gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.519
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113

  Aort darlığı nedir

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  kardiyomegali nedir sol ventrikül hipertrofisi nedir konsantrik hipertrofi bebeklerde aort darlığı ventrikül hipertrofisi Aort darlığı
  Sınıflaması

  1- Valvuler aort darlığı (çoğunlukla)
  2- Subvalvuler aort darlığı
  A) Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati (Bkz. Kardiyomiyopatiler)

  B) Subvalvuler (membranöz veya band tipi ) aort stenozu 3-Postvalvuler (supra valvuler) aort stenozu
  VALVULER AORT DARLIĞI
  Etiyoloji
  Konjenital, romatizmal, aterosklerotik veya nadiren infektif endokardite bağlı olarak ortaya çıkar.
  70 yaşın üzerindeki olgularda dejeneratif sklerotik aort stenozu en sık görülen kapak hastalığıdır.

  Patofizyoloji
  Kapak alanı normalde > 2,5 cm2 dir. Bu alanda 1/3 oranında daralma oluşursa belirgin kardiyak ve hemodinamik etkiler ortaya çıkar.
  Sol ventrikülde basınç yüklenmesi -> konsantrik hipertrofi -> diastolik fonksiyonların bozulması -> enddiastolik dolum basıncının artması -> koroner yetmezlik -> sistolik yetmezlik.

  Aort darlığında koroner yetmezliğin sebepleri:
  1. Oksijen ihtiyacının artması (basınç yüklenmesi)
  2. Koroner perfüzyonun azalması (aortada post stenotik basınç düşüklüğü ve enddiastolik ventrikül basıncı artışı)
  3. Hipertrofiye olan kalbin oksijen difüzyon alanının artması
  Klinik
  Hafif aort stenozlu olgularda genellikle semptom izlenmez. Semptomlar ortaya çıktığında ise genellikle ciddi aort darlığı saptanır. Başlıca semptomlar aşağıda sıralanmıştır:

  - Soluk görünüm, çabuk yorulma
  - Düşük nabız basıncı ve kan basıncı amplitüdü (pulsus tardus et parvus)
  - Göz kararması ve senkop
  - Angina
  - Efor dispnesi
  - Aritmiler
  - Ani ölüm
  - Son dönemde sol kalp yetmezliği
  Dinleme bulguları
  En iyi sağ ikinci interkostal aralıkta, parasternal bölgede duyulan ve karotislere yayılan, kreşendodekreşendo (baklava) şeklinde sistolik bir ejeksiyon üfürümü duyulur. Hafif stenozlarda sistolik ejeksiyon kliği ve klikten sonra başlayan ve kısa süren bir ejeksiyon üfürümü duyulurken ilerlemiş aort darlığında üfürüm geç sistolik devreye kadar yayılır. İleri aort darlığı olan olgularda birinci kalp sesi hafifler ve bazen duyulamayabilir. Ayrıca ileri aort stenozlu olgularda ikinci kalp sesinde solunumla paradoks çiftleşme duyulur.
  EKG
  Aort stenozunda EKG bulguları ileri evrelerde ortaya çıkar ve stenozun ciddi olduğunun dolaylı bir göstergesidir. Sol ventrikül hipertrofisi ve/veya strain bulguları mevcuttur. (Svı ve Rv5 amplitüdü toplamı > 3,5 mV ve /veya V4-6'da T negatifliği görülür.)
  T negatifliği olan aort stenozlularda genellikle kapaktaki gradient (basınç farkı) 50 mmHg'den fazladır. Yetmezlik ve darlığın birarada olduğu olgularda volüm yüklenmesi de birlikte olduğu için, küçük Q dalgalarının görülmesi tipiktir.
  İleri veya komplike olgularda ritm bozuklukları da ortaya çıkmaktadır .

