1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.313
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  antika eşyalarınızın bakımı!

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Aile yadigarı antikalarınıza gözünüz gibi baktığınızı biliyoruz. Ancak buna rağmen, güvelerden, toz ve kirin zararı etkilerinden koruyamadığınızı da! O halde önerilerimize kulak verin. Tabii, antikalarınızın nesiller boyu yaşamasını istiyorsanız! Temizlik: Antika mobilyaları korumanın yolu düzenli yapılan temizlikten geçer. Haftada bir yapacağınız "zararsız" temizlikler antikalarınızın ömrünü uzatır.

  Tozunu alın: Toz, antika eşyaların bir numaralı düşmanı! Uzun zaman eşyanın üzerinde kalması, asidik bir etki yaratır ve nemi üzerinde tutar. Bu da antikanızın cilasının bozulmasına yol açabilir.

  Haftada bir yapılan toz alma işlemi mobilyanızı bu tür etkilerden korur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, mobilyanızın temizliğini detarjanlı ya da sabunlu bir bezle değil, doğal bir kıllı fırça yardımıyla yapmanız. Zira, detarjan ya da saf olmayan sabunlar mobilyanızın cilasını bozup ve kötü bir görüntüye neden olabilir. Daha derin bir temizlik içinse, elektrostatik bezlerden faydalanabilirsiniz. Bu tür bezler bilgisayar ekranlarını temizlemek için tasarlanmışsa da, antika mobilyalarınız için de pekala kullanılabilir.

  Vazo, ayna, tabak gibi narin parçalarınızı ise patiska gibi sık dokunmuş bezlerle silebilirsiniz.

  Cilalayın: Antikaların bakımında cila önemli. Ama nasıl cilalandığı daha da önemli. Bu nedenle,ahşap ve ahşap kaplamalı antika mobilyalarınızı cilalarken elinizin ayarını hafif konuma getirmenizi tavsiye ediyoruz.

  Temiz, yumuşak bir bezle az miktarda bildiğimiz pasta cilayı temiz yüzeye sürün (tozu alınmıştı zaten, değil mi?!) Bir dakikalığına cilayı kurumaya bırakın, aman fazla bekleyip iyiden iyiye kurumasın. Nazikçe bir başka temiz bezle cilalama işlemine başlayın. Sadece yumuşak pamuklu bezler kullanın ve havlu ya da yüzeyi dokulu bezlerden uzak durun.

  Önlemler: Kuvvetli ışığa karşı gardınızı alın, mobilyaları güneşin güçlü ultraviyole ışınlarından korumak, onları nesiller boyu kullanmanın en garantili yoludur. Antika mobilyaların direkt güneş görmemesi gerekir, çünkü ışık mobilyanın cilasını bozar. Siz en iyisi güneşin batmasına yakın gögeliğinizi açın, işinizi sağlama alın.

  Ahşap ve kaplama: Eğer ahşap ya da kaplamalı mobilyalarınız toz durumunu aşıp kir mertebesine erişmişlerse, yıkamak mümkün. Bir kovada ya da geniş bir kasede bir kaç damla Photo-Flo (fotoğraf malzemeleri satan yerlerden sağlayabileceğiniz bir deterjan türü) eklediğiniz damıtılmış suyla gerçekten çok sulandırılmış bir solüsyon hazırlayın. Sadece parmağınızı karışımda bir iki çalkalayarak hafifçe köpüklendirin.

  Yumuşak bir bezi karışıma daldırın, nemli olacak şekilde iyice suyunu sıkın ve dikkatli bir şekilde yüzeye sürün. İlk etapta ufak bir bölgede test yayın misali deneme yapın. Kaplamaları kalkmış, dökülmüş yerlerden uzak durun.

  Bezinizi arada bir kontrol edin, bakalım yanlışlıkla mobilyanın cilasının kalıntısı bezin üzerinde kalmış mı. Silme işlemini bitirdikten sonra, temiz damıtılmış suya yeni temiz bir bez batırıp iyice sıktıktan sonra silme işleminin bitmediğini anlayıp durulayın. Bezi iyice suda temizledikten sonra girintileri bezi işaret parmağınıza sarıp temizleyebilirsiniz.

