1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  altiyüz dirhemlik ip

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Altıyüz Dirhemlik İp

  Submitted by piri reis on Thu, 2007-01-04 00:36.
  Bağdat. Dul bir kadın. Altı öksüz çocuğu ve bir de ihtiyar ana. Kadın geçimi sağlamak üzere, hafta boyu el emeği verir, göz nuru döker iplik eğirir, pazara çıkar ve anası ile çocuklarının rızkını temin etmeye çalışırdı.

  Vakti tamam olunca bu dul kadın vefat eder, çocukların bakımı ise ihtiyar kadına kalır. Kadın pazara her hafata çıkamıyor, ip eğiriyordu. Bir zaman baktıki altıyüz dirhem kadar ip eğirmişti, pazara götürmeye karar verdi.

  - Ya Rabbi! Bu öksüzlerin, yetimlerin rızkını ver, diyerek sabah erkenden pazarın yolunu tuttu. Yolda giderken Şeyh Abdülkadir Geylani Hazretlerinin evinin önünden geçiyordu. Onu görünce durakladı. Şeyh mürüdleriyle sabah namazından çıkmıştı, yaşlı kadını görünce duraklayarak:
  - Hoş geldin bacı, nereye gidiyorsun?
  - Bir miktar ipliğim var, pazara götürüp satacağım.
  - Ver bakalım. Benden altıyüz dirhem ip isteniyor, bunu ver de ben satayım.
  - Memnuniyetle, lütuf buyurmuş olursunuz, efendim dedi ve ipi verdi.

  Abdülkadir Geylani Hazretleri eline aldığı ipi şaka yollu mescidin damına atınca hemen nereden geldiği belli olmayan büyük bir kuş gelip, ipi kapıp gider. Kadın bu nebiçim şaka diye kendi kendine söylenmeye başlayınca, müritler kadına itiraz etmemsi için işaret ettiler, kadında daha fazla bir şey demedi.

  Hazreti Şeyh kadına dönerek.
  - Hatun canını sıkma, ipliği satmaya gönderdim, parası gelsin ne kadar etti se alırsın.
  - Pekala, diyerek gider, ertesi gün gelir.
  - İpilik satıldı mı?
  Abdülkadir Geylani Hazretleri:
  - İplik satıldı, fakat parası henüz gelmedi. Bir hafta hadar bir zaman içinde gelir.
  Kadın bir hafta sonra gelir, para henüz gelmemiştir, kadına:
  - Yarın gel, paranı al.
  Kadın, pazara niye gitmedim, şimdi param elimde olurdu hayıflana hayıflana evine gitmek üzere iken, Mürütler:
  - Bir gün daha sabret bakalım mevla ne gösterecek, derken bu işin sade bir şaka olmadığının farkında idiler.

  Ertesi gün oldu. Abdülkadir Geylani Hazretlerinin huzuruna o ana kadar görülmeyen bir heyet geldi. Bin altın takdim ettiler. Müritler heyete bu kadar paranın ne olduğunu, niçin Şeyhe takdim ettiklerini sordular. Gelenler tüccar olduklarını belirterek:
  - Altınlar Hazreti Şeyhindir. Denizde yolculuk yaparken fırtına sebebiyle geminin yelkeni delindi, yol alamaz olduk, denizin ortasında kalacaktık. Kaptana bir çaresi yok mu diye sorduğumuzda:
  - Altıyüz dirhem ip olsa geminin yelkenini onarır, yolumuza devam ederdik ama, şu anda nerede bulacağız, dedi.
  Biz ellerimizi kaldırarak Allaha dua ettik ve duamızda:
  - Ya Sultanul Arifin bize altıyüz dirhem kadar ip gönder, sana bin altın vereceğiz diye yalvardık. Bir de baktık ki, bir kuş gelip altıyüz dirhem ipliği geminin güvertesine bırakıp uçtu gitti. Şimdi o adağımızı yerine getirdik, dediler.

  Tüccarlar ayrıldıktan bir müddet sonra, ihtiyar kadın gelip sordu.
  - Para geldi mi efendim?
  Şeyh bin altını kadına verirken:
  - Benim satışım seninki kadat kârlı olmuş mu?

  Kadın bir anda zengin olmuştu. Abdülkadir Geylani Hazretleri'ne teşekkür ederek huzurdan ayrıldı.   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.244
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: altiyüz dirhemlik ip

  emeğine sağlık
   
altiyüz dirhemlik ip konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Balya ipi

  Balya ipi

  balya ipi balya ipleri rüyada örgü ipi görmek örgü fiyatları fiyatları Rüyada balyaya baglanan ipi görmek, uzun ömre ve yasliliktan dolayi beli bükülmeye isaret eder.
 2. İpin Hesabı

  İpin Hesabı

  İpin Hesabı İpin HESABIİpin Hesabı Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş. “Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum” diye vasiyet etmiş. Öldüğünde “Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?” diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal, -Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha...
 3. İp Perdeler

  İp Perdeler

  Kendi imkanlarınızlada sahip olabileceğiniz ister hazır alın ister elinizle yapın.Gayet şık duruyor.Birçok yakınım kendi yaptı ve evinde rahatça kullanıyor.Ama genelde evin içinde bir yerde kullanımı daha uygun oluyor.
 4. Doğum için ip uçları !

  Doğum için ip uçları !

  İnşallah hepimizin başına gelmesini istediğimiz bir olay doğum yapmak inşallah herkesin başına gelir bu sancıları çekersiniz :D:D Doğum bir kadının hayatında başka hiçbir olaya benzemeyen, hiçbir şeyle kıyaslanamayan bir olaydır. Doğum size, eşinize ve bebeğe ait özel bir olaydır. Doğum öncesi, doğum için hazırlanmalı, seçeneklerinizi düşünmeli ona göre karar vermelisiniz. Doğumun tam...
 5. Modern İp Perde Modelleri

  Modern İp Perde Modelleri

  Yeni Sezon İp Perde Modelleri 2014 İp Perde Modelleri Farklı İp Perde Modelleri 2014 yılı içinde dekorasyon değişiminizi perdelerden yana mı kullanmak istiyorsunuz? Yatak odalarınızda, salonlarınızda, mutfaklarınızda, çocuk odalarınızda birbirinden farklı ip perde modelleri ile yepyeni görünümler yakalamak ister misiniz? Renkli ve görünüm farklılığı ile tüm beğenileri üzerine toplayacak bu...

Sayfayı Paylaş