1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Ankara doğalgaz satacak, metrosunu tamamlayacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent Doğal Gaz Dağıtım Anonim Şirketi’nin özelleştirme ihalesi ile ilgili olarak çıkan şaibe iddialarına tepki göstererek, "Bu ihaleyi almanın iki şartı var; belgeleri eksiksiz getirmek ve en yüksek parayı basıp almak" dedi.
  39 şirketin başvurduğu, 17 şirketin bilgi odasına girdiği, 14 Mart’ta yapılacak ihale için fiyat beklentisini açıklamayan Gökçek, buna karşılık 630 milyon YTL BOTAŞ, 300 milyon YTL Hazine borcu ödenip, metronun kalan 44 km’lik kısmını rahatlıkla tamamladıktan sonra alt yapı yatırımlarına kaynak sağlayacak bir fiyat beklediklerini ifade etti.

  ŞİRKETLERE UYARI: Gökçek, Başkent Doğal Gaz’ın 14 Mart’ta gerçekleştirilecek özelleştirme ihalesi öncesinde, bazı şirketlerin, fiyatın düşmesini sağlamak için ihalede anlaşmalar olduğu iddiasını ortaya attıklarını söyledi. Bu nedenle basın toplantısına ihaleye katılacak şirketlerin temsilcilerini de davet ettiklerini ifade eden Gökçek, bu iddialara itibar edilmemesini istedi. İhalenin şeffaf biçimde yapılacağını kaydeden Gökçek, "Bu ihaleyi almanın iki şartı var; belgeleri eksiksiz getirmek ve en yüksek parayı basıp almak" dedi. Bazı firmaların ihaleden dışlanacağı iddialarının kesinlikle doğru olmadığını ifade eden Gökçek, ihaleye katılanlardan ilk etapta en düşük teklif veren yüzde 20’lik kısmın eleneceğini, ardından ihale komisyonunun kararına göre ya tekrar eleme yapılacağını ya da açık artırmaya geçileceğini söyledi.

  BOL PARAYLA GELİN: Çıkarılan dedikodulara kimsenin itibar etmemesini isteyen Gökçek, "Katılımcılardan ihaleye bol parayla gelmelerini rica ediyoruz" dedi. İhaleye katılacaklara 10 yıl süre ile normal abonede 5,5 cent, serbest tüketicide 0.7 cent kár garantisi sunulduğunu belirten Gökçek, 2007 tüketiminin serbest tüketicide 1 milyar 428 milyon metreküp, normal abonede 1 milyar 730 milyon metreküp olmak üzere 3 milyar 158 milyon metreküp olduğunu söyledi. Bir önceki yıla göre tüketimde yüzde 10 artış olduğunu kaydeden Gökçek, 10 yıl sonra tüketimin iki katına çıkacağını öne sürdü. Gökçek, tüketimin 10 yılda 60 milyar dolar, 30 yılda 250 milyar metreküpe yükseleceğini iddia etti.

  17 şirket 2.300 soru sordu

  MELİH Gökçek, ihale için bilgi odasına Merrill Lynch, Bosphorus Gas, Zorlu Petrogas, Gaz de France, Suez-Tractebel, Energaz, Nurol Holding, Çalık Enerji, Unitcredit CA IB AG, Gaz Natural, Palgaz, Akfenhes, Güriş, Eni, ENBW, Limak ve Elektromed olmak üzere 17 şirketin girdiğini bildirdi. Gökçek, şirketlerin bilgi odasında 2 bin 300 adet soru sorduklarını ifade etti. Arap ülkelerinin ihaleye ilgi göstermediğini ifade eden Gökçek, diğer ülkelerin de tek başlarına değil yerli ortak ile ihaleye gireceğini belirtti.

  Doğalgazda satış kárı yüzde 140’tan yüzde 12’ye indi

  5.5 cent’lik kár nedeniyle Ankara’da doğal gazın çok pahalı olduğu eleştirilerine karşılık Melih Gökçek, "Benden önceki dönemde Murat Karayalçın gazı yüzde 70 ile yüzde 140 arasında kárla satıyordu. Şu anda yüzde 12.14’e düştü" dedi.

  Hürriyet


   
Ankara doğalgaz satacak, metrosunu tamamlayacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Metro Turizm

  Metro Turizm

  metro peron no ahmet birinci metro Firma: Metro Turizm Firma Gerçek Adı: Metro Motorlu Taşıtlar Taş.San.Tic.A.Ş. Yön. Kur. Başkanı / Sahibi: Galip Öztürk Merkez Adresi: Büyük İstanbul Otogarı No:49-53 Bayrampaşa/İstanbul İletişim Bilgileri Tel 1: 444 34 55 Tel 2: 212 658 17 17 Web: www.metroturizm.com.tr Büyük İstanbul Otogarı Bilgileri İşletme Yetkilisi: Ahmet Birinci Peron No:...
 2. TMSF Burgaz Rakı'yı satacak

  TMSF Burgaz Rakı'yı satacak

  TMSF, Hayyam Garipoğlu'nun, borçlarının bir bölümünü karşılayabilmek amacıyla Burgaz Rakı'yı satacak. TMSF ile Garipoğlu Grubu arasında geçtiğimiz günlerde imzalanan ek protokolün ardından gruba ait Burgaz Rakı'nın satışı gündeme geldi. TMSF yetkililerince yapılacak ekspertiz çalışmalarından sonra grup tarafından işletilen...
 3. metrodakilere bakınnn

  metrodakilere bakınnn

  böyle metro yolcusu görülmedi
 4. Coca Cola Şerbet Satacak!..

  Coca Cola Şerbet Satacak!..

  coca cola, şerbet satacak, ramazan ayında, yenilik, yeni mamül, içecek, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ramazan ayında coca cola firması bir yeniliğe imza atacak ve Türkiye'de şerbet satacakmış.Cnbc-e den alınan bilgi şöyle: Dünyanın en büyük gazlı içecek şirketi Coca-Cola, Ramazan şerbeti üretecek. CNBC-e'ye konuşan Coca-Cola İçecek CEO'su Michael...
 5. Murat Boz Ankara Metrosunda!

  Murat Boz Ankara Metrosunda!

  murat boz, murat boz haberleri, murat boz yedigün konserleri ankara Sevgili melekler, sevilen şarkıcı Murat Boz'u son zamanlarda Masserati marka arabasıyla magazin basınından takip etmişsinizdir. Yedigün konserleri kapsamında Anklara'da bulunan Boz, bu kez Masserati yerine Anklara metrosunu kullandı. İşte detaylar... Murat Boz, “Yedigün Yaz Konserleri” kapsamında önceki akşam Ankara’da...

Sayfayı Paylaş