Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  AMD yeni taşınabilir işlemcisi Griffin'in ayrıntılarını yayınladı

  Konu, 'Donanım Haberleri İnceleme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  [FONT=Verdana,Arial,Helvetica] AMD'nin iddiasına göre firma, geçtiğimiz iki yıl boyunca Turion taşınabilir işlemcileriyle pazar payını artırdı ancak bu işlemci Intel'in Core 2 Duo modellerine rakip olmaktan çok uzaktı. 2008'de firma "Puma" platformunun bir parçası olarak çift çekirdekli "Griffin" taşınabilir işlemcilerini duyuracak. Yeni işlemci daha güçlü olacak ve önemli başarım geliştirmeleri sunacak. Tümleşik flash önbelleğin AMD sürümü de bu şekilde hayatımıza girmiş olacak.
  Turion'un yenilenmesi biraz gecikmiş bir proje: 65 nm sürümlerinde bile Turion, AMD'yi orta seviye dizüstü pazarında daha yüksek kar oranlarına taşıyacak özelliklere sahip değil. 2007'nin sonlarına doğru AMD, daha gelişmiş bir taşınabilir işlemci mimarisi olan Griffin'e geçmeyi planladı. Hedefini de 2008'in ikinci çeyreği olarak koydu. Intel ise 2007'nin son çeyreğinde veya 2008'in ilk çeyreğinde Core 2 Duo'nun 45 nm sürümü olan "Penryn" işlemcilerini tanıtacak ve AMD'nin oyunda kalabilmesi için bütün kozlarını oynaması gerekecek.

  Griffin'de Neler Yeni
  Griffin tamamen yeni bir işlemci değil. Tasarım, şu anki Opteron ve Athlon X2 işlemcilerinin (2 x 1 MB L2 önbellek) K8 çekirdeğini temel alıyor. AMD, Griffin mimarisini geliştirmek için yeni bir yonga-üstünde-sistem yöntemi geliştirdi. Böylece yeni ve daha gelişmiş enerji verimliliğine sahip bir kuzeyköprüsü sıfırdan tasarlanmış. İçinde bulunan çekirdek ise Barcelona'nın HyperTransport 3 fiziksel arabağlantısına sahip.

  [​IMG]
  Deney platformu üzerinde Griffin işlemci

  Griffin, Barcelona'nın yeni DDR2 arayüzünü de kullanacak ancak taşınabilir işlemcinin bellek denetleyicisi güç tasarrufu konusuna daha fazla önem verecek. İşlemci, bellek denetleyicisinin veriyolunu x16, x4, x2 veya kapalı durumlarına getirerek enerji tüketimini sınırlayabilecek. Ayrıca çoklu-ısıl işlemcileri sayesinde Griffin bellek hızını değiştirebiliyor. Bu sayede bellek denetleyicisi DDR2-800 belleklerin sıcaklığını denetleyerek sıcaklığın belirli bir aralıkta kalmasını sağlayabilecek.

  Ayrıca AMD, işlemcinin genel güç yönetimi yeteneğini de geliştirmiş. Griffin kendinden öncekilere göre daha fazla hız ayarı seçeneği sunuyor ve her iki çekirdeğe ek olarak kuzeyköprüsü de daha fazla değişken gerilim ayarında çalışabiliyor. İşlemci Turion'larda kullanılan S soket yapısını kullanmaya devam edecek ancak AMD'nin söylediğine göre iğne yapılandırması farklı olacak.

  Yongaseti: Puma ve Hyperflash
  AMD 2008 yılını taşınabilir platformları için sistem seviyesinde iyileştirme yılı olarak tanımlıyor. Griffin'le birlikte gelecek olan RS780/780G yongaseti bu stratejinin önemli bir parçası. Bu yongaseti AMD'nin kendi işlemcisi için doğrudan ürettiği ve ince ayar çektiği ilk yongaseti olma özelliğini de taşıyor. 780 serisi DirectX 10 desteği sunacak ve yüksek tanımlı ortamları (Blu-ray, HD-DVD) oynatabilecek. Bunların yanında HyperTransport 3 ve PCI Express 2 bu yongasetinin özellikleri arasında.

  Ayrıca AMD'nin "PowerXPress" olarak adlandırdığı yeni bir özellik de desteklenecek. Bu özellik sayesinde iki grafik motoru bir çatı altında birleştirilebilecek: Bilgisayar fişe takılı olduğunda dizüstü bilgisayar grafik işlemleri tümleşik olmayan ekran kartı üzerinden yapıyor. Sistemin fişi çekildiğinde ve güç kaynağı pil olduğunda dizüstü ayrı ekran kartını iptal ediyor ve kendiliğinden tümleşik ekran kartına geçiş yapıyor. Bu ekran kartı ayrı olan kadar yüksek başarım sunmuyor ancak güç tüketimi de aynı oranda daha düşük seviyelerde kalıyor.

  Bakış açınıza göre Puma ile HyperFlash teknolojisinin duyurulması sizi şaşırtmış olabilir. Bu teknoloji Intel'in "Turbo Memory" adı altında kullandığı teknolojinin AMD sürümü olarak düşünülebilir. Ayrıca AMD anakartlarına NAND flash bellekleri de eklemeyi düşünüyor bu sayede yazılımların açılış süresi biraz daha kısaltılabilecek. AMD yetkilileri Hyperflash'ın sağlayacağı başarım artışı konusunda sessiz kalmayı tercih ediyorlar ancak bu özelliğin rakiplerden teknoloji kopyalama tartışmalarını yeniden ateşleyeceği kesin.

  Ve merak ediyorsanız söyleyelim, hayır, AMD kendi kablosuz yongasını sunmayacak. Şirket, bu konuda Broadcom gibi üçüncü parti üreticilere bağımlı olmaya devam edecek. Wimax özelliği ise Puma'nın bir özelliği olacak gibi görünmüyor (en azından başlangıç için).


