1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Anne ve Bebeğin İhtiyaçları

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebek arabası ne zaman kullanılır Sizin dünyanız bebeğinizin gelmesiyle sayısız ve mükemmel değişiklikler gösterecektir. Bebeğinize vermeniz gereken en önemli şeyler sevginiz, zamanınız ve sabrınızdır—ve bunlar ücretsizdir. Buna rağmen sizin ve bebeğinizin hayatını kolaylaştıracak ürünler satın almanız gerekir. Siz almaya başlamadan, sizin için gerekli ürünlerin olduğu bir liste hazırladık..
  Hamile kıyafetleri
  Bu dönemde sizin için rahatlık modadan önce gelmektedir. Buna rağmen hamile kıyafetleri bu yönde çok yol almıştır. Çekici, bakımı kolay olan ve sizin durumunuza uyum sağlayacak kıyafetler alın. Temel renkli (siyah, gri, bej,.. vb) kıyafetler seçmeye çalışın. Böylelikle farklı kombinasyonlarla dolabınızı taze tutabilirsiniz.

  Emzirme sütyenleri ve pedleri
  Az eforla kolay açılıp kapanabilen emzirme sütyenlerini bebeğini acıktığında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Rahatlık ve destek anahtar sözcüklerdir. Petleri özellikle emzirmeden sonra olabilecek sızıntıyı engellemek için sütyeninizin içine koyun. Bu petler iki türlüdür. Biri kumaştandır diğeri ise tek kullanımlıktır. Eğer kumaş petlerden kullanıyorsanız, yanınızda daha fazla bulundurun. Çünkü birini kuruturken diğerini kullanmalısınız.

  Araba koltuğu
  Her ülke, bebeklerin otomobilde hükümetçe onaylanmış araba koltuklarında oturmasını istiyor. Doğum yaptığınız günlerde hastaneden eve giderken bir araba koltuğuna ihtiyacınız olacaktır. Bebeğiniz birinci doğumgününe kadar yüzü arkaya doğru oturmalı ve her zaman arka koltukta seyahat etmelidir.

  Bebek koltukları en fazla 6 kilo ağırlığındaki bebekler için tasarlanmıştır. Bazı koltuklar parçalarına ayrılabiliyor( bebeğinizin kemerini bağlayıp yanından ayrılmalısınız). Bazıları ise siz dışarı çıkarken size uyuyan bebeğinizi rahatlıkla bırakma imkanı tanıyor. Bunlardan sonra bebeğiniz destekleyici koltuklara terfi eder.

  Bebek kıyafetleri

  Yeni başlayanlar olarak bebeğinize birkaç çift çorap yada patik, iki tane şapka, iç çamaşırı, pijama yada gecelik ve birkaç tane kıyafet almanız yeterlidir. Bunların yumuşak olanlarını tercih edin. Ancak bebeğin dolabını bebeğinizi iyi tanımadan doldurmayın.

  Battaniye

  Çok az manzara bebeğinizin sıcak ve yumuşak bir battaniyeye sarıldığındaki kadar şeker olabilir. Elinizin altında en az yarım düzine bulundurun. Çünkü battaniyenin daha bir sürü kullanım yeri olduğunu fark edeceksiniz. Birçok çeşit battaniye alın. Böylelikle bebeğinizin dokunabileceği ve tecrübe edebileceği bir çok çeşit battaniyesi olmuş olur. Ve bir battaniyenin bebeğinizin yıllarca favorisi olmasına şaşırmayın.  Çocuk bezi
  Avantajlarını gözden geçirdikten sonra kumaş bezden yada tek kullanımlık bezden hangisini kullanmayı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin bazı kumaş bezler plastik kilotlu olurken bazıları kolay kullanımlı oluyor. Bazı tek kullanımlık bezlerin uyumlu askıları yada ekstra emicilik özellikleri varken bazılarının olmayabiliyor. Tek kullanımlık bezlerin bedenleri ağırlığa göre olmaktadır. Bu yüzden bu bezlerden alırken paketin üzerinde yazan ölçünün bebeğinize uygun olduğundan emin olun.

  Bez çantaları
  Bebeğinizle bir yere giderken bezlerini, kıyafetlerini, mendilleri ve daha fazlasını içine koymak için kolay taşınabilir bir çantaya ihtiyaç duyarsınız. Çeşitli stillerde olmak üzere taşınır çanta yada sırt çantası seçenekleriniz vardır. Kolay temizlenen kumaştan olanlardan alın.

  Askılar veya bebek taşıyıcıları
  Kumaş askılar, tek veya iki omuza giyilerek bebeğinizi sarar. Sizi, bebeğinizin kalp atışını hissedebileceğiniz şekilde yakın tutar. Başka aktiviteler için ellerinizi serbest kullanmanıza imkanı yaratır, vücudunuzun sıcaklığı ve hareketleriniz ile bebeğinizin huzurlu bir uyku halinde kalmasını sağlar. Bebek taşıyıcıları benzer amaçların birçoğunu karşılayarak bebeğinizle konforlu bir yürüyüş yöntemi sağlar.

