Ankara ve İstanbul'da AKP güldü

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ankara ve İstanbul'da AKP güldü
İstanbul ve Ankara'da AKP adayları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek, koltuklarını korudular.


İstanbul'da Kadir Topbaş'lı AKP %44.2 ile seçimi kazandı. CHP'nin medyatik adayı Kemal Kılıçdaroğlu %36.9'da kaldı.

MHP adayı Ahmet Turgut %5.1, SP adayı Mehmet Bekaroğlu %4.9, DTP adayı Akın Birdal da %4.5 oy aldı.

Başkent Ankara'da ise AKP adayı Melih Gökçek %38.4 oy oranıyla rakiplerini geride bırakarak üst üste dördüncü kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Ankara'da CHP adayı Murat Karayalçın %31.5, MHP adayı Mansur Yavaş da %26.9 oyda kaldı.

ŞAİBE İDDİALARI

İstanbul ve Ankara'da seçimler tartışmalı ve gergin geçti. İstanbul'da saat 22.00 sıralarında kıyasıya bir yarış yaşanırken bazı ilçelerden YSK sistemine veri gönderilemediği haberleri geldi.

Başta Bağcılar, Güngören, Başakşehir ve Üsküdar olmak üzere İstanbul'un pek çok ilçesinden YSK sisteminde yoğunluk oluştuğu için veri aktarılamadı.

Öte yandan CHP'li Gürsel Tekin ile AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu arasında İstanbul'daki oy oranları konusunda 'basın toplantısı düellosu' yaşandı. Tekin CHP'nin önde gittiğini iddia ederken, Babuşçu da AKP'nin seçimi kazanacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu da basın toplantısı düzenleyerek veri girişinin yapılamaması nedeniyle endişelerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ''Üzülerek söylüyorum; bilgi sistemi bazı yerlerde çöktü, bu konuda ciddi endişelerimiz var" dedi.

Gürsel Tekin de ''Bu sistem 22 Temmuz'da denenmişti, denenmiş bir sistemi kullanıyoruz. O zaman hiçbir çökme olmamıştı. Şimdi sistemin çökmesi, bazı yerlerde elektriğin kesilmesi kafalarda soru işareti yaratıyor'' görüşünü dile getirdi. Tekin, ''İstanbul'un çeşitli yerlerinde elektriğin kesilmesinin, bilgi sisteminin çökmesinin anlaşılabilir bir şey olmadığını'' savundu.

Beyoğlu'nda da ''Bazı mahallelerde torbaların çalındığını'' iddia eden CHP'lilerle AKP'liler arasında gerginlik yaşandı.

ANKARA'DA ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Seçim, üç iddialı aday arasında çekişmenin yaşandığı Başkent Ankara'da da gergin geçti. Ankara'daki seçim yarışıyla ilgili bir açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçen Murat Karayalçın, Çankaya ve Yenimahalle'deki bilgilerin sisteme işlenmediğini iddia etti. Karayalçın şöyle konuştu:

"Veri tabanının yeterince işlememesi gibi bir takım gerekçeler ileri sürülerek Çankaya’nın sonuçları televizyonlarda gösterilmemektedir. Ayrıca Çankaya’nın büyük bölümünde elektrikler kesilmiştir."

Bu arada Karayalçın'ın açıklamasının ortasında binada elektriklerin kesilmesi de dikkat çekti. MHP adayı Mansur Yavaş da seçim öncesi yaptığı açıklamada, "Ne zaman canlı yayına çıksam, Ankara'da elektrikler kesiliyor" demişti.

Melih Gökçek ise iddiaları reddederek şöyle konuştu:

''Şu anda seçimi kaybedenler, olay çıkarmak için yarış içinde. O kadar ki hala bir partinin genel merkezinde elektrik olduğu halde, jeneratörle aydınlanmaya çalışıyorlar. Bu da işin ne kadar ajite edildiğini çok net gösteriyor. Teşkilat mensuplarından istirham ediyorum, sakinliklerini korusunlar, ama sandıklarımıza da sahip olmaya devam etsinler. İnşallah birkaç saate kadar netice hallolacak, kesin neticeler ortaya çıkacak.''
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
434
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
712
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
596
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
553
PaSikA
PaSikA
Üst