  Röntgen
  Çıkan aortada (Aorta ascendens) poststenotik dilatasyon
  Kompanze devrede normal büyüklükte kalp, terminal dönem-de dilatasyona bağlı kardiyomegali
  Kapakta kalsifikasyon olan olgularda kalsifikasyonun izlenmesi.

  EKO

  - Fibrotik kalınlaşmış veya kalsifik kapak
  - Kapak hareketlerinde ve açılımında kısıtlanma
  - Çıkan aortada poststenotik genişleme
  - Sol ventrikülde konsantrik hipertrofi
  - Doppler ile basınç gradientinde artış (Bkz. Tablo: 1)
  - Aort darlığı ile birlikte yetmezliğinin de olup olmadığının değerlendirilmesi
  - Diğer kapak yapı ve fonksiyonları ile kalp boşluklarının değerlendirilmesi
  İnvazif tanı (Sol kap kateterizasyonu) -

  Sol ventrikülle aorta arasındaki sistolik basınç gradientinin belirlenmesi
  - Kapak alanı hesabı
  - Beraberinde olabilecek kapak hastalıklarının ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
  - Koroner arter hastalığının olup olmadığının değerlendirilmesi

  Ayırıcı tanı :

  Hipertrofik kardiyomiyopati
  Aort kapağın aterosklerotik dejenerasyonu (Genellikle anlamlı bir hemodinamik etkisi yoktur).

  Tanı
  Oskültasyon/fonokardiyogram/karotid arter basınç trasesi ve EKO.

  Prognoz
  Aort darlığı olan olgular semptomlar ortaya çıkmadan önce yıllarca asemptomatik yaşayabilirler. Ancak semptomlar ortaya çıktıktan sonra prognoz kötüdür. Bu hastalardan ciddi aort darlığı olanlarda tanı konduktan sonra medikal tedaviyle 5 yıllık sağ kalım oranı %40, 10 yıllık sağ kalım oranı %20'dir. Semptomatik olan hastalardan angina veya senkop olanlarda ortalama yaşam süresi 2-3 yıldır. Konjestif kalp yetmezliği gelişenlerde ise ortalama yaşam süresi 1,5 yıldır. Asemptomatik ciddi aort darlığı olan olgularda ani ölüm riski yılda %2 civarındadır. Hafif darlığı olan olgularda yapılan ekokardiyografik takip çalışmalarına göre yıllık gradient artışı ortalama 4-8 mmHg'dır.

  Tedavi

  A) Medikal tedavi:
  - İnfektif endokardit profilaksisi - Kalp yetmezliği semptomları gelişmiş ve /veya sol ventrikül dilatasyonu ile birlikte ejeksiyon fraksiyonu azalması olan olgularda diüretik (dikkatle) ve digital preparatları
  - Aritmisi olan olgularda antiaritmik tedavi, atriyal fibrilasyon gelişen olgularda kardiyoversiyon ve tekrarın önlenmesi için atriyal fibrilasyon profilaksisi (antiaritmiklerle)
  - Hafif aort stenozlularda (sistolik aortik pik gradient < 40 mmHg) 2 yılda bir ekokardiyografik ve yılda 1 rutin muayene ile takip. Efor kısıtlamasına gerek yoktur.
  - Ciddi aort darlığı olan asemptomatik olgularda sportif faaliyetler ve ağır bedensel aktiviteler kısıtlanmalı ve hastalara her 6 ile 12 ayda bir ekokardiyografik inceleme yapılmalı ve özellikle sol ventrikül fonksiyonlarındaki değişikliklere dikkat edilmelidir.
  - Semptomatik olan 35 yaşın üzerindeki tüm erkek olgularda ve 45 yaşın üzerindeki tüm kadın olgularda koroner anjiyo endikasyonu vardır.
  B) Cerrahi Tedavi:
  - Aortik kapak alanı < 0,8 cm2 veya 0,5 cm2/m2 ve semptomatik olan tüm hastalarda valvuloplasti veya kapak replasmanı endikedir.
  - Ciddi aort darlığı ile birlikte sol ventrikül fonksiyonlarında bozulma olan tüm olgularda semptom olsun veya olmasın operasyon endikasyonu vardır.
  * Çocuklardaki ciddi aort darlığında semptom olsun olmasın operasyon endikasyonu olup valvotomi yapılan olgularda mortalite %2 civarındadır.
  * Ameliyat yapılan olgularda prognozu etkileyen başlıca faktörler; yaş, sol ventrikül fonksiyonları, koroner arter hastalığının mevcudiyeti, beraberinde başka bir kapak hastalığının veya :):):):)bolik veya serebral problemin olmasıdır.
  * Operasyon sonrası 10 yıllık hayatta kalma oranı yaklaşık %65'tir.