  Boyalı süslemeler: Boyalı süslemeleri olan eski mobilyalarda bakım ve temizlik konusunda çok hassas olmakta fayda var. Birçok durumda bu tip mobilyaları kendi haline bırakmak daha doğru olabilir.

  Boyalı süslemelerde zaman içerisinde ışığa, toza ve atmosfere karşı korunmasızlıktan doğan yüzey bozuklukları, pul pul dökülmeler oluşabilir. Bu durumda bu tür mobilyaları temizlemenin tek bir yolu var, o da ressam fırçasını kullanmak, tabii eğer süslemelerin boyası henüz bozulmaya başlamamışsa.

  Narin ve dikkat isteyen yüzeyler: Narin ahşap yüzeyleri temizlemek için ressam fırçasını, elektrik süpürgesinin hortum ağzına bağlayarak süper bir alet yaratın. Böylece süpürgenin hortumu direkt olarak mobilyaya değmemiş olacak ve ressam fırçası ile bir yandan nazikçe süpürürken, bir yandan da tozları vakumlamış olacaksınız. Elektrik süpürgesinin sihirli değneğini hafif bir açıyla mobilya yüzeyinden bir santim yukarıda tutarak süpürme işlemine başlayabilirsiniz. Bu sistem narin mobilyalrınızın tozlarını sürgüne yollamaya yetecektir.

   
antika eşyalarınızın bakımı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. deri eşyaların bakımı!

  deri eşyaların bakımı!

  deri eşya bakımı Antika eşyalar hayatımıza girerken ister istemez bir bilgi birikimini, öğrenme dürtüsünü de beraberinde getirir. Belki de bu nedenle antika tutkunlarının, bu işe gönül verdikten sonra hayat çizgisi hep değişir. Bretz'in sahibi Özcan Ata, antika mobilyalar arasında deri döşemeli mobilyaların çok özel bir yere sahip olduğunu söylüyor. "Onlar bazen...
 2. Antika eşya

  Antika eşya

  Her çeşit antika eşya yahut para değerli dosta, seçkin insana ve ender bulunur hüner ve değere delalet eder.Sevdiklerinizle birlikte uzun ve mutlu bir yaşam süreceksiniz anlamına gelir.Satın almak ise, uzun süreli bir sıkıntıya gireceğiniz anlamına gelir. Sevdiklerinizle birlikte uzun ve mutlu bir yaşam süreceksiniz anlamına gelir.Satın almak ise, uzun süreli bir sıkıntıya gireceğiniz anlamına...
 3. Antika

  Antika

  Antika -------------------------------------------------------------------------------- Eski çağlardan kalma eser.
 4. Gümüş Eşya Bakımı Nasıl Yapılır?

  Gümüş Eşya Bakımı Nasıl Yapılır?

  gümüş eşya bakımı gümüş nasıl parlatılır gümüşlere bakım Sevgili melekler, genelde evde dekorasyon eşyası olarak kullandığımız gümüşlerimizi kulaktan dolma bilgilerle kendi kendimize parlatmaya çalışırız. Bunun için de diş macunu ya da sigara külü kullananlarımız olmuştur. Acaba bu maddeler gümüşlerimize zarar vermeden parlaklık sağlıyorlar mı? Bilinenin aksine parlatmak bir yana...
 5. Bakır Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

  Bakır Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

  İnsanlar tarafından ilk çağlardan bu yana kullanılan madenlerden bakır, sanayi sektöründe kullanılan olan ham maddeler arasında yer alır. İnsanlar bakırı günlük yaşamlarında süs eşyası, el sanatları ve özellikle mutfak eşyası yapımında kullanır. Bakır eşyalarda, açık ortamda uzun süre kaldığında bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre yüzeysel oksitlenme ve paslanma ya da aşırı ısıtıldığında...

Sayfayı Paylaş