1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Anne sütü doğal ağrı kesici!!!

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türkan Patıroğlu, anne sütünün doğal bir ağrı kesici olduğunu, aşı sonrası bebeği emzirmenin aşının verdiği ağrıyı unutturacağını belirtti.

  Patıroğlu, her bebek için en ideal besinin kendi annesinin sütü olduğunu, yaşamın ilk 6 ayı başka ek bir gıdaya gerek olmadığını söyledi. Anne sütü alan bebeğe D vitamininden başka bir şey verilmemesi gerektiğini ifade eden Patıroğlu, şunları anlattı:

  ''Annenin ilk sütü olan 'kolostrum' bebeğin ilk aşısıdır. Süregelen adetlerin aksine ilk süt her bebeğe mutlaka verilmelidir. Normal doğum yapan her annede, doğumdan hemen sonra bebeğin çıplak olarak annenin memeleri üzerine yatırılması, anne-bebek ilişkisinin hemen başlamasına, bebeğin huzurlu olmasına, emme başlayınca sütün daha erken ve bol gelmesine neden olur.'' Anne sütünde bulunan maddelerin bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olduğunu ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırdığını kaydeden Patıroğlu, mamalarda bağışıklık sistemini geliştirecek hiçbir maddenin bulunmadığını bildirdi.

  Patıroğlu, anne sütünün mamadan daha kolay hazmedildiğini ve içeriğinin daha çok kana geçtiğine işaret ederek, ''Anne sütü içerdiği bazı enzimlerle bebeğin daha kolay hazmetmesini sağlar. Anne sütü inek sütünden daha az protein içermesine karşın, içindeki tüm protein bebeğin dolaşımına geçer. İnek sütündeki proteinlerin ise yüzde 50'si atık madde olarak barsaklardan atılırlar. Demir ve çinko anne sütünün varlığında bağırsaklardan kana daha kolay geçer'' diye konuştu.


  ANNE SÜTÜ ALERJİDEN KORUR Anne sütü ile beslenen bebeklerde egzamanın daha az görüldüğüne işaret eden Patıroğlu, şu bilgileri verdi:

  ''Anne sütü ile beslenme alerjiye karşı korur ve bu koruyucu etki erişkinlik dönemine kadar sürer. Anne sütü ile bir ay ve daha uzun süreli beslenme hem gıda alerjilerini, hem de solunum yolunda ortaya çıkan alerjilere karşı koruyucudur. Egzemaya karşı koruyucu etki özellikle 6 ay ve daha uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerde daha belirgindir. Hatta çalışmalar kalıtımsal olarak alerji gelişimine yatkın bireylerde bile anne sütünün koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir.'' Anne sütünün bebek için doğal bir ağrı kesici olduğunu anlatan Patıroğlu, anne sütünde ''endorfin'' adı verilen maddelerin bulunduğunu söyledi.

  Patıroğlu, morfin benzeri bu doğal maddelerin sakinleştirici etkileri yanında ağrı dindirici özelliklere de sahip olduklarını belirterek, bebeğin emzirme sırasında anneye yakın olmasının da psikolojik olarak rahatlatıcı etkiler gösterdiğini kaydetti.

  Patıroğlu, aşı sonrası bebeği hemen emzirmenin çoğu durumda ona aşının ağrısını unutturacağını bildirdi.

  HASTA BEBEKLERİN İLACI ANNE SÜTÜ

  Anne sütünün hasta bir bebek için en ideal besin kaynağı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Türkan Patıroğlu, şu bilgileri verdi:

  ''Sindirim sistemi ile ilgili ishal gibi ciddi bir sorun yaşandığında, mama içeriğinin daha zor hazmedilir olması nedeni ile bebeğin mama ile beslenmeye devam edilmesi sakıncalı olabilir. Bu bebeklere genellikle elektrolit içeren sıvılar verilir. Aksine anne sütü kolay hazmedilir, bağırsaklar üzerinde düzenleyici etkileri vardır ve bu nedenle ishalli bebeklere verilmesi tedaviye katkıda bulunur. Solunum yollarıyla ilgili sorunlar yaşandığında da bebeğin mama ile beslenmeye devam etmesi solunum yolundaki balgam ve yapışkan salgıların daha da artmasına neden olabilir. Anne sütü ise içerdiği antikorlar nedeniyle, enfeksiyonları tedavi edici özelliğe sahiptir ve salgı artışına neden olmaz.'' Anne sütündeki yağ, karbonhidrat ve proteinlerin bebek için ideal bir bileşim olduğuna işaret eden Patıroğlu, ''Mama üreten firmalar, sürekli olarak mama içeriğindeki miktarları değiştirerek anne sütüne benzetmeye çalışmaktadırlar. Gerçekte anne sütündeki miktarlar bebeğin ihtiyaçlarına göre sürekli olarak değişmektedir'' dedi.

