1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Aparigraha - İstİfÇİlİk Yapmama

  Konu, 'yoga' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Yoga denince en çok tartışılan konulardan biri istifçilik yapmamadır. Bu konunun bu denli konuşuluyor olma nedeni, istifin derecesinin yoruma açık olması ve bazı kesimlerin bunu 'maddeyi reddetme' olarak uygulaması/yorumlamasıdır. Bu nedenle bu etiği okurken, bağımlı olmamanın ve özdeşleşmenin ne anlama geldiğinin de okunmasını tavsiye ediyorum.

  Bu etiğin en iyi anlaşıldığı durumların tatiller olduğunu düşünüyorum. Onbeş gün için yaz tatiline çıktığınızı hayal edin, yanınıza ne alırsınız? Bir valiz dolusu giysi, diş fırçası, havlu, değil mi? Gittiğiniz yerde de size bir oda verirler, içinde bir yatak vardır. Masayı, sandalyeyi, ya da koltuğu varsa bile kullanmazsınız bile... Bir de şu an oturduğunuz evinizi düşünün, içi yılların birikimiyle dolu olan evinizi... Gerçekten o evin ya da eşyaların ne kadarını kullanıyorsunuz?
  Bunu düşünmenizi söylememin sebebi, belki de çoğumuzun elimizdekileri; sahip olma güdüsüyle, geçmişte sahip olduklarımızla ve diğer insanların sahip olduklarını düşündüğümüz şeyle sürekli karşılaştırma yapıyor olmamız... ve elimizdekilerle çoğu zaman mutlu olmayıp hep uzaktaki bir şeye doğru koşmamız.

  Yoga, aslında gerçek anlamda hiç bir şeye