1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Annelik rolünün belirlenmesi ve ebeveynliğe uyum

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Gebelik ve ebeveynlik, kadının yaşamında bir rol geçişidir ve uyum sürecini gerektirir. Bu devrede ebeveynler birçok yoğun duygu, çelişki ve sorumluluğu deneyimlerler. Gebelik ve doğum ile birlikte kadın, kendi kendine yettiği ve özgür olduğu bir yaşamdan, kademeli olarak bir başka insana uzun süreyle bağlandığı bir yaşama geçecektir.
  Gebe kalma; sadece büyüyen bir fetüsün başlangıcı değil, aynı zamanda ailenin yeni eklenilen bir üye ile yeni şeklini alışının ve değişen ilişkilerin başlangıcıdır. Bu nedenle gebelik, tüm aile bireylerini etkileyen bir süreçtir. Ailedeki bireylerin tümü gebeliğe uyum sağlamalı ve gebeliğin anlamını kendi gereksinimlerinin ışığında yorumlamalıdır.

  Ailelerin gebeliğe uyum süreci, kültürel bir çevre içerisinde oluşur. Kadının içinde bulunduğu sosyal grup evliliği bekarlığa, bağımsızlığı birbirine bağımlı olmaya ya da anneliği işine tercih etmesinde etken olmaktadır.

  Günümüzde pek çok kadın evin dışında da çalışarak ülkenin ekonomik, politik ve sosyal yaşamında yer almaktadır. Bu değişimle birlikte kadının aile içerisindeki rolü ve sorumlulukları da değişmeye başlamıştır. Buna rağmen, ebeveynlik görevinin yerine getirilmesi hala anneye (kadına) ait bir sorumluluk olarak görülmektedir.

  Annelik rolüne uyumda ilk adım gebe kalma fikrinin kabul edilmesi ve gebeliğin kadının yaşam biçimiyle bağdaştırılmasıdır. Kadının gebe kalma isteği ve düşüncesi onun gebeliğe ve anneliğe hazır olması anlamına gelmez. Gebeliği kesişleşen kadın, büyük bir haz duyabildiği gibi inanmama ya da ümitsizlik gibi farklı duygusal tepkiler de verebilir.

  Gebelikten memnun olan kadınlar, genellikle gebeliği biyolojik bir olay ve yaşamlarının bir parçası olarak görürler. Gebeliğin başlangıcında annenin düşünceleri kendi etrafında var olan gebelik gerçeği üzerindedir. Gebelik ilerledikçe çocuğun ayrı bir varlık olduğunun farkına varılır.

  Gebelikte hızlı ruh hali değişiklikleri (öfke patlamaları, nedeni olmayan aşırı sevinç, neşe, gözyaşı vb.) ve duygusal kararsızlıklar sık olarak görülür. Ruh halindeki değişiklikler, anne adayının ve onun çevresinde bulunanların yaşam düzenini bozabilir. Bu davranışların nedeni, bebek ve gelecekle ilgili endişeler, doğum eyleminden korkmak, gebelikteki hormonal değişikler vb. olabilir. Doğmamış çocuk hakkında düşünmenin verdiği sevinç ve bebeğe duyulan yakınlık hissi bu sorunlarla baş etmede anneye yardımcı olan etkenlerdir.

  Gebeliğin fiziksel değişiklikleri, vücut hatlarında hızlı ve derin değişikliklere neden olur. İlk üç-dört ayda vücut şekli çok az değişir ancak daha sonra karındaki ve göğüslerdeki görünür büyüme gebeliği açığa çıkarır. Erkekler, eşlerinin değişen vücutlarına farklı tepkiler gösterirler. Bazıları eşlerinin hamileyken dünyanın en güzel kadını olduğunu söylerken bazıları ise alaylı şeyler söyleyebilirler. Çoğu kadın için gebelikte vücutlarından hoşlanmak ya da hoşlanmamak geçicidir ve bu kendilerini algılamada önemli değişikliklere neden olmaz.