  Patıroğlu, anne sütüyle beslenen bebeklerin daha iyi bir sosyal gelişim gösterdiklerini, yaşamın 12. ayının sonunda, mamayla beslenen bebeklerle anne sütüyle beslenen bebekler karşılaştırıldığında anne sütü ile beslenenlerde psikomotor ve sosyal gelişimin belirgin olarak daha fazla olduğunu anlattı.

  Anne sütü ile beslenmiş çocuklarda egzama, alerjik hastalıklar, diş eti hastalıkları, kanser ve diyabet gibi hastalıkların daha az görüldüğüne dikkati çeken Patıroğlu, anne sütünün, en iyi besin, bebek-anne arasındaki en iyi psikolojik bağlantı yolu, bebeğin hastalıklardan korunmasında en güvenilir yol olduğunu kaydetti.   
Anne sütü doğal ağrı kesici!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uzmanlardan ağrı kesici uyarısı

  Uzmanlardan ağrı kesici uyarısı

  nimelit Sağlık Bakanlığı ölüme neden olduğu gerekçesiyle “Prexige” isimli ilacın piyasadan toplatılmasına karar verirken, uzmanlar bütün ağrı kesicilere karşı hastaları uyardı. Sağlık Bakanlığı, Novartis firmasına ait Prexige isimli ağrı kesici ilacın, karaciğer yetmezliğine ve ölüm vakalarına neden olduğunun belirlenmesi üzerine toplatılmasına karar verildiğini açıkladı. Bu, ağrı...
 2. Aşk bir ağrı kesicidir

  Aşk bir ağrı kesicidir

  Sevgili Melek'ler, aşkın bir çok olumlu ve olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz. İşte size aşkın şaşırtan bir etkisi daha Melek'lerim :) Âşık olunca kalbiniz küt küt atıyor, eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor, belki yemek yiyemiyor, belki de uyku bile uyuyamıyorsunuz. Bunlar sizin bildiğiniz değişiklikler. Bir de bilmedikleriniz var! Aşık olmak demek; etrafınızdaki tüm mutsuzlukları...
 3. Karabaş otu ağrı kesici gibi

  Karabaş otu ağrı kesici gibi

  karabaş otu karabaş otu, faydaları, zararları, zayıflatırmı, nasıl kullanılır, kullanımı, suyu Zayıflatma etkisi oalrak bilinen karabaş otunun bir çok faydası var Melek'lerim. Zira her faydalı olan şeyin zararlarıda olabilir, tıpkı karabaş otunda olduğu gibi :) (Lavandula stoechas / French lavander / Lavande) Ballibabagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği...
 4. Ağrı Kesici Özelliği Olan Bitkiler

  Ağrı Kesici Özelliği Olan Bitkiler

  Ağrı Kesici Bitkiler Nelerdir Bitkisel Ağrı Tedavisi Ağrı Kesici Bitkiler Bir yerimiz ağrıdığında hemen ilaçlara sarılmak doğru değil melekler :) İlaçlar yerine hepimizin evinde bulunabilen şifalı bitkilerden faydalanabiliriz. Bu bitkilerin ne olduğunu öğrenmek için makalemize bir göz atabilirsiniz :) Ağrı Nedir öncelikle ağrının tanımını yapalım Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden...
 5. En İyi Ağrı Kesici Anne Ninnisi!

  En İyi Ağrı Kesici Anne Ninnisi!

  ninni söylemenin faydaları, ninnin bebeğe olumlu etkileri, ninninin yararları Bebek sahibi olan çiftler iyi bilir özellikle yenidoğan bebeklerin ilk aylarda ağrısı ve sancısı bir türlü bitmez ve genel de sürekli ağlarlar. Genel de bebekleri uyutmak için hemen hemen hepimiz ninni söylediğimiz olmuştur. Hatta ben şahsen bu konuda master yaptım diyebilirim hahaha Sonuçta 4 çocuk annesi olan ben...

Sayfayı Paylaş