1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  'Ankara'yı bırak, İzmir'in suyuna bak'

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Bizim suyumuz temizdir. Gönül rahatlığıyla içilebilir. Şerefimle temin ediyorum, ben gece gündüz içiyorum” dedi.
  Gökçek, Kızılırmak'tan Ankara'ya getirilen suya ilişkin iddialarla ilgili, bazı belediye meclis üyeleriyle Basın Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.
  Açıklama öncesinde, kameraların önünde sürahiye musluktan su dolduran Gökçek, duvarında “Arsenik İzmir'de,CHP Göreve” yazılı pankartın bulunduğu toplantı salonuna gelerek gazetecilerin önünde içti.

  Gökçek, geçen yıl Ağustos ayında yapılan su kesintileriyle kendisine yönelik “hak etmediği bir kampanya” başlatıldığını söyledi. Kendisine yönelik, “Suyu Kesikköprü'den 1 yılda getiremez”, “Bu su içilemez, sülfatı yüksek”, “Suda ağır metal ve arsenik var” gibi iddiaların dile getirildiğini anlatan Gökçek, getirilen suyu kentin içme suyu şebekesine verdikten 21 gün sonra da “Bizi kobay olarak kullandı” şeklinde iddialarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

  Kente suyu verdikten sonra açıklama yaparak bazı sivil toplum örgütlerinin “oyunlarını bozduklarını” savunan Gökçek, bunun gerekçesini “Sütten ağzımız yanınca 'ayranı üfleyerek içelim' dedik” diye açıkladı. Gökçek, halkı “kobay” olarak kullanmalarının mümkün olmadığını, Kesikköprü ve Kırıkkale'de bu suyun 40 yıldır içildiğini ifade etti.


  “ODTÜ'YE ANALİZ YAPTIRMADIĞIMIZ DOĞRUDUR”
  Gökçek, Tıp Kurumu tarafından “Kesikköprü suyunda arsenik bulunduğu” iddialarıyla ilgili olarak “Tıp Kurumu'nun başındaki kişi bu konulardan anlayan biri değil. Bizim tesislerimizde arseniğin arıtılabileceğini bilmiyor” dedi.


  Melih Gökçek, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut'un açıklamalarına ilişkin olarak ise şunları kaydetti:
  “Bizim ODTÜ'ye analiz yaptırmadığımız doğrudur. Kimya mühendisleri ve inşaat mühendisleri odalarının yaptırdığı ve web sayfalarında yayınladıkları analizleri aldık. Biz ODTÜ verilerini tamamen buradan aldık. Montaj yok. Aslında bir dava açılacaksa bizim açmamız lazım. Çünkü biz Kimya Mühendisleri Odasının ODTÜ'ye yaptırdığı analizi kullandık. Niçin kullanmayalım? Bu analizi birebir aldım. Dava açacaksanız oraya açın. Sayın Akbulut ile telefonda ve bazı televizyon kanallarında görüştüm. 'Medya açıklamalarımı çarpıttı. (Musluktan arsenik akıyor) demedim' dedi.”

  Gökçek, son yaptırdıkları analizde Kesikköprü Barajı'ndaki suda bulunan arsenik oranının 12 mikrogram olduğunu, bunun da mevsimsel olarak değiştiğini söyledi. Melih Gökçek, diğer barajlarda da zaman zaman 13-20 mikrogram oranlarında arseniğe rastladıklarını kaydetti.

  Kesikköprü suyunun,Ankara'nın değişik barajlarından alınan sularla karıştırılıp, arıtılarak verildiğini anlatan Gökçek, “Bu (arsenik) önemli bir olay değil. Arıtma tesisimiz çökeltme ve havalandırmayla bunu 1 mikrogramın altına düşürebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü 10 mikrograma kadar izin veriyor. Halbuki bizimki 1 mikrogramın altında. Bizim suyumuz temizdir. Gönül rahatlığıyla içilebilir. Şerefimle temin ediyorum, ben gece gündüz içiyorum. Dünyanın en zehirli suyu bile arıtılabilir. Yeter ki arıtma tesisiniz olsun” diye konuştu.

  “İÇME SUYUNDA SAĞLIĞI TEHDİT EDEN BİR DURUM YOK”

  “Ankara'nın içme suyunda sağlığı tehdit eden herhangi bir durum olmadığını” kaydeden Gökçek, “kimsenin halkı paniğe sevk etmeye hakkı olmadığını” söyledi.
  Gökçek, içme suyuyla ilgili olarak bir “su lobisinin olduğunu, bu lobinin içme sularının şüpheli hale getirip medyaya telkinlerde bulunduğuna ilişkin duyumlar aldığını” anlattı. Halkı “asılsız iddialarla” paniğe sevk edenlerin cezasız kalmaması gerektiğini, ASKİ avukatlarının bu konuda iddialarda bulunanlar hakkında davalar açmaya başladığını bildirdi.


  Melih Gökçek, kamuoyunu rahatlatmak için gelecek hafta önde gelen üniversitelerden uzmanları İvedik Arıtma Tesislerine götüreceğini ve aynı anda numune aldırıp, analiz ettireceklerini bildirdi.