  Griffin'den Ne Bekleyebiliriz

  AMD'nin yaptığı tanıtıma rağmen Griffin'in ne kadar başarım göstereceğini tahmin etmemiz çok zor. Ancak bildiğimiz bir şey varsa o da sarsıntı yaratan bir başarım sunmayacağı ve bütün dizüstü pazarlarında Intel'in Core 2 Duo işlemcisine rakip olamayacağı. Griffin'in Turion X2 işlemcilerden daha fazla başarım göstereceğini bekliyoruz ancak bu ürün açık bir şekilde 600 $ ile 1200 $ arasında fiyata sahip olan dizüstleri hedeflenerek tasarlanmış.

  Başarım artışının dışında Puma ile güç tüketimi konusunda önemli geliştirmeler sağlanabilir. AMD'ye göre Puma (2007'nin sonlarında çıkması planlanıyor) dizüstü bilgisayarları beş saatten fazla sürelerde pil üzerinden çalıştırabilecek. Griffin işlemcilerse günümüz Turion X2 işlemcilerle aynı güç tüketimi sınırına (35 Watt) sahip olacak.

  Bu aşamada aklınıza şu soru takılabilir eğer AMD rekabete katılacaksa neden K8-temelli bir taşınabilir işlemci üretmek yerine Barcelona "Stars" çekirdeğini tercih etmiyor. AMD'den Maurice Steinman bu konuyu şöyle açıklıyor "K8 gerçekten iyi bir çekirdek ve bize Intel'in 2006 yılında Netburst'ten Core mimarisine geçerken yaşadığı sıkıntıları yaşatmıyor".

  Griffin yeterince iyi olacak mı? Bilmiyoruz ancak bu işlemciden mucize beklemiyoruz. Şu anda Griffin, Turion X2'nin bir güncellemesi olarak görünüyor ve sanki 2008'den Fusion işlemcileri çıkana (2009/2010) kadar geçecek olan zamanı doldurmak için çıkarılmış izlenimi veriyor.
  [/FONT]
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: AMD yeni taşınabilir işlemcisi Griffin'in ayrıntılarını yayınladı
  emeğine sağlık..
   
AMD yeni taşınabilir işlemcisi Griffin'in ayrıntılarını yayınladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Intel’in yeni işlemcisi ’Atom’

  Intel’in yeni işlemcisi ’Atom’

  Intel’in düşük güç tüketimli ve özellikle mobil İnternet cihazları (MID) ile bu yılın sonuna doğru piyasaya çıkacak basit ve hesaplı İnternet amaçlı yeni bilgisayar sınıfı için tasarlanan yeni işlemci ailesinin adının Intel Atom olacağı açıklandı. Intel Atom işlemcisini temel alan söz konusu işlemciler, Intel ürünleri pazarının genel büyümesi açısından yeni ve önemli bir fırsat sunuyor....
 2. 'Taşınabilir Anaokulları’na kavuşacak iller...

  'Taşınabilir Anaokulları’na kavuşacak iller...

  Millî Eğitim Bakanlığı, nüfusu yoğunluğu az olan ve göçün fazla yaşandığı bölgelerde kullanılmak üzere tasarladığı ‘Taşınabilir Anaokulları’ projesini uygulamaya koydu. Okul öncesi eğitimde yüzde 50 hedefine emin adımlarla koşan Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bu alanda bir projeyi daha hayata geçirmeye başladı. Daha önce ilköğretim okulları için uygulamaya konulan “taşınabilir okul” okul...
 3. Phenom: AMD yeni dört çekirdekli masaüstü işlemci markasını açıkladı

  Phenom: AMD yeni dört çekirdekli masaüstü işlemci markasını açıkladı

  Phenom: AMD yeni dört çekirdekli masaüstü işlemci markasını açıkladı AMD yeni nesil iki ve dört çekirdekli masaüstü işlemcilerinin marka adını doğruladı: Gizlilik anlaşmaları bugüne kadar AMD’nin yeni nesil işlemci markasını açıklamamıza engel oldu ancak anlaşmada belirtilen süre doldu yeni nesil işlemciler “Phenom” adıyla satılacak. AMD şu anda çok fazla yeni bilgi açıklamadı ancak biraz...
 4. Nvidia'dan AMD İçin Yeni Platform: MCP72

  Nvidia'dan AMD İçin Yeni Platform: MCP72

  Nvidia, AMD için MCP72 tabanlı grafik işlemcili yongasetlerini Kasım sonu veya Aralık başında lanse etmeyi planlıyor; yüklü üretim ise Kasım ayı içerisinde yapılacak. Yeni yongasetinin iki versiyonu olacak; üstdüzey MCP72XE ve normal MCP72P. Her iki versiyon PCI Express 2.0, Hyper Transprot 3.0 ve yeni nesil Phenom işlemcilerine destek verecek. MCP72XE ikiki 16X ya da dörtlü 8X SLI modunu...
 5. Asus'dan AMD Dizüstü Sistemleri

  Asus'dan AMD Dizüstü Sistemleri

  8 saniyede açılıp internete bağlanıyor ASUS, 8 saniyede sistemin açılmasına imkân tanıyan yeni nesil AMD dizüstü sistemlerini sunuyor… AMD Turion X2 Ultra Dual-Core mobil işlemcisini kullanan F5Z ve F8Tr serisi dizüstü sistemleri, daha uzun pil ömrü, gelişmiş sistem, grafik ve video performansı sunuyor. Anında Eğlence Açılıştan itibaren internete sadece 8 saniyede erişmenizi...

Sayfayı Paylaş