1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ankara'da sanal çete çökertildi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ankara’da çökertilen ‘sanal çete’nin 10 milyon kişinin e-posta adresi ile 500 bin kişinin banka kartı bilgilerine sahip olduğu belirlendi. Çete üyelerinin Dubai’deki 7 yıldızlı Burc El Arap otelinde kaldıkları belirlendi. Günlüğü 15 bin dolara kiraladıkları yatlarda partiler düzenlemişler.
  FBI’ın ’dünyadaki en iyi ikinci hacker’ olarak gösterdiği Ercan F.’nin destelerce parayla yorgan yapmış halde görüldüğü fotoğraflar bulundu.

  Zanlıların, Dubai’deki Burc El Arap Oteli’nde kaldıkları, Ercan F.’nin ağabeyi ve yengesi adına Türkiye’de 6, Rusya’da bir dairesi olduğu, internet üzerinden ABD’den 8 bin dolara takım elbise aldığı da ortaya çıktı.

  Ankara’da mali boyutu milyon dolarlarla ifade edilen “Sanal Deprem” operasyonu dosyasına giren fotoğraflar, şebeke liderlerinin haksız kazançla elde ettikleri gelirlerle lüks bir hayat sürdüklerini gözler önüne serdi.

  Liderliğini Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olan doktor N.A.’nın yaptığı öne sürülen 28 kişilik şebekenin üyelerinin, Dubai’deki dünyaca ünlü 7 yıldızlı Burc El Arap otelindeki lüks odalarda kaldıkları anlaşıldı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen operasyonda gözaltına alınan 29 zanlı dün sabah adliyeye çıkarıldı. Ankara Emniyeti KOM Şubesi Bilişim Bürosu’nca sürdürülen soruşturmada, şebeke üyelerinin büyük bölümünün lise ve ortaokul mezunu olduğu anlaşıldı.

  Operasyonda ele geçirilen dizüstü bilgisayarlarda yapılan incelemede de çok önemli bilgiler bulundu. Bilgisayarlarda, çoğu yurtdışındaki “hacker”lardan şebekeye gönderildiği belirlenen, özellikle ABD’li ve Rus işadamlarının banka hesaplarına ilişkin bilgiler saptandı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, üzerinde manyetik çip bulunan kopyalanmaya hazır 200 boş kart, 5 kart kopyalama cihazı, 5 kart okuyucu, 1 “encoder” ile içine para gizlenmiş 1 gitar, 1 kasa ve 150 bin euro bulundu.

  Eğitim yok, pratik bilgi var
  Şüphelilerin büyük bölümünün bilişim üzerine teorik bilgi ve eğitimleri olmadığı, ancak geliştirdikleri pratik bilgiler sayesinde şebeke kurdukları anlaşıldı. “Travma” rumuzlu N.A’nın, Türkiye ve Rusya’daki “hacker”ları bir araya getirdiği, bu kişileri, yardımcıları “Energizer” rumuzlu Metin C. ve FBI tarafından dünyanın ikinci “hacker”ı olarak tespit edilen “Seagate” rumuzlu Ercan F.’nin yönettiği belirlendi. 17 yaşındaki E.Y.’nin de şebeke üyeleriyle temasa geçerek, bazı bilgisayar yazılımları hazırladığı anlaşıldı.

  Gitar içinde özel kasa
  Şebekenin, haberleşme ağını kurdukları “IRC.modinix.net” adresi üzerinden gerçekleştirdikleri tespit edildi. Şebeke yöneticilerinin birbirleriyle yaptıkları görüşmelerde , “Bana CC lazım. CVW2 visa olsun”, “MİXTER’da hazine var” dedikleri ve hedef kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdikten sonra “Sömürün” diye talimat verdikleri anlaşıldı. ATM’lerden elde edilen paraların yüzde 10’ unun işlemi yapana, yüzde 90’ının da şebeke yöneticileri için Rusya’ya gönderildiği kaydedildi.

  Çipli kredi kartı sistemi
  Zanlılardan Abdullatif Ö.’nün, vurgundan eline geçen paraları gitarına yaptırdığı özel bölmede taşıdığı, polise verdiği ifadede de “Birkaç gün sonra yakalasaydınız, çipli kredi kartı sistemini de çözmüştük” dediği öğrenildi. Adliyeye sevkedilen sanıklardan 14’ü de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  internethaber.com


   
Ankara'da sanal çete çökertildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çeyiz

  Çeyiz

  Genç kız ve bekar erkek için evlenmeye, Çeyizleri bir yere sermek yeni eve, Evli birinin çeyizlerini eskimiş görmesi uyun yaşamaya delalet eder.Sağlığa ve yeni eşyalara yorulur. Düğün çeyizi iyi niyetliliğiniz sonucunda zarara uğrayacağınıza işarettir. Çeyiz bulundurmak sonu olmayacak yasak ilişkilere girmek anlamına gelir. Çeyiz dikmek hiç beklemediğiniz bir şekilde aldatılacağınıza...
 2. Çete

  Çete

  Başkalarının sizin malınızda ve paranızda gözü olduğunu ve dikkatli olmanız gerektiğini belirtir. Başkalarının sizin malınızda ve paranızda gözü olduğunu ve dikkatli olmanız gerektiğini belirtir. Rüyada bir çete ile karsilasarak soyuldugunuzu görmek, sizi maddi bakimdan tongaya düsürmek isteyen bir ta-kim kimselerin bulunduguna ve bu bakimdan çok dikkatli olmaniz gerektigine isarettir.
 3. Çentik

  Çentik

  Bir şeye çentik atmak, o şeye zarar vermeye ya da dargın olduğu kimse ile barışmaya delalet eder. ( ayrıca Bakınız; Gedik.)
 4. Çene

  Çene

  Evin reisine, yerel nönetimin başınrda bulunan kimseye, Yüz bütünlüğüne uygun, güzel çene abdestle hasıl olan nura ve söz güzelliğine, Uzun çene laf ebeliğine, gereksiz ve uzun konuşmaya delalet eder.İşleriniz gittikçe düzelecek. İş hayatınızda gittikçe daha fazla yükselecek, birçok başarıya imza atacaksınız.Rüyada görülen çene, asiret baskanina ve nesli çok adama isarettir. Çenesinin...
 5. Kedilerden oluşan bir çete çökertildi

  Kedilerden oluşan bir çete çökertildi

  kediler ŞOK...ŞOK...ŞOK.. .SAHİBİNİN DOLABINDAN ET KAÇIRAN KAPKAÇCI KEDİ YAKALANDI.KEDİ BİR SORUN ÇIKARMADAN TESLİM OLDU.ŞU ANDA İFADE VERİYO..SÖYLENTİLERE GÖRE KAPKAÇAN KEDİ , KEDİLER HAPİSHANESİNDE 2 YIL YATACAKMIŞ... BAKALIM NE OLACAK...? HAYIRLISI... EVET.ŞİMDİ DE KAPKAÇAN KEDİNİN ABİSİ ABUZİDDİN KEDİ ,ELİNDE SİLAHIYLA OBJEKTİFLERİMİZE TAKILIYO...ACABA KİMİN...

Sayfayı Paylaş