1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Amyotrofik Lateral Skleroz (als)

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Amyotrofik lateral skleroz (ALS), Motor Nöron Hastalığı olarak da bilinmektedir. Omurilik ve beyin sapındaki sinir hücrelerinin (motor nöronlar) kaybından kaynaklanmaktadır. Bu kayıplar kaslarda kuvvet kaybı ve incelmeye neden olmaktadır. ALS de piramidal yol adı verilen bölümde de hasar meydana gelmektedir. Hastanın entellektüel fonksiyonlarında (zihinsel fonksiyonlar ve bellek) azalma meydana gelmez, bunama hastaların sadece %5 inde görülür.
  Hastalık ilerleyici ve yayılıcıdır. Kas zayıflığına duyu kaybı eşlik etmez. Kas zayıflığı genelde el, ayak, yutak veya dilde başlayabilir. Hastalarda konuşma ve yutma güçlüğü meydana gelebilir. İlerlemiş olgularda solunum güçlüğü meydana gelebilir. Hasta el ve ayaklarında seğirmeler tarif eder.

  Hastalık 3-5 yılda ölümle sonuçlanabilir. İlerlemiş hastalarda solunum yetmezliği veya ağır bir zatüre ya da asfiksi sonucu ölüm meydana gelebilir.

  Genelde ileri yaşlarda (40-50) ve erkeklerde biraz daha fazla görülür. Ancak daha genç veya daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. 100.000de 1-1,5 sıklıkta rastlanır. Hastaların % 5-10 unda ailevi geçiş görülür. Otozomal dominant (baskın) ve resesif (çekinik) geçiş gösterebilir. Otozomal dominant tipinde hastalığın başlangıç yaşı daha erkendir. Otozomal resesif tip ise çok daha nadirdir ve çok erken başlar (2-23 yaş), ve çok daha uzun sürelidir (15-20 yıl).

  Zayıf insanlarda daha sık gözlenmesi dikkat çekicidir. Stephan Hawking de (Zamanın Kısa Tarihinin yazarı , ünlü bilim adamı) ALS hastasıdır.

  Hastalıktan şüphelenildiğinde bir an önce bir nöroloji uzmanına veya ilgili sağlık merkezine müracaat etmek yerinde olur. Tanı genelde muayeneye ve EMG adı verilen analize dayanılarak konur. ALS ile karışabilecek hastalıkların ayırt edilmesi önemlidir, çünkü ALS ile karışabilen hastalıkların bir kısmı tedavi edilebilir hastalıklardır.

  Piramidal yol hasarının gelişmesini takiben, reflekslerde canlanma ve kaslarda sertlik meydana gelebilir. Hastalık ilerledikçe hareket zorluğu artar ve hasta yatalak hale gelebilir.

  Hastalığın oluşumuna etki eden faktörler çeşitlidir ve kesin olarak nedeni saptanamamıştır. Ancak hastalığın etkeni hastalığın ortaya çıkışından yıllarca önce olayı tetiklemiş olabilir. Yapılan deneysel araştırmalara göre Otoimmünite, Oksidatif stress, uzun yıllar ağır llere maruz kalma, hücresel anormallikler gibi durumların hastalığa neden olabileceği iddia edilmektedir.

  Hastalığın kesin bir tedavisi henüz yoktur. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan bazı ilaçlar mevcuttur. Ayrıca bir çok ilaç bu hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilmektedir.
   
Amyotrofik Lateral Skleroz (als) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Multipl Skleroz

  Multipl Skleroz

  Multipl Skleroz (MS), beyin ve omirilikten oluşan santral sinir sistemindeki sinir klıflarının harabiyeti sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalık çeşitli cğrafi bölgelerde daha sık görülmektedir. Örneğin, en sık görüldüğü bölgeler Kanada ve Kuzey Avrupa'dır. Ülkemiz, MS açısından orta riskli bir bölgedir. Hastalığın tam irsi geçişi olmamakla birlikte, ailesel yakınlık söz konusudur. MS...
 2. ALS HASTALIĞI mutlaka okuyun !

  ALS HASTALIĞI mutlaka okuyun !

  als hastalığı als hastalığı 2011 hastalığında son gelişmeler ben 2 sene önce bu hastalık yüzünden çok sevdiğimm amcamı kaybettim. öz amcam değildi ama biz onu çok seviyorduk. bu hastalık sürecince her dakikasında yanında oldukk son nefesinde bile yanı başındaydım. bu hastalık çok illet bi hastalık henüz bi tedavisi yok. bu hastalıkla boğuşan ünlü hastalarda var. herkesin bu hastalıkla ilgili...
 3. ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nedir, Tedavisi Hakkında Bilgiler

  ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nedir, Tedavisi Hakkında Bilgiler

  als nedir, als hastalığı, als hastalığı tedavisi Sevgili melekler, son günlerde Hollywood ünlülerinin başlattığı ve tüm dünyaya hızla yayılan "buzlu su düellosu" önemli bir hastalığa dikkat çekmek için yapılıyor. Dünyaca ünlü bilimadamı Stephan Hawking'in de hastalığı olan ALS hastalığı nedir, sizlere bilgiler veriyoruz... Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor...
 4. ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  als belirtileri, als hastalığı, als nasıl anlaşılır Sevgili melekler, "buzlu su düellosu"yla Hollywood ünlülerinin dikkat çekmeye çalıştıkları ALS hastalığı belirtileri hakkında sizleri bilgilendirmek üzere aşağıdaki makaleyi sizlerle paylaşıyoruz... ALS’ye dair ilk belirtiler genellikle farkedilmez ya da gözden kaçar. İlk belirtiler, kaslarda seğirme, titreme, kas zayıflığı...
 5. ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  als hastalığı nasıl tedavi edilir, als hastalığı, als tedavisi Sevgili melekler, ülkemizde Arda Turan'ın başlattığı, bir süredir Hollywood ünlülerinin uyguladığı "buzlu su düellosu" akımı, ALS hastalığına dikkat çekmek için yapılıyor. Bir kas hastalığı olan ALS nasıl tedavi edilir, ALS hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir aşağıdaki makaleden sizleri bilgilendiriyoruz... ALS...

Sayfayı Paylaş