Anne Sütünü Nasıl Saklamak Gerekir?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Anne Sütünü Nasıl Saklamak Gerekir?
Bu konu; Anne Sütünü Nasıl Saklamak Gerekir hakkında bilgiler vermektedir.Sevgili melekler, bebeğinizden birkaç saat yalnız kalacaksanız, ya da çalışmak zorundaysanız anne sütünü muhafaza etmek konusunda yazılan aşağıdaki makale mutlaka işinize yarayacaktır.İşte anne sütü saklarken dikkat etmeniz gerekenler..


sut-390.jpgSema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Gebeşçe anne sütünün bakteri üremesine dirençli olduğunu ve oda ısısında 10 saate kadar özelliklerinden kaybetmeden saklanabileceğini söylüyor. Buradaki önemli nokta anne sütünün saklanacağı kabın hijyen kurallarına uygun olması.

Süt sağılmadan önce eller iyice yıkanmalı "Sağılan süt temiz bir plastik ya da cam saklama kabında saklanmalıdır"

Ayrıca sağılan sütler derin dondurucuda saklanmak üzere süt saklama poşetlerinde de bekletilebiliyor.


Anne sütünün saklama süreleri

- Anne sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir.
- Süt tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile -2°C arasında) 3 haftaya kadar iki kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir.
- Sütünüzü derin dondurucuda (-18 °C nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.
- Kolostrum olarak adlandırılan doğumdan sonraki ilk 7 gün üretilen anne sütü sağıldıktan sonra içerdiği antikorlar sayesinde oda sıcaklığında 12 saat daha sonra ki anne sütü ise 6 saat besin değerini kaybetmeden saklanabilir.

Anne sütü bebeğe verilmeden önce ısıtılmamalı. Isı anne sütünün anti-mikrobik özelliğini yitirmesine sebep oluyor. Bunun yerine anne sütü ılık akan suyun altına tutularak ısıtılabilir. Donmuş anne sütü ise ya buzdolabında yavaş yavaş eritilebilir. Ya da donmuş süt benmari usulü yani sıcak suyun içine oturtulmuş bir kabın içinde hızlıca hazırlanabilir.

Anne sütü ile ilgili diğer öneriler

- Eritilmiş sütü bir saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
- İkinci kullanımdan sonra kalan sütü atın.
- Eritilmiş sütü tekrar dondurmayın.
- Sütü buzdolabının kapağına koymayın.
 
Üst