Anne Sütünü Sağarak Vermek Zararlı mı? Annelere Altın Tavsiyeler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Anne Sütünü Sağarak Vermek Zararlı mı? Annelere Altın Tavsiyeler
Anne Sütünü Sağarak Vermek Zararlı mı- Emziren annelerin süt verme konusunda çok fazla sorusu olabilmekte bunlara yanıtlar vermek aydınlatmak için buradayız. Anne sütünü sağarak vermek zararlı mı? Anne sütünü sağarak vermek sütün azalmasına neden olur mu? Sağarak vermek hangi problemleri getirebilir? Bu konulara ilişkin merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

anne sutunun sagılarak verilmesi.jpg


Bebeğinize verebileceğiniz en yararlı şey tabii ki anne sütüdür. Süt sağma konusunda bazı anneler mecbur kalabiliyor özellikle çalışan anneler bilhassa emzirmeye vakit bulamamak sağarak vermeyi tercih ediyorlar sütlerini. Anne sütünün saklama koşullarına gelince oda sıcaklığında 6 saat, buzdolabı içindeki gözde 5 gün sabit dereceli bir buzlukta -20 derecede 6-10 ay arası saklayabilirsiniz. Buzluk için eczaneden temin edebileceğiniz süt poşetleri satın alabilirsiniz. Buzdolabı içinde muhafaza edecekseniz sütü mutlaka iyice yıkanmış kurulanmış cam bir biberonda saklamak en doğrusu olacaktır. Emziremeyen anneler özellikle hangi durumlarda sütlerini sağıp bebeklerine vermeliler?

Anne çalışmaya başlamış ise sütünü sağıp bebeğini kime emanet etmişse o şekilde besleme yapılabilir. Anne çalışma durumunda bazen bebeğini emzirmeye gelemeyebilir işte bu durumda elle ya da makine ile süt sağılabilir. Bebek anneyi emmeyi reddediyorsa, göğüs uçları içe çökük ve bebek ememiyorsa, hasta anne ya da bebeğin hasta olma durumunda, tıkanık ya da şiş memeyi rahatlatmak için sağma yapılabilir. Özellikle benim gibi bebeği prematüre doğan annelerin bebekleri de ilk önceleri anne memesini alamadıkları için sağmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durumda mutlaka sağıyorsanız süt sağma makineniz elektrikli olanlardan markası iyi olanı tercih etmelisiniz. El pompası kesinlikle tavsiye etmiyorum ben. Hem sağmaktan artık kol kaslarınız yoruluyor hem de sütün tamamını çekmiyor göğüsde süt kalıyor. En iyi süt sağma makinesi yorumları için bu yazımızı inceleyerek en doğru kararı verebilirsiniz.

sut sagma islemi.jpg


Peki sütü sağmanın anneye artı ya da eksi yönleri olur mu? Bebeğiniz memeyi alamıyor ya da reddediyorsa mecburen sağarak vermeyi sürdürmelisiniz ama nasıl olacak bu işlem. Sağmak aslında doğru bir şekilde sağmak sütün kesilmesini önleyecek devamlı süt üretimini tetikleyecektir. Bebeğinizde böylece hazır mamalara gerek kalmadan anne sütü ile beslenebilecektir. Memenizi sağarken sırayla iyice boşalmasını sağlayarak diğerine geçin. Birinin tamamen boşaldığından emin olun. Size bir tavsiyem de bebeğinizin memenizi ileride tutmasını istiyorsanız ki bu daha iyi olacaktır bunun için sağdığınız sütü biberon ile vermeyin. Bir çay bardağına ölçüp bir öğünlük sütünü o şekilde vermeyi deneyin. Biberonla verdiğim için ben en büyük hatayı yapanlardan biriyim. Sonrasında örneğin prematüre doğan bir bebek ilerde memeyi tutmaya gücü yettiğinde tutabilmeli ve memeden sütü almalı. Biberon ile verildiği için bebek hazıra alışıyor ve memeyi çekmeyi reddediyor. Hem sağıp hem bebeğinizi emziriyorsanız öncelikle bebeğinizi emzirin sonrasında kalan sütün sağımını gerçekleştirin. Annenin sütünü sağması sütü azaltmaz ama bunun düzenli ve dolduğunda mutlaka sağımı yapılmalıdır. Böylece süt üretimi devam edecek azalma olmayacaktır. Göğüslerinizi her 2-3 saatte bir sağım yapmalısınız 15 dakika kadar göğüslerdeki sütü boşaltmalısınız. Daha çok süt üretimi için sağlıklı beslenmeli süt yapıcı besinler yemeli ve uykunuzu iyice almalısınız. Ayrıca mutlaka günde 8-10 bardak su içmeyi de ihmal etmeyiniz.
 
Üst