1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Amelie Poulain'in Muhteşem Kaderi

  Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  amelie alıntılar [​IMG]Tam çeviri adıyla “Amelie Poulain'in Muhteşem Kaderi”…

  Dünya çapında Amelie ismiyle ün yapmıştır. Hiç akla gelmeyecek şeylerden zevk alan, kimsenin düşünmediklerine kafa yoran, ince ayrıntılara takılan, hayalperest, sevgi dolu ve sempatik bir Polyanna’nın günümüze uyarlanmış halidir. En iyi film dalında birçok ödüle layık görülen film, sıralamalardaki yerini korumaya devam etmektedir.

  “3 Eylül 1973'te saat 6'yı 28 dakika 32 saniye geçe, dakikada 14.670 kez kanat çırpabilen, mavi bir sinek, Monmartre'da, St. Vincent sokağına kondu.” Baştan sona sıcaklığıyla içinizi ısıtan Amelie, bu uçuk kaçık sözlerle başlıyor. Amelie’nin genç kızlık dönemine kadar uzanan süre içinde, kendine özgü ve farklı olan bakış açısı, daha çocukluk yıllarından başlayarak ve hoş detayların üzerinden geçerek izleyiciye aktarılıyor.

  Amelie Poulain (Audrey Tautou), 30 Ağustos 1997 tarihinde, evinde tesadüfen bulduğu bir oyuncak kutusunu, gerçek sahibine ulaştırmak arzusuyla harekete geçer. Böylece, beklentide olmadığı ve sıkıcı gördüğü hayatın yalnızlığından da kurtulabilecektir. Kafiyeli bir anlatım eşliğinde Amelie’nin yolculuğunu izlerken; aşkı, mutluluğu, arayışı, hatıraları ve ayrıntıları beraber yakalamaya başlayacaksınız.

  Filmde; çocuk Amelie’nin tavırları, bayan Madeleine’nin evindeki ayrıntılar, Dominique Bredoteau’nun evindeki Renoir’ın “Sandalda Öğlen Yemeği” adlı tablosu, Siyah-Beyaz eski filmlerden alıntılar ve her an karşımıza çıkan Amelie’nin saf bakışları, dikkatimi çeken karelerdi.

  Amelie’yi izlerken, mutluluğa bulmak için pahalı oyuncaklara ve modern ortama gerek olmadığına şahitlik edeceksiniz. Yann Tiersen’in tatlı müziklerini dinlerken, modası geçmez ezgiler sayesinde kulağınızın pası gidecek. İnsanlara farklı açılardan bakarak güzellikleri görmeye, sevgiyi sunarak yürekleri doyurmaya, hisleri anlayarak hareket etmeye çağıran Amelie, kendi tarzında bir başyapıttır.

  Teknoloji çağında, mektuplaşmanın geride kalmasıyla beraber renkli pulların unutulduğu, betonarme yapılar içinde toprak kokusunun kaybolduğu, hayallerin gerçekler arasında ezilmeye mahkûm edildiği, sadeliğin basitliğe dönüştürüldüğü bir ortamda, filmden alınacak çok ders var.
   
Amelie Poulain'in Muhteşem Kaderi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kader..

  Kader..

  KADER NEDİR Bir insanın, bir hayvanın, bir şehir veya bir ulusun yeryüzündeki varoluş sürecinde onun yaşamını yönlendiren etkilerin tümüdür. Ancak bizim inceleme alanımızı insanın kaderi oluşturduğu için biz sadece insana yönelik bilgilere ağırlık vereceğiz. Unutulmaması gereken bir noktada şudur ki; bir sokak kedisiyle, bir ev kedisinin, tarih sahnesinde var olmuş şehirler ve ulusların...
 2. Kader.. İllaki kader 2008

  Kader.. İllaki kader 2008

  kader 2008 kader 01. İllaki 02. Gururlu Ol 03. Döncem Ben Sana 04. Var Mı Be 05. Var Mı Be (Remix)
 3. KADER 2008 İllaki Kader

  KADER 2008 İllaki Kader

  01.Kader - İllaki 02.Kader - Gururlu Ol 03.Kader - Döncem Ben Sana 04.Kader - Var Mı Be 05.Kader - Var Mı Be (Remix)
 4. kader

  kader

  kursatotcu Dailymotion'da Herşey Allah'ın dilemesiyle oluyorsa zinada mı böyle oluyor? Allah ne yapacağımızı önceden biliyorsa böyle imtihan olur mu? Allah'ım bizi kötü yola düşürme diye dua ediyormusunuz, ediyorsanız soruyorum; sizi kötü yola düşüren Alah'mı ki böyle dediniz. Hayır şer Allahtan mı, zina yapmak şer mi, zina yapmak Allahtan mı, hani hayır şer Allahtandı? Hanif Dostlar Ana...
 5. Biz kadere mahkummuyuz?

  Biz kadere mahkummuyuz?

  İnsan ne yapacağını cüzi iradesiyle seçer. Bu yüzden de yaptıklarından sorumludur. Allah Teâlâ da gönderdiği peygamberler ve indirdiği yaptığı kitaplar aracılığıyla hep insanlara doğru yolu göstermiştir. Kişinin seçimi ve seçiminin sonucu kendi cüzi iradesidir. Bir anlamda nefsinin tesiriyle iradesini yanlış yönde kullanır. Örneğin, güneş lekesiz ve temiz olmasının yanı sıra ışık ve sıcaklığı...

Sayfayı Paylaş