  Uyku yardımcıları
  Araştırmalar yatağını annesi ile paylaşan bir bebeğin daha kaliteli bir uyku uyuyabileceğini savunur. Yatağınızın yanına (aynı hizada) yerleştirilen bir uyku yardımcısı çocuğunuzu, sabah saatlerindeki ağlama dönemlerinde beslenmesi için ellerinizin uzanabileceği bir mesafede tutar. Bebeğiniz, yastıklarınız ve yatak takımlarınızdan güvenli bir mesafede bulunurken sıcaklığınız ve yakınlığınızdan yararlanacaktır.

  Sallanan sandalyeler

  Bir GLIDER ya da geleneksel bir sandalye yerine emzirmeniz için size kol desteği sağlayacak, sizi ve bebeğinizi rahat ettirecek sandalyeleri tercih edin. Evinizdeki diğer mobilyalarınıza uyacak stilde ve tasarımda olmasına özen gösterin. Çünkü diğer bebek eşyalarını etraftan kaldırsanız da bunu çok uzun süre kullanacaksınız. Artık uzun sabaha karşı 2 beslenmeleri anı olarak kalacak. Sallanan sandalye ve annenin kolları huzursuz bebeğinizi sakinleştirmek için yeterli olacak.

  Göğüs pompaları
  Amerikan Pediyatrist Akademisi en az bir sene emzirmeyi tavsiye ediyor. Bir süre için bebeğinizden uzak kalmanız gerektiğinde, göğüs pompaları bebeğinizin aynı doğal besinlerle dolu sütünüzü içmesini sağlar.
  Elektrikli pompalar diğerlerine kıyasla daha hızlı çalışır. Ancak güç kaynağına ihtiyaç duyarlar. Eğer pompayı sık kullanmayı düşünüyorsanız aynı zamanda iki göğstende süt çekebilen ve ayarlanabilir kontrolü olan bir model tercih edin. Aynı zamanda kolay taşıyabilmek için hafif olmasına özen gösterin. Bunun yanında çektiğiniz sütü koymak için biberon ve kavanoza ihtiyaç duyacaksınız ki bebeğin ihtiyacı oluncaya kadar sütünüz bunların içinde dondurucuda durabilsin  Kitaplar
  Ayrıntılı bir kitapta şu 3 alanı inceleyin: hamilelik, emzirme, ebeveynlik . Yeni ebeveynler için çok bilgi kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden kullanımı kolay formatta yazılan başlıkları seçin.
  Bebeğiniz için temel bilgilerin yer aldığı renkli kitaplar alın. Sayfaların, bebeğin dişlerine ve yoğun temizlenme riskine karşı dayanıklı olması gerekir. Bebeğinize sık kitap okuyun. Böylelikle kelime haznesi gelişir. Aynı zamanda okumak ikinizin kucaklaşması için mükemmel bir yoldur

  Geliştiren oyuncaklar
  İyi seçilmiş oyuncaklar bebeğinizin becerilerinin ve kavrama fonksiyonlarının gelişimini uyarır. Yeni doğan bebeğin ulaşması için siyah beyaz resimli olmak suretiyle hareket eden bir oyuncak seçin. Bebeğinizin renk vizyonu geliştikçe onu daha renkli oyuncaklarla tanıştırın ve kesinlikle kırılmayan ayna almayı unutmayın.

  Banyo gereçleri
  Daha küçük boyutlarda bebek için küvet yada yetişkin küvetine uyan yüksek sünger, bebeğinizi endişelenmeksizin yıkamanızı sağlar. Diğer gerekli şeyler ise: yumuşak sabun yada vücut şampuanı ve bebeğinizi kurulamak için kapişonlu bornoz.

  Yürüteç

  Bebekler etrafta ne olup bittiğini izlemeyi çok severler ancak henüz kendi başlarına oturabilecek güçleri yoktur. bu ürün sayesinde bebeğiniz kollarını ve bacaklarını güvenli bir şekilde hareket ettirebilecek. Kolayca taşıyabileceğiniz bir model bulun ve başka bir odaya koyun.beğenilen başka bir sunuş;tam kavramalı yürüteç,bebeğinizi güvende tutacaktır.

  Bebek arabası:

  Etrafta turlamak yeni annelerin enerji toplaması için gereken bir ihtiyaçtır. Artı bu bebeğinize vahşi dünyayı,koklama tatma ve hissetme imkanı verir.Bebek arabası tercihleri içinde,yürüyüş yaparken kullanabileceğiniz hatta araba koltuğuna bile uyumlu bir çok model bulabilirsiniz.