   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.703
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Aort darlığı nedir

  emegine saglik canm,paylasim icin tsklerrrrrrrr
   
Aort darlığı nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aort darlığı

  Aort darlığı

  Sınıflaması 1- Valvuler aort darlığı (çoğunlukla) 2- Subvalvuler aort darlığı A) Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati (Bkz. Kardiyomiyopatiler) B) Subvalvuler (membranöz veya band tipi ) aort stenozu 3-Postvalvuler (supra valvuler) aort stenozu VALVULER AORT DARLIĞI Etiyoloji Konjenital, romatizmal, aterosklerotik veya nadiren infektif endokardite bağlı olarak ortaya çıkar. 70 yaşın...
 2. Aort Kapak Hastalığı Nedir?

  Aort Kapak Hastalığı Nedir?

  aort kapakçığı aort kapak nedir kalp kapakçığı eksikliği Aort kapak kalbin sol karıncığı ile kalpten çıkan aort damarı arasında bulunan yarımay şeklinde 3 adet yaprakçıktan oluşur ve kanın geri kaçmasını önler. Aort kapakta herhangi bir nedenle meydana gelen darlık yada yetmezlik sonucu nefes darlığı, çarpıntı ve bayılma şikayetlerinin görülmesine aort kapak hastalığı denir. Aort kapağın...
 3. Aort Kapak Hastalığı » Şikayetler Nelerdir

  Aort Kapak Hastalığı » Şikayetler Nelerdir

  aort kapak ameliyatı aort kapak hastalığı kapağı ameliyatı hastalıkları sonrası Aort kapak hastalığı şikayeti olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrılabilir. Belirtiler genelde iş yaparken ortaya çıkabildiği gibi, istirahat halinde de görülebilir. İstirahat halindeki şikayetler hastalığın ilerlemiş olduğunu gösterir. Bu tip hastaların kalp kası bozulduğundan ameliyattan fayda görüp görmeyeceği...
 4. Nefes Darlığı Neden Olur?

  Nefes Darlığı Neden Olur?

  Nefes darlığı, nefesin yetmemesi, derin nefes alamama, nefes alıp verirken zorlanma şeklinde tarif edilebilir. Nefes darlığına tıp dilinde ‘dispne‘ denir. İster durup dururken yaşansın ister her gün meydana gelsin nefes darlığı korkutucu bir deneyimdir. Sebebini anlayamadığı bir şekilde nefesi kesilen bir kişinin bu durumdan dolayı kaygılanması da normaldir. Bazı kişilerin aynı sorunu...
 5. Aort anevrizması nedir?

  Aort anevrizması nedir?

  Bir arterin (atar damar) çapının normal çapından %50 oranında artması anevrizma (balonlaşma) olarak adlandırılır. Büyük çoğunluğunda sebep damar duvarındaki esnekliği sağlayan maddelerin yaşla birlikte azalmasıdır. Çoğu kalpten çıkan, iç organları ve bacakları besleyen ana atar damar olan aorta’da görülür. Yaşla birlikte görülme sıklığı artar. 50-60 yaş arasında 100.000 kişi içinde 50 kişide...

Sayfayı Paylaş