1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Anzakların gözünde en centilmen Türkler...

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Çanakkale'de Mehmetçik'in canı pahasına yarattığı destan, İngilizler'e destek amacıyla Birinci Dünya Savaşı'na katılan Anzaklar'ın hafızalarında derin izler bıraktı.
  Dünya savaş tarihinde özel bir yeri olan Çanakkale Zaferi, vatanı uğruna kanını, canını tereddüt etmeden feda etmeye hazır evlatlara sahip bir milletin, sonsuza kadar şerefle yaşayacağının katını olarak anıtlaştı.

  Savaş sırasında yaralı askerlerini, Türk siperine yakın ve açık bir araziden geçirerek taşımak zorunda kalan Anzaklar, Türk siperlerinden hiçbir müdahaleye ve atışa maruz kalmadı. Siperlerden başını çıkararak Anzaklar'ı izleyen Mehmetçik'in bu davranışı, savaş sırasında gösterilen tam bir insanlık örneğiydi.

  AA muhabirinin, bir dönem Türkiye'nin Avustralya Büyükelçiliği görevinde bulunan Baha Vefa Karatay'ın, Çanakkale Savaşları'na katılan Anzaklar'ın anılarını anlattıkları mektuplardan yola çıkarak yazdığı ''Mehmetçik ve Anzaklar'' adlı kitabından derlediği bilgiye göre, Gelibolu Yarımadası'nda 93 yıl önce 14. Sahra Hastanesinde er olarak görev yapan E.H. Darby, önce düşman, sonra dost olduğu ülkenin kahramanları Mehmetçiklerle ilgili düşüncelerini, ''Türk askerleri yalnızca dünyanın en cesur, en iyi savaşçıları değil, aynı zamanda en centilmen askerleridir'' sözleriyle dile getirdi.

  Savaş başladığında henüz 17 yaşında olan, ancak askere alınmak için yaşını 21 olarak büyüten Darby, mektubunda, görev yaptığı hastanenin yakınına yanlışlıkla düşen üç mermi için Türk komutanlığının açıklama yaparak, özür dilediğini ifade etti.

  Çanakkale Savaşları'na Yeni Zelanda 28. Topçu Taburunda katılan Üsteğmen George D. Shawe da savaştan 44 yıl sonra geldiği Gelibolu Yarımadası'nda, çarpışmalarda kıl payı kurtulduğu mevziyi bir kez daha görebilme arzusuyla gerçekleştirdiği gezisinde, farklı duygular içindeydi.

  ''Türk askeri, Gelibolu'daki kahramanlığını Kore Savaşları'nda, Birleşmiş Milletler kuvvetleri içindeki mümtaz durumlarıyla yine göstermişlerdir'' diyen Shawe, Gelibolu ziyaretinde Mehmetçikler'in torunlarının, kendisinin Avustralyalı bir Anzak olduğunu öğrendiklerinde gösterdikleri yakınlık ve konukseverliğin, hayatı boyunca unutamayacağı derin izler bıraktığını belirtti.

  MEHMETÇİKLE EL ELE VEREN ANZAK ASKERİ
  1 Mayıs 1915'te 1. Avustralya Tümeninin 2. taburuna takviye için gönderilen askerler arasında yer alan çavuş L.H. Barlett ise bu savaştan belki en duygusal şekilde ayrılan askerlerden biriydi.

  Barlet, Mehmetçik'in 19 Mayıs günü başlattığı büyük taarruzda, Türkler'in gösterdikleri cesareti ve ''Ya zafer ya ölüm'' yönündeki inancını takdirle izlediklerini ifade etti.

  Bu savaştan 5 gün sonra, taraflar arasında yapılan 9 saatlik ateşkeste ölülerin gömülmesine çalışıldığı sırada, Mehmetçik ile temas etme imkanı bulduklarını ve onlara samimi bir şekilde ''Coni Türk'' diye hitap ettiklerini anlatan Barlet, 6 Ağustos tarihinde Anzaklar'ın yaptığı taarruzda bacağından yaralandı.

  Yaralı bir subayın çantasında bulduğu elektrik fenerinin ışığında yarasını sarmaya çalışan Barlet, yanına gelen kendisi gibi bacağından yaralı Türk askeriyle birlikte el ele vererek bulabildikleri sargılarla diğer yaralıların yaralarını sardılar, kurumuş dudaklarına mataralarda kalan suları damlattılar.

  Barlet ve Mehmetçik, savaşlarda düşman tarafların askerleri arasında az rastlanabilecek bir centilmenlikle el sıkışarak ayrıldılar.


   
 2. swetla

  swetla Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2009
  Mesajlar:
  532
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  paylaşım için teşekkürler
   
Anzakların gözünde en centilmen Türkler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. en büyük türk yalanlarııı

  en büyük türk yalanlarııı

  Ah biz yokmuyuz.Varız:Dve yalanlar da söyleyen bizler varız.Söylüyoruz.Kimse söylemiyorum demesin söylüyoruz işte:DBuyunuz okuyunuz biz Türkler en çok hangi yalanları kullanıyormuşuz:):):) Kalsaydınız bişeyler yerdik... Vallaha sarıda geçtim memur bey... Kazanmak önemli diil mühim olan yarışmaya katılmaktı... Dünya ahiret bacımsın... Şuan 65 milyon bizi izliyor... Bu son...
 2. En İyi Türk Otel

  En İyi Türk Otel

  beyaz yunus faralya butik otel beyaz yunus faralya En iyilerde 2 Türk otel İngiliz Guardian gazetesi, "En iyi deniz manzaralı" ve En iyi aile plajlı" otelleri derledi. 10'ar otellik listelerde Ölüdeniz ve Gökova'dan da birer otel yer alıyor.. Ölüdeniz'deki Beyaz Yunus Faralya butik otel, eşsiz manzarası ile listeye girmeyi başardı. İngiliz Guardian gazetesi,...
 3. En İyi Türk Rapçi

  En İyi Türk Rapçi

  Evet meleklerım türkiyenin en iyi rapçisi kimdir... 1-Sagopa Kajmer 2-Kolera 3-Ayben 4-Zet 5-Raffine 6-Ceza 7-Fuat 8-Yasin 9-Şehinşah 10-A.P.O Evet Seçim Sizin... İyi Seçimler...
 4. En zengin 100 Türk

  En zengin 100 Türk

  Forbes'in açıkladığı rakamlara göre en zengin Türk Hüsnü Özyeğin oldu. Forbes, en zengin 100 Türkü açıkladı. Listeye göre, bu yıl Türkiye'nin en zengin kişisi, geçen yılın üçüncüsü Hüsnü Özyeğin olurken, geçen yılın birincisi Mehmet Emin Karamehmet ikinciliğe geriledi. En zengin 100 Türk'ün toplam serveti, geçen yıla oranla ortalama yüzde 49,1 oranında azalarak 56 milyar 165 milyon dolar...
 5. En kıskanç Türk kadını

  En kıskanç Türk kadını

  türk kadınları güzel mi Türk kadınları kıskançlıkta diğer ülkelerdeki hemcinslerini geride bıraktı… Dünya çapında yapılan bir ankete göre her 10 Türk kadınından 4′ü eşini çılgınca kıskanıyor. ABD’de bir araştırma kurumunun dünyada yaptığı anketler Türk kadınının partnerine nasıl yaklaştığını ortaya koydu. Anketlere cevap veren her 100 Türk kadınından 40′ı zaman zaman kıskançlık krizine...

Sayfayı Paylaş