Anne Baba İlişkisi

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Anne Baba İlişkisi
MÜKEMMEL UYUMLU İLİŞKİ

Hemen her konuda bebek ve anne-baba birlikte vakit geçirmekten çok mutludur ve karşılıklı olarak çok olumlu bir yaklaşım vardır. Karşılıklı ilişkide olağan üstü uyum ve karşılıklı anlayış vardır. Arada çok nadir olarak çatışma alanları mevcut olup, anne-baba çocuk ile birlikte çok güzel ve eğlenceli vakit geçirir. Çocukta herhangi bir uyku, yeme davranış sorunu (psikolojik kaynaklı) yaşansa bile son derece hafiftir. Bakım verene karşı bağlanması tamdır.


ÇOK İYİ UYUMLU İLİŞKİ

Anne-baba-bebek ilişkisi çoğunlukla uyumlu ve olumludur. Anne-baba bebek ile genellikle çok iyi vakit geçirir. Birlikte vakit geçirmekten ve meşguliyetten hoşnutluk vardır. Zaman zaman psikolojik nedenlerle uyku-yeme-davranış sorunu yaşanabilir. Ancak karşılıklı anlayış çerçevesinde sorunlar kısa sürede çözülür. Çocuğun bakım verene bağlanması tamdır.


ORTA DERECEDE İYİ UYUMLU İLİŞKİ

Çoğunlukla anne-baba bebek ile iyi anlaşır ve uyumludur. Olumlu bakış ağırlıktadır fakat bazı zamanlarda anne-baba ile bebek arasında davranış, uyku, yemek konularında önemli sorunlar yaşanır. Bu sorunlar ara sıra olmasına karşın önemli derecede geçici ilişki bozulmalarına yol açar. Ancak sorunlar uzun süreli değildir. Kısa sürede çözülür, karşılıklı olumlu bakış ve uyum devam eder. Çocuğun bağlanmasında sorun yoktur.


ORTA DERECEDE BOZUK UYUM GÖSTEREN İLİŞKİ

Burada çoğunlukla anne-baba ile bebek arasında sorunlar yaşanır, olumlu bakış ve karşılıklı uyumda oluşan bozulmalar belli dönemlerde krizlere yol açar. Anne-baba bebek ile bir arada olmaktan genelde hoşlanmamakla birlikte ilişkinin iyi olduğu dönemler de vardır. Anne-baba bebek arasındaki uyum bozulmuştur ve birlikte geçirilen keyifli zamanlar azalmıştır. Davranış-uyku-yeme konusunda çoğu zaman sorun yaşanır. Çocukta bağlanma sorunu olabilir.


İLERİ DERECEDE UYUMSUZLUK GÖSTEREN İLİŞKİ

Burada anne baba ile bebeğin ilişkisi bozulmuştur. Anne baba bebeği ihmal etmekte, ilgi ve sevgide ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Zaman zaman bebeğe yönelik sözel -fiziksel istismar yaşanır. Bebek anne-babasının yanında gergin ve kaygılıdır. Anne-baba bebeğin bakımını yapmak istemez, bebek ile bir arada olmaktan hoşlanmaz. Davranış-uyku-yeme konusunda büyük krizler yaşanır ve düzen bozulmuştur. Çocuğun duygusal ve fiziksel bakımı ihmal edilmektedir. Her iki tarafta da olumsuz bakış açısı mevcuttur. Çocukta bağlanma sorunu yaşanma ihtimali yükselmiştir.


KOPMUŞ İLİŞKİ

Anne-baba bebek ile hiç ilgilenmez, sözel ve fiziksel istismar vardır. Bebekte hemen her alanda sorunlar vardır. İleri derecede psikiyatrik sorunlar yaşanır. Anne-baba bebeği istemez, sevmez, ihtiyaçları ile ilgilenmez. Çocuğun davranış-uyku-yeme konusunda ileri derecede sorunları ve krizleri vardır. Çocuğun tıbbi bakımı ihmal edilir. Anne -baba çocuğun varlığından rahatsızdır. Çocukta ciddi boyutta bağlanma sorunu vardır.

alıntı
 
Üst