1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Anne Bebeğe Bakar...

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  Anne bebeğe bakar. Bebek annesine bakmaz. Anne bir daha bebeğe bakar. Bebek sağa sola bakar, bir tek annesinin yüzüne bakmaz. Bir süre sonra anne, bebeğe bakmaz olur. İlişkileri kopuklaşır. Anneye sorarsak, “çok sıkıldığını”, “birlikte ne yapacağını bilemediğini” söyler. Bebek anneye bakar. Anne bebeğe bakmaz. Bebek, anneye bir daha bakar. Anne, bir yandan bebeği besler ya da altını değiştirirken, bir yandan telefonla konuşur ya da televizyon seyreder bebek dışındaki her şeyle ilgilenir. Bebek ağlayıp mızırdanarak anneyi kendine çekmeye çalışır. Bir süre sonra bebek de, anneye bakmaz olur. Bebek dile gelip, ne hissettiğini söyleyebilse, “bana yüz vermiyor” diyecektir. Yüz vermek, yüzüne bakmak, hayatın başlangıcında birisine dikkat ettiğimizin, o kişiye hayatımızda bir yer verdiğimizin göstergesidir. Çabuk sıkılan bir kişiysem, verdiğimin karşılığını hemen almak isterim. Bebekler bu konuda fena değillerdir, ama, bazıları her zaman tempomuza ayak uyduramazlar. Anne-babalardan sabırsız ve aceleci olanlar, bebeğin kendine ayak uydurmasını bekleyemeyip, kendisine daha fazla yüz veren bir başka faaliyete (bu bazen diğer kardeş olabilir!!) kayabilir.
  İlişkinin iki tarafı olur. İki taraf arasındaki uyum mutlaka bir tıpatıplık olmak zorunda değil. “Ayak uydurma”, aynı yöne doğru yürüyorsanız, eşit tempoda ileri adım atma olabilir. Dans ediyorsanız, birinizin ileri adımı, ötekinin geri adımı ile bütünlenebilir.
  İlişkiyi bir ip gibi düşünürseniz, dikkat ilişkisi, her iki tarafın ipe/ilişkiye asıldığı durumlarda, “çok gergin/çok ilgili ve çok dikkatli” olarak tanımlayabiliriz. O kadar dikkatli ki, göz başka bir şey görmez; tek bir işe, tek bir kişiye odaklanır. Buna dikkat etmek değil de, “takmak” diyebiliriz belki. İlişkinin gerginliği, ipleri kopartıcı olabilir.
  İki tarafın da ipe hiç asılmadığı durumlarda, ip gevşek ve yerlerde sürünür, ya da taraflardan birisi zamanla sıkılıp bırakır gider. İp kopmaz, sağlam kalır, ama ilişki de kalmaz.
  Dikkatin, ya da ipin, belli bir gerginliği koruması, yani ne kopacak kadar gergin, ne de yerlerde sürünecek kadar gevşek olmaması için, ipin iki tarafından tutanların diğerinin ne kadar gerdiğinin veya gevşettiğinin takipçisi olması gerekir. Diğerinin ne yaptığını (ne düşündüğünü, ne hissettiğini, ne istediğini) izleyebilmek, ilişkinin sürmesinin ve kalitesinin bir ön koşuludur. Bu izleme sürecine de, dikkat diyebiliriz.
  Dikkat dağıldığında, ilişki kopar. Dikkatimizi başka bir yöne kendi kararımızla kaydırdığımızda, başka bir şeyle ilgilenmeye başladığımızda, (bir ilişkiye ara verip) yeni bir dikkat ilişkisi kurmuş oluruz. Bir önceki ilişkiyi geçici olarak askıya alıp, birazdan geri döndüğümüzde kaldığımız yerden devam edebilmemiz için askıya aldığımız ilişkiye ait bilgileri bir yerlerde muhafaza ediyor olmamız beklenir.
  İp benzetmesine (sizi baymak pahasına) dönersem, sağ elimle bir ipi tutarken, sol elimle de bir ipe yapışırsam, sağ elimdeki ipin gerginliği idealden biraz uzaklaşabilir. İpin diğer yanındaki (kişi, iş, zevk vs), benim gevşekliğimi fark edip, gereken gerginliği sağlayacak hareketi yaparsa, ipimiz’in gerginliği devam eder. Ben de bir süre sol elimle de bir başka ip tutup, tekrar dönüp, sağ elimle ip tutmaya devam edebilirim. Eğer o ip ben ona yeterince asılmadığım sürede, ipin diğer ucundakinin sayesinde sürünmeden ya da kopmadan devam etmişse, iki ipi de iyi kötü aynı zamanda tutabilmiş olurum.
  İpin diğer ucundaki de, bu ucundaki (yani ben) kadar önemli anlayacağınız... Dikkat bir ilişki, ve her ilişki gibi karşılıklı.
  İpin öbür ucu, bir dahaki sefere...

  Prof.Dr. Yankı Yazgan


   
 2. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Anne Bebeğe Bakar...

  paylaşımın için sağol canım
   
Anne Bebeğe Bakar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek gülümsemesi anneleri uyuşturuyor...

  Bebek gülümsemesi anneleri uyuşturuyor...

  :):) bebeklerin tatliligini herkes bilio, ama annelerinde yaptiklari etkiyi acikcasi ben bilmiyordum :):) ANKARA - ABD’deki Baylor Tıp Fakültesinde görevli bilim adamı Lane Strathearn başkanlığındaki ekip bebek gülümsemesinin beynin ödül merkezini harekete geçirerek annelerde uyuşturucu etkisi yaptığını ortaya çıkardı. Bilim adamlarının yaptığı deneyde annelere bebek fotoğrafları...
 2. Anne karnındaki bebeğin annesine mektubu

  Anne karnındaki bebeğin annesine mektubu

  anne karnındaki bebeğin annesine mektubu anne karnındaki bebeğin mektubu annesine anneye şiiri Bi kere daha düşünün... 5 Ekim: Bugün var edildim. Buradayım. Varım. Müthiş bir duygu bu. Var olduğumu henüz annem ve babam bilmiyor. Bir elma çekirdeğinden bile küçüğüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varım ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlığımı ve benliğimi...
 3. Bebeğini kaybeden anneler

  Bebeğini kaybeden anneler

  Bebeğini kaybeden annelerimiz sizlerde paylaşmak isterseniz duygularınızı lütfen burda buluşalım...
 4. anne karnındaki bebeğin inadı :)

  anne karnındaki bebeğin inadı :)

  bebek tekmeleme bebek hareketleri Selam kızlar, inanıyorumki birçok hamile kadının yaşadığı bir olaydır bütün gün tekme atar durur karnında ama nezamanki özelikle babası :) ellerini göbeğiize koydugunda tekmelemeyi bırakır sizdede çok oluyormu :)
 5. İkiz annelerine birkaç sorum olacak bakar mısınız ?

  İkiz annelerine birkaç sorum olacak bakar mısınız ?

  Selamlar. 4 yaşında bir kızım var ve 4 ay sonra nasipse ikizlerim olacak ve benim aklıma takılan bazı sorular var. Lütfen ikiz anneleri ve ikiz annesi tanıdıkları olanlar cevaplayabilirler mi ? 1.Normal doğum yapabilir miyim? 2.Odalarını ayırdınız mı? 3.Bakıcıya gerek duydunuz mu tuttunuz mu ?

Sayfayı Paylaş