1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Anestezi Teknikeri

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  anestezi teknikeri maaşı anestezi maaşları teknikeri maaşları maaşı 2011 2011 Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

  GÖREVLER -Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur, -Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular, -Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular, -Hastanın genel sağlık durumunu inceler, -Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur, -Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir, -Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder, -Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Anestezi cihazı, -Laringoskop, -Endotrakeal tüp, -Anestezi ilaçları, -Oksijen, azot protoksit, -Halotan, Forane, Sevorane, -Maske, -Airway, -Aspiratör.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin; -Göz-el koordinasyonu gelişmiş, -Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili, -İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, -Bedence güçlü ve dayanıklı, -Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, -Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli, -Güler yüzlü ve sabırlı, kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır. MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Meslek liselerinin, ·Anestezi, ·Anestezi Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. -Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ -Eğitim süresi 2 yıldır. -Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir. -Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır. -Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

  MESLEKTE İLERLEME “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği”ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, ·Sağlık Eğitimi, ·Sağlık Memurluğu, ·Hemşirelik, ·Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER:- Anestezi teknisyeni, - Ambulans ve acil bakım teknikeri, - Hemşire.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler. -Eğitim sonrası kazanç ise kamu kesiminde görev alan anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca sağlık hizmetleri sınıfının hak kazandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Altı ayda bir ücretler yeniden belirlenmektedir. Özel sektörde çalışanların ücreti ise işveren ile yapılan anlaşmaya bağlıdır.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


   
 2. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Anestezi Teknikeri
  paylaşım için teşekkürlerr
   
Anestezi Teknikeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çevre Teknikeri

  Çevre Teknikeri

  çevre koruma ve kontrol bölümü çevre koruma ve kontrol bölümü iş alanları iş imkanları dersleri nedir Doğal kaynakların verimliliklerinin korunması, çevrenin insan sağlığına ve refahına uygun bir biçimde düzenlenmesi konularında çevre mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir. GÖREVLER -Hava, su, toprak analizleri yapar, kirlilik düzeyini belirler, -Kirlilik düzeyi sağlığa zarar verecek...
 2. anestezi

  anestezi

  Anestezi (Narkoz), hastaların ağrı duymadan ameliyat olmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Anesteziden korkmayınız. Anestezi, bayılmak değil kontrollü olarak bir anestezi uzmanı tarafından uyutulmak ve ameliyat bittikten sonra yine kontrollü olarak uyandırılmak demektir. Ameliyatınız süresince anestezi uzmanınız yanınızda olacak, solunum ve kalp başta olmak üzere tüm hayati...
 3. Anestezi

  Anestezi

  Kendinizi anestezi yaparken görmek,yakınlarınızdan birinin sağlık haberlerini alacağınıza elinizden geldiği kadarıyla zor durumdakilerin yardımına koşacağınıza işarettir. Kendinizi anestezi yaparken görmek,yakınlarınızdan birinin sağlık haberlerini alacağınıza elinizden geldiği kadarıyla zor durumdakilerin yardımına koşacağınıza işarettir.
 4. Kimya Teknikeri

  Kimya Teknikeri

  Kimya Teknikeri TANIM Kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan işyerlerindeki laboratuarlarda kimya mühendisleri ve kimyagerler tarafından hazırlanan iş planı ve programına göre, istenen kalitede ürün elde edilmesi için gerekli işleri yürüten kişidir. GÖREVLER - Kimya mühendisleri tarafından hazırlanan iş programına göre ekipmanların devreye alınması ve gerekli...
 5. Grafik Teknikeri

  Grafik Teknikeri

  Grafik Teknikeri TANIM Tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır duruma getiren ara meslek elemanıdır. GÖREVLER Grafik teknikeri; - Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir. - Grafik tasarımcısı veya kendisinin labaratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar. - Tasarladığı...

Sayfayı Paylaş