  Genel olarak,bir bebek arabasında ayarlanabilir koltuk,güneşten korumak için tente ve bebeğin ihtiyacı olan bebek bezi gibi malzemeleri koymak için bir sepeti olur. Ayrıca kumaşı çıkıp yıkanabilir olmalıdır..Eğer çocuğunuzla yolculukta düşünüyorsanız bu araba hafif ve ergonomik olmalıdır. Unutmayın şemsiyeli bebek arabası bebeğiniz oturabildiği zaman kullanılır. Bu tarz bebek arabaları hafif ve ergonomiktir fakat bebeğinizin yatması için arkası fazla destekli değildir.

  Yüksek tabureler

  Bu tarz bir sandalyeye bebeğiniz altı aylığa geldikten yani katı gıdalar yemeğe başladığı zaman ihtiyaç duyarsınız. Bunun içinde bir çok alternatifiniz mevcuttur.Örneğin,plastikmi yoksa tahtamı? Bazı modeller kolayca saklanabilir ve büyüme çağındaki çocuklar içinde uyarlanabilir.Bazılar tekerliklidir ama bi çoğu sabittir.

  Genel olarak sağlam,kolay yıkanabilir ve emniyet kemerli tabure bakın. Ayrıca beslenme tepsisinin kilit mekanizmasını kontrol edin,Büyüklerin kullanması için kolay kontrol edilmeli.tek elle rahatça kurabilmelisiniz.
   
Anne ve Bebeğin İhtiyaçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Annenin İhtiyacı Var

  Annenin İhtiyacı Var

  Ebû'l-Haseni'l-Harkânî (k.s) hazretleri şöyle anlatır: İki kardeş vardı. Bu iki kardeşin hizmete muhtaç bir anneleri vardı. Her gece kardeşlerden biri annenin hizmeti ile meşgul olur, diğeri Allah Teâlâ'ya ibâdet ederdi. Bir akşam, Allah Teâlâ'ya ibâdet kardeş, yaptığı ibâdetten, duyduğu hazdan dolayı kardeşine: - Bu gece de anneme sen hizmet et, ben ibâdet edeyim, dedi. - Kardeşi...
 2. Annenin Hizmete İhtiyacı Var

  Annenin Hizmete İhtiyacı Var

  ANNENİN HİZMETE İHTİYACI VAR Ebû'l-Haseni'l-Harkânî (k.s)hazretleri şöyle anlatır: 'İki kardeş vardı. Bu iki kardeşin hizmete muhtaç bir anneleri vardı. Her gece kardeşlerden biri annenin hizmeti ile meşgul olur, diğeri Allah Teâlâ'ya ibâdet ederdi. Bir akşam, Allah Teâlâ'ya ibâdet kardeş, yaptığı ibâdetten, duyduğu hazdan dolayı kardeşine: 'Bu gece de anneme sen hizmet et, ben ibâdet...
 3. TÜP BEBEK anneleri ve anne adayları buraya lütfen!!!

  TÜP BEBEK anneleri ve anne adayları buraya lütfen!!!

  tüp bebek anneleri tüp bebekle anne olanlar Düşüdüm de aramız da bir çok tüp bebek annesi, anne adayı ve tüp bebek olarak dünya ya gelmiş meleklerimiz var.Peki varsınız varız da neden haberimiz yok neden anlatmıyoruz.Hadi meleklerim durmayın öyle yazın paylaşın.Tüp bebek mucize birşey bence bu mucizeyi yaşayanlar yada yaşamak üzere olanlar buyrun gelin paylaşın paylaşalım:)Nasıl tedavi...
 4. Anne ve bebek için bebek askısı

  Anne ve bebek için bebek askısı

  bebek askısı bebek askısı kanguru sling yapımı emzirme baby sling yapımı Kucağa alıştırılmayan ve yattığı yerde çeşitli oyuncaklarla oyalanmaya alışan bebek, annesinin işlerini kolaylaştırsa da sürekli ona ulaşma arzusundadır. Çocuk psikolojisi uzmanları, bebeği kucağa alma konusunda hem anneyi hem de bebeği rahat ettirecek bir çözüm öneriyor; baby sling. Türkçeye 'bebek askısı'...
 5. Yeni Doğan Bebekler ve Anneler için İhtiyaç Listeleri

  Yeni Doğan Bebekler ve Anneler için İhtiyaç Listeleri

  Anne ve Yeni Doğan Bebekler İhtiyaç Listeleri: Arkadaşlar yeni bir anne adayı olarak zamanı geldikçe araştırmalar yapıyorum. İşte yeni doğum yapacak her anneye lazım olacak bilgileride sizle paylaşmak istedim. Marka ismide vermek zorunda kaldım. Tercih tabiki size ait. Bebek için: * alttan ya da yandan çıtçıtlı kısa kollu body 6-7 adet (0-3 AY) * penye, bol, ayaklı, beli sıkı olmayan...

Sayfayı Paylaş