1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Anneni mi Daha Çok Seviyorsun Babanı mı?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Akıllarından bir kıyaslamaya yapmaya çalışır ve çoğu zaman işin içinden çıkamazlar ve en kurtarıcı yanıt: “İkisini de eşit seviyorum” olur


  Küçükken hemen hepimizin çok sık karşılaştığı bazı sorular vardır. Örneğin, “Büyüyünce ne olacaksın?”, “3 kere 5 kaç eder?”, “Bir kilo pamuk mu daha ağırdır, yoksa bir kilo demir mi?” gibi…
  Bu sık karşılaşılan sorulardan biri de “Anneni mi daha çok seviyorsun, yoksa babanı mı?” sorusudur. Pek çok soruya çabucak doğru yanıtlar verebilen çocuklar bile bu soruyu duyduklarında genellikle şaşırırlar ve ne cevap vereceklerini bilemezler. Akıllarından bir kıyaslamaya yapmaya çalışır ve çoğu zaman işin içinden çıkamazlar ve en kurtarıcı yanıt: “İkisini de eşit seviyorum” olur. Ancak soruyu soran genellikle tatmin olmaz ve tekrar sorar:
  - Tamam biliyorum, ikisi de çok seviyorsun da, birini daha çok seviyorsundur.
  Çocuğun aklından soruyu soran kişinin maksadının ne olduğu geçmeye başlar. Eğer babasının yakını, arkadaşı falansa babasını daha çok sevdiğini söylemesi gerekiyor gibi gelir.
  Bazen bu soruyu kendi kendine düşünür. Annesi ona kızmış, “çok kötü bir çocuksun sen” demiştir, ya da o annesine kızmıştır ve:
  - “Ben babamı daha çok seviyorum” der.
  Erkek çocuk 5 yaşlarında annesini daha çok sever, babasını “rakip” olarak görebilir. 7 yaşlarında babası dünyanın en güçlü, en iyi insanı oluverir. 13 yaşına geldiğinde babası bazen “içler acısı”, “yetersiz” biri gibi gelebilir ve ondan daha iyi, daha başarılı biri olmalıdır. 20’li yaşlarda onun olumlu ve olumsuz yanları ile babası olduğunu ve onu çok sevdiğini düşünmeye başlar. Benzer duyguları annesine de besler.
  10 yaşına gelmeden önce genellikle çocuklar için anne ya da babası bir gün, bir saat “dünyanın en iyi insanı” iken, bir diğer gün, diğer saat “en kötülerinden biri” oluverir. Bir gün annesini daha çok severken, bir gün babasını daha çok sevdiğini düşünür.
  Aslında baba ve anne için düşünülen bu tasarımlar hayatın diğer bölümlerinde de gözükür.


  Öğretmenleri, komşu amcalar her gün farklı algılanabilir. Kişilerle ilgili tasarımlar ancak ergenliğin son yıllarında tam anlamıyla bütünleşir ve sabitlenir. O yaşlara kadar nispeten var olan kişi tasarımlarındaki bütünlük dağılmaya ve ayrı ayrı algılanmaya açıktır. Bir nesnenin hem iyi hem de kötü yanları olabileceği uzun yıllar tam olarak anlaşılamayabilir.
  Bardağın hem dolu, hem de boş bir yarısı varsa bardağın “boş” ya da “dolu” oluşundan söz edilemez. Artık üçüncü bir kavram söz konusudur. O yarısına kadar dolu bir bardaktır.
  Sarı ile mavi karışırsa artık sarı, ya da maviden değil, yeşilden söz edilebilir. Ancak bu durum sarı ya da mavinin yok olduğunu göstermez, tam tersi yeşili yeşil yapan sarı ile mavidir.
  Bir çocuğu çocuk yapan hem anne, hem de babadır. Çocukta bütünleşen ve çocukta var olmaya devam eden ne anne ne de babadır, ama hem anne hem de babadır.
  Her zaman bir şeyi diğer bir şeye tercih etmek gerekmez, çünkü o iki şeyin bileşimi olmadan üçüncü şey olamayacaktır. Yaşamı ve geleceği temsil eden bileşimlerdir. Bütünleşmektir.
  Hem annemi hem de babamı çok seviyorum.
  Dr. Koray Karabekiroğlu


   
Anneni mi Daha Çok Seviyorsun Babanı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. annemi neden mi seviyorum?

  annemi neden mi seviyorum?

  ANNEMİ NEDEN Mİ SEVİYORUM? Akşam annemle babam televizyon seyrediyorlardı. Annem, 'Geç oldu, zaten yorgunum, ben yatıyorum.' dedi. Annem kalktı, mutfağa gitti. Çerez-meyve tabaklarını çalkaladı, kaldırdı. Sabaha hazır olsun diye çaydanlığı doldurdu, demliğe çay koydu. Şekerliğe baktı, dibinde az kalmış, üstüne ekledi. Kahvaltı için buzluktan ekmek çıkardı, akşam yemeği için çözülsün diye de...
 2. Anneler, babalardan daha çok dövüyor

  Anneler, babalardan daha çok dövüyor

  çocuğumu dövüyorum çocugumu dövüyorum annem beni dövüyor bebeğimi çoçuğumu çok Meleklerim bizlere yakışan bir davranış değil ama sonuçlar bunu gözteriyor !!! Üniversite öğrencileri arasında yapılan araştırmaya göre, her iki gençten biri aile içinde bedensel ceza alıyor. Araştırmadan çıkan ilginç sonuçlardan biri, çocuklarına, annelerin babalardan daha çok bedensel ceza...
 3. Kızlar mı daha çok sever erkekler mi?

  Kızlar mı daha çok sever erkekler mi?

  Kızlarmı daha Çok sever erkelermi? merak ediyorum bana yardımcı olur musunuz ? Teşekkür ediyorum :)
 4. Genç anne babaların bebekleri daha mı zeki oluyor?

  Genç anne babaların bebekleri daha mı zeki oluyor?

  erken yaşta anne olmak ideal anne baba yaşı Merhaba kızlar günümüzde birçok kadın geç yaşta anne olmayı seçiyor gibi görünsede bence tam tersi çevremde birçok kişi çok erken yaşta anne olmaya çalışıyor izmir’de üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi’nde yapılan incelemede, geç yaşta anne baba olanların çocuklarının zeka seviyesinin daha yüksek...

Sayfayı Paylaş