  Gebe kadın için en önemli insan çocuğunun babasıdır. Gebelikleri sırasında eşleri tarafından desteklenen kadınların gebelik ve doğumla ilgili daha az şikayetleri olmakta ve daha kolay bir doğum sonrası dönem geçirmektedirler.

  Evlilik durağan olmayan, zamanla gelişen bir ilişkidir. Bir çocuğun gelmesi, bu ilişkinin doğasını sonsuza dek değiştirebilir. Eşler gebelik ve doğumla üstlendikleri yeni roller nedeniyle birbirlerinin farklı yönlerini keşfederler. Gebelikte ve doğum sürecinde eş (koca), denge unsuru olarak kabul edilir. Ayrıca korkuları ve şüpheleri dinleyen bir dinleyici, duygusal ve fiziksel güvenin sağlandığı bir kaynaktır.


   
Annelik rolünün belirlenmesi ve ebeveynliğe uyum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beden Dili ve Ebeveynlik muhakkak okuyun

  Beden Dili ve Ebeveynlik muhakkak okuyun

  bütün annelere ve anne olmaya hazırlananlar muhakkak okuyun ... Ebeveyn olmak, hiç de kolay değildir. Çocuğumuz için hep en iyisini isterken, bazen günlük yaşamın baskı ve düş kırıklıklarını istemeden de olsa ona yansıtırız. Çocuklar, ruh halimizi ve davranışımızı çok çabuk kavrarlar. Neden? Çünkü öyle olmaları gerekir. Yaşamın ilk birkaç yılında neredeyse bildikleri her şeyi biz...
 2. Grev ve lokavta katılmayacak işçilerin ismen belirlenmesi

  Grev ve lokavta katılmayacak işçilerin ismen belirlenmesi

  Madde 40 - Grev ve lokavtın uygulanacağı dönemde hangi işçilerin işyerinde çalışmaya devam edecekleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğünce grev ve lokavt kararının müdürlüğe bildirilmesinden itibaren üç işgünü içinde resen tespit edilerek ilgili işverene ve işçilere yazı ile bildirilir. O işyerinde çalışan ve toplu görüşmede taraf olan işçi sendikasının ve şubesinin başkan...
 3. kalp pili ve annelik

  kalp pili ve annelik

  Kalp pili anne olmaya engel mi? Ritim bozukluğu nedeniyle kalbine pil takılan kadınlar, anne olamayacakları korkusuna kapılıyor. Uzmanlara göre bu korku tamamen yersiz. Çünkü kalbinde pille yaşayan kadınlar hamile kalabiliyor, normal doğum ya da sezaryen ile bebek sahibi olabiliyor. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, kalp pillerinin hamilelik sürecine...
 4. Annelik ve çalışan kadın ikilemi

  Annelik ve çalışan kadın ikilemi

  31 ceken yakalanan 31 cekerken annesine yakalanan cocuk cekerken annesi yakalıyor annesine çekerken yakalanıyor Hayatlarını ''Çocuk mu, Kariyer mi?'' sorusuna cevap arayarak geçiren hanımlar, bu iki seçenekten yalnızca birini tercih ettikleri zaman ilginç sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu gibi durumlarda işini seçen kadın, kötü anne olduğunu düşünürken, çocuğunu seçen kadın ise...
 5. İşte Annelik İçgüdüsü ve Mucizesi

  İşte Annelik İçgüdüsü ve Mucizesi

  mucize doğumlar annelik içgüdüsü annelik içgüdüsel mi Bugün sabah posta gazetesi aldım arkadaşlarım orada bulunan bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü inanılmaz duygulandım. Tüylerim diken diken oldu desem yeridir. Avustralya’da Kate Ogg adlı kadın geçen martta ikiz bebek dünyaya getirmişti. 27 haftalık olarak dünyaya gelen bebeklerden Emily sağlıklıydı. Fakat sadece 900 gram...

Sayfayı Paylaş