiyle Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinin Hamzahacılı köyünde birbirini deli gibi seven iki genç vardır. Bunlar birbirlerini ta ufak yaşta sevmişler, hem de ölesiye sevmişler.
  Genç delikanlı, Emirdağ'da ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra, o zamanlar beldesinde lise bulunmadığı için, tahsilini yapabilmek amacıyla Afyonkarahisar'a gider.

  Kız ise bu ayrılığa göğüs gerememiş olacak ki, yüreğinin derinliklerinden gelen bu sevgi sesini türkülere döker. Kızın söylediği bu türküler, Emirdağ'da dillere destan olmuştur.

  Hamzahacılı köyü, diğer köylere giden yolun üzerinde olduğu için, kız bir gün suya giderken, yolda başka bir delikanlı kızı görür ve beğenir. Babasından istetir. Başlık parasını da vererek kızı bu delikanlıya nişanlarlar.

  Kız, durumu, Afyonkarahisar'da tahsilini yapmakta olan sevgilisine bildirir. Postada gecikme olduğu için mektup geç ulaşır. Oğlan mektubu alınca, "sınav sonunda giderim" düşüncesiyle kızın yanına hemen ulaşamaz. Kız, sevgilisinden de hiçbir haber alamaz ve içindeki duyguları türkü haline dönüştürür.

  Kız, oğlandan haber alamayınca ne yapacağını şaşırmıştır. Bir taraftan da düğün hazırlıkları başlamış; kız ise kendini için için yemektedir.

  Morali iyiden iyiye bozulan kız, düğün gecesi her şeyi göze almıştır. Sırrını söylemek, derdini açmak amacıyla ahretliği (kardeşliği) olan Dudu'nun yanına gider. Dudu'nun yanında babasının olduğunu görünce derdini açamaz, helallaşamaz. Üzgün ve bitkin bir halde evlerine döner.

  Kız kendini asmak için evlerinin ahırında hazırladığı urganı yağlarken, bir yandan da kendisine yaktığı ağıtı okumaya devam eder. Gençliğinin baharında muradına eremeden kendi isteği ile bu dünyadan göç eder.

  Altınımı ben boynuma dizerim
  Ağlaya ağlaya mektup yazarım destan yazarım
  Zorunan veriyor şu zalim babam
  Ölümünen olsa yine bozarım bende bozarım

  Aldım helkeleri giderim suya
  Aman zalim baba ben varmam ona
  Üç gün evvel söyledim ben anama
  Dördüncüsü günü yanarsın bana ağlarsın bana

  Yer altında karamıklar dal verir
  Elin oğlu yastık diye kol verir aman kol verir
  Kız oğlana el değmemiş gül verir
  El demiş güllerle taze bal mı olur
  Gonca gül mü olur


   
Altınımı Ben Boynuma Dizerim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Harun Kolçak - Günahım Boynuna

  Harun Kolçak - Günahım Boynuna

  Fikrinden dönüp de kapımı çaldığın gece Gözlerim şaşkın ama kızgınsa dert etme Eh ben de sonuçta yaralı garip bir kuşum Çok sürmez biraz nazımı çek aguşum Hayırdır umarım gelişin çabuk olmasın gidişin Bir daha dayanamam canım sen daha pek toysun Kurda kuşa yem olursun Hadi gel hadi be hiç dayanamam Severim seni gel alırım koynuma Şeytan uyarırsa günahım boynuna
 2. Boynunuz Kırışmasın

  Boynunuz Kırışmasın

  Boyun ve eller insan vücudunda yaşı en çok belli eden bölgelerdir...Hepimiz yüzümüze gereken özeni gösteririz ama boynumuza aynı özeni göstermeyiz... Boyun bölgemiz ihmal edildiği taktirde, yoğunlaşan yaşlanma izlerini hemen yansıtır. Boyun güzelliği bir cilde bağlı olduğu kadar, uygulanan bakıma da bağlıdır. İşte bu uygulamalardan bazıları şunlardır: Şimdi size vereceğim formüllerle...
 3. İstanbul'un Altınları Dİzisi

  İstanbul'un Altınları Dİzisi

  istanbulun altınları, dizisi, oyuncuları, resimleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. atv dizileri ile yeni karşımızda melekler; İstanbul'un Altınları. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Salih Kalyon, Defne Yalnız, Gürgen Öz, Funda Eryiğit, Nadir Sarıbacak, Taner Ölmez, Pınar Göktaş ve Ani İpekkaya gibi değerli oyuncuları bir araya getiren yepyeni bir sitcom çok yakında ATV...
 4. Cumhuriyet Altınının Üzerinde Ne Yazar?

  Cumhuriyet Altınının Üzerinde Ne Yazar?

  cumhuriyet altını cumhuriyet altınının üstünde ne yazıyor cumhuriyet altınının üstünde yazan yazılar Sevgili melekler, uzun bir süredir artan altın fiyatları sebebiyle bırakın Cumhuriyet altınını, çeyrek altının yüzüne hasret kaldık ama biz yine de merak edenler ya da daha önce hiç dikkat etmemiş olanlar için cumhuriyet altınının üstünde neler yazıyor söyleyelim. Cumhuriyet altınlarının...
 5. Boynunuzu Kütletmeyin!

  Boynunuzu Kütletmeyin!

  boyun kütletme, boyun kütletmenin zararları, boyun kütletmek zararlı mıdır Sevgili melekler, milletçe sağlığımızı tehlikeye sokarak yaptığımız boyun kütletmek, sırt çiğnetmek, parmak çıtlatmak gibi pek çok alışkanlık var ne yazık ki. Özellikle Anadolu'da çok yaygın olan boyun kütletmelerinin felce varacak kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi...

Sayfayı Paylaş