Apandisit nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Apandisit nedenleri ve tedavisi
Apandisit apendiksin iltihabı olup, gittikçe şiddetli karın ağrısı ve diğer semptomlara neden olur. Apendiksin parçalanmasından kaynaklanan ciddi komplikasyonların riskini önlemek için acilen ameliyat yapılması gereklidir.Bilinen faydalı bir işlevi yoktur. Apandisitin sebep olduğu her zaman bilinmemekle birlikte blokaj, bakteriyel bir enfeksiyona neden olabilir, bu da apandisimin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur.Apandisit, erkeklerde dişilerden daha sık görülür ve her yaşta görülebilir ancak en sık 10-19 yaş arasındaki çocuklar ve ergenlerde görülür. Bebeklerde nadirdir. Apandisit, lif , çiğ meyve ve sebzeler gibi gıdaları yiyen insanlarda daha az görülür.


apandisit.jpg
Apandisit neden olur?

Karın bölgesinde bulunan apandiks, kişinin sağlığı için önemli olmayan küçük bir organdır. Çoğu vakada, apendiksin ilk önce iltihaplanmasının nedeni bilinmemektedir. Bazı olguların, kısa apendiksin herhangi bir yerinde tıkanmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.Bazen, sindirilemez besinlerin küçük parçaları, ince bağırsaktan kalın bağırsağa nakledildiği için de olabilir. Apandisit kalın bağırsağa çok yakın olduğu için dışkıyla ve bakterilerle tıkanabilir. Bazen, apendiks tarafından üretilen mukus kalınlaşabilir ve tıkanmaya neden olabilir.


Belirti ve bulgular

Apandisit karın ortasında ani bir ağrıya neden olabilir, genellikle karnın etrafında yoğunlaşır. Ağrı genellikle karın sağ alt kısmına doğru hareket eder. Ağrı kademeli olarak daha şiddetli hale gelir . Ağrı hareketle daha kötü olabilir.


İştah kaybı

Mide bulantısı

Kusma

Kabızlık veya ishal

Düşük dereceli ateş

Karnın bastırılması sonu acısı


Apandisit komplikasyonları

Apandisit komplikasyonları arasında bağırsak tıkanması sayılabilir. Apendiks iltihaplandığında barsağı tıkayabilir ve bağırsak duvarının işlevine müdahale eder. Apandisitin başlangıç tanısı tam bir öykü ve fizik muayene ile yapılır. Fiziksel muayene, karın sağ alt kısmında sıcaklık artışı, hassasiyet gibi apandisit bulgularını arar; özellikle doktor bölgeye baskı yaptığında, basınç kaldırıldığında ağrıda keskin bir artış olurTanı


Apandisitten şüpheleniliyorsa doğru tanı konulabilmesi ve uygun tedavinin yapılabilmesi için derhal araştırılması önemlidir. Apandisit tanısı genellikle klinik bulguların ve semptomların kapsamlı bir değerlendirmesinden sonra yapılabilir.Bazı durumlarda, tanı koymaya yardımcı olmak için aşağıdakileri içeren testler kullanılabilir:

İdrar testleri (idrar enfeksiyonunu ekarte etmek için)

Kan testleri - enfeksiyon varlığını gösterebilir

Abdominal röntgen veya ultrasonografi

CT tarama


Acil tedavi önemlidir, ancak apandisit bazen teşhis koymak zor olabilir. Apandisit potansiyel olarak ciddi bir durumdur;Apandisitin cerrahi olarak çıkarılması apandisit için tercih edilen tedavi yöntemidir. Tek başına antibiyotikler bir tedavi yöntemi olarak nadiren kullanılır. İltihaplı bir apendiksi çıkarmak için kullanılan geleneksel cerrahi teknik, karın sağ alt tarafında bir kesi yapmaktır. Laparoskop, cerrahın bir televizyon ekranında abdominal boşluğun iç kısmını görmesini sağlar. Karın boşluğu, cerrahın bölgeyi net bir şekilde görmesini sağlamak için karbon dioksit gazı ile şişirilir. Cerrah, laparoskopi kullanarak apendiksi çıkarmak için kullanır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi apandisit şiddetine ve kullanılan cerrahi tekniğe göre değişir.edavi edilmezse, apandisit ölümcül olabilir. Enfekte olmuş apandisit patladığında alt gastrointestinal yolun içeriği karın boşluğuna girer ve tüm periton boşluğunu enfekte eder.
 

Uzman SühaN

Administrator
Apendiksin tam rolü net değildir; son çalışmalar, apendiksin, sindirimi kolaylaştıran ve enfeksiyonla savaşan dost bakterileri barındıran bir alan olabileceğini göstermektedir.Bağışıklık sistemi ile ilgili olabileceği ve vücudun enfeksiyonla mücadele etme kabiliyetini etkileyebileceği konusunda bazı spekülasyonlar var. İşlevin ne olduğuyla ilgili birçok çelişkili teori var.Apandisit belirtileri, giderek kötüleşen ağrı, mide bulantısı ve kusmayı içerir.Çoğu zaman, ameliyat en iyi eylem yoludur.
 

Uzman SühaN

Administrator
Başlangıçta midenin bir kısmında ağrı hissedilebilir, ancak enfeksiyon ilerledikçe, ağrının konumu, karın sağ alt tarafında daha belirgin hale gelir . Karında giderek kötüye giden ağrı yaşayan herkes tıbbi yardım istemelidir. Diğer koşullar idrar yolu enfeksiyonu gibi benzer belirtilere sahip olabilir; Buna rağmen, hepsinin acil tıbbi müdahalesi gerekir.Apandisit teşhisi zor olabilir. Apandisit semptomları, safra kesesi problemleri, mesane veya idrar yolu enfeksiyonu , Crohn hastalığı , gastrit, bağırsak enfeksiyonu ve yumurtalık sorunları da dahil olmak üzere diğer hastalıklarla sıklıkla belirsiz veya aşırı derecede benzerdir .
 
Üst