1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  anadolu kadını

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili, Bakan Mustafa Necati Bey’in tanık olduğu bir olay, sözlerle tanımlanamayacak, her türlü övgünün üzerinde bir kahramanlık öyküsü:
  “Bir gün önce yağan karların doldurduğu uzun yollardan geçerek mahkememiz müfrezesiyle, Çerkeş önlerinde kağnılarla cephane taşıyan bir kadın kafilesine rastlamıştık. Beyaz bir geceyi andıran gündü; güneş bulutlara girmiş, tabiat kefenlenmişti. Mücessem bir hüzün halinde kalplere damlayan genel sessizliği bozan hiçbir şey yoktu; ancak kağnıların ruhları ürperten ve sessizliği besleyen gıcırtıları derinden derine etrafı geziyordu. Bu seslerde öyle bir esrar saklı ki sanki bütün kederli ruhlar bütün iniltisini bu sese vermişler ve sanki bütün kadere boyun eğen fikirler, azme kalp olan tevekkülünü bu ağır yürüyüşe bırakmışlar.

  Bu kafileye yaklaştıkça bazen bu uzun sessizliği yırtan bir çocuk feryadı yükseliyordu. Kafileye yaklaştık ve salamlaştık. Biz soğuktan yamaçlar altında bile titrerken, tek yorganını da arabaya örten bir ninenin çıplak ayaklarla karları çiğnediğini görünce, içimde takdirle karışık bir merhamet sızladı. Arkasına sardığı peştamalı içinde ara sıra hıçkıran bir çocuğun üzerine bile örtmeden yorganını niçin arabaya serdiğini sorma fikrini duydum:

  “Üşümez misin sen nine? Bak çocuk donacak, yorganı örtsene!” diye arabanın üstünü işaret ettim!

  Bu sözü garip biçimde karşıladı. Sormaya değer bir şey saymıyordu galiba! Beklediğimi de anlayınca, mukaddes bir şeye yakınlık gösterir gibi kağnıya doğru gitti:

  “Kar sepeliyor, millet malıdır, nem kapmasın evladım” dedi ve yorganının uçlarını iyice serdi.

  Kar sepelemeye başlamıştı; o zaman anladım ki cephaneleri ıslatmamak için bu fedakârlığı yapıyor. O zaman, deminki merhametimden utandım bile!
  * * *
  Ali Fuat Cebesoy’un kağnı kollarıyla ilgili anısı Türk kadınının yüreğini, yiğitliğini ve özverisini yansıtmaktadır:

  Dondurucu bir soğuk vardı. Kağnısının başında duran bir ihtiyar nineye yaklaşmış ve sormuştum:

  “Nine üşüyor musun?”

  Şu yanıtı vermişti:

  “Hayır oğul, üşümüyorum. Düşman, topraklarımıza ayak bastığı günden beri içim yanıyor!”

  Bu kahraman Türk anasının elini öperken göz pınarlarımdan yaşlar tanelenmişti< Konu Resmi..>   
anadolu kadını konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gülben Ergen - Anadolu Kadını

  Gülben Ergen - Anadolu Kadını

  Bir aşk hikayesidir bu Ne başı ne sonu hiç belli değil Tanrım özenmiş de yaratmış Bakmaya kıyamadı korktu gönül Aşk yolunda hudut yok Severim severim severim Zehir olsan seni ben İçerim içerim içerim Ecel olsan peşinden Gelirim gelirim gelirim Ölümüne geldim kapına dayandım Hadi göster bana yolumu Ben Anadolu kadınıysam eğer Sen de tut Anadolu'nun yolunu
 2. Anadolu Defterdârı

  Anadolu Defterdârı

  Anadolu Defterdârı -------------------------------------------------------------------------------- Anadolu Eyaleti'nin mali işlerinin amiridir. Divan üyesidir. Anadolu Defterdarlarına XVIII. yüzyıl başlarında Şıkk-ı sani unvanı verildi. III. Selim zamanında, Nizam-ı Cedid'in kurulmasıyla Şıkk-ı sani defterdarı, Nizam-ı Cedid hazinesine memur oldu. Bu makam da Nizam-ı Cedid'le...
 3. Anadolu Efsaneleri

  Anadolu Efsaneleri

  peri bacalarının efsanesi peri bacaları efsaneleri bacaları efsanesi kısa anadolu efsaneleri kısa efsaneler Anadolu'da dağların, taşların, ağaçların, nehirlerin ve insanların hikayeleri, efsaneleşerek yüzyıllar boyunca kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Kimi türkülere, şarkılara, romanlara konu olan efsaneleri, yediden yetmişe sevmeyenimiz yoktur. Efsaneler ilk bakışta, ilkel zihinlerin uydurduğu...
 4. anadolu beşiği

  anadolu beşiği

  bakın kızlar bu anadolu beşiği hemde full fonksiyonlu :piha: resime dikkatli bakın kanalizasyon sorunu hallolmuş.........:piha:
 5. Anadolu hayat kadın gözüyle hayattan kareler 2011 yarışması

  Anadolu hayat kadın gözüyle hayattan kareler 2011 yarışması

  anadolu hayat fotoğraf yarışması 2011 Birkaç gündür radyo bangır bangır bu yarışmadan bahsediyor şarkı dinlicem bir parça çalıyor arkasına yine bu haber.. Bende baktım ki az bizleride ilgilendiriyor belki ilgisini çeken meleklerimiz olur dedim ve sizlerler paylaşmaya karar verdim.. Detaylar aşağıdaki şekildedir.. ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK KADIN GÖZÜYLE HAYATTAN KARELER 2011 FOTOĞRAF YARIŞMASI...

Sayfayı Paylaş