  Gökçek, İzmir'in şebeke suyundan aldıkları numuneleri incelettiğini dile getirerek, “İzmir'in çeşme suyunda Ankara'nınkinden 4 kat daha fazla arsenik bulunduğunu” iddia etti. Gökçek, “İzmir'de Ankara'daki gibi bir arıtma tesisi bulunmadığını, çeşmeden akan arsenik nedeniyle İzmir halkının sağlığının tehlikede olduğunu” öne sürdü.

  Daha sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gökçek, Kızılırmak isale hattının maliyetine ilişkin bir soru üzerine, “Bu iş için müteahhitlere 572 trilyon lira ödediklerini” bildirdi. Gökçek, “90 milyon metreküplük Kavşakkaya Barajı'nı da 57 trilyona mal ettik. Oysa 50 milyon metreküplük Yuvacık barajı 4,5 milyar dolara yapıldı” dedi.

  Başkentte suya zam yapılıp yapılmayacağı yönündeki başka bir soruyu da Gökçek, “Suya şu anda zam yok” yanıtını verdi.

  Gökçek, “Ankara'ya tamamen Kesikköprü'den su verildiğinde de çeşmeden akan sudaki arsenik oranı 1 mikrogramın altında olacak mı?” sorusu üzerine ise “Kesikköprü'den daha fazla su geldikçe sülfat artar. Sülfatı arıtmak için ayrı bir arıtma gerekiyor. Kesikköprü suyundaki sülfat oranı 330, biz bunu 250'ye indiriyoruz. Ancak arsenik 30 mikrogram olsa bile arıtırız. Sülfat için ileriye dönük olarak da arıtma tesisi kurulması konusunda çalışmalarımız var” diye konuştu.
  Bu arada, Gökçek'in “İzmir'in içme suyunda arsenik olduğu” yönündeki açıklamaları sırasında belediye meclis üyeleri CHP'yi, sivil toplum örgütleri ve bilim adamlarını göreve çağıran dövizler açtı.

  hürriyet.com   
'Ankara'yı bırak, İzmir'in suyuna bak' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ticaret sektörü: Türbanı bırak ekonomiye bak

  Ticaret sektörü: Türbanı bırak ekonomiye bak

  Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Ekonomi Anketi’nde Türkiye’nin birincil sorunu ”ekonomik istikrarsızlık” çıkarken, türban en alt sırada yer aldı. Ekonomideki sorunlar konusunda ise birinci sırada iç talepteki daralma, ikinci sırada da işsizlik dile getirildi. ATO, Başkent’in en işlek 42 alışveriş ve ticaret merkezindeki toplam 4 bin 46 işyerinde gerçekleştirdiği “Ekonomi Anketi”nin 2008...
 2. "İzmir'in suyunu için, diyemem"

  "İzmir'in suyunu için, diyemem"

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin içme suyundaki arsenik tartışmasıyla ilgili "Şu an şebekeye Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı sınır değerin üstünde su verdiğimiz için vatandaşlarımıza 'Suyu içebilirsiniz' diyemem. Bakanlığa parametrenin yükseltilmesi için müracaat ettik, ancak henüz bir cevap alamadık'' dedi. Kocaoğlu, arsenik oranlarının yüksek olduğu bilgisini,...
 3. Bedava kömür Ankara'yı zehirliyor

  Bedava kömür Ankara'yı zehirliyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin dağıttığı kömürlerdeki arsenik ve kükürt miktarı kriterleri aşıyor. Yardım kömüründeki arsenik miktarının, dünyada görülen en yüksek düzeyi aştığı ortaya çıktı. Kükürt oranıyla Çevre Bakanlığı standartlarının 5 kat altında olan bedava kömürün havaya saldığı arsenik zehiri, uzmanları bile şaşırttı. ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof....
 4. iPod'u bırak Walkman'a bak

  iPod'u bırak Walkman'a bak

  Sony X1000: OLED dokunmatik ekranlı *** çalar. Sony'den dokunmatik ekranına bakmaya doyamayacağınız bir *** çalar geliyor: İşte X1000. Sony Style Hong Kong web sitesinde "Walkman" serisine ait yeni bir *** çalar modeliyle ilgili detaylar ortaya çıktı. X1000'in doğrudan bir Apple iPod touch rakibi olduğu belli oluyor. iPod'dan farklı olarak X1000, iTunes gibi sabit bir yazılıma...
 5. Ankara'yı Anlama Rehberi

  Ankara'yı Anlama Rehberi

  ankara olgunlar sokak haritası moda cafe ankara moda cafe nerede nerede Kızlar nerede ne yapılır? Sizlere bildiklerimi paylaşayım.. * Sakarya Caddesi balıkçıların ve çiçekçilerin,(kızılay) *Yüksel Caddesi kitapçıların (kızılay) *Olgunlar sokak ise ikinci el kitapçıların mekanı (bakanlık) *Büyükelçilerin bulunduğu sokakların bazıları o ülke yada kentlerin adını taşır. Mesela, Fransa...

Sayfayı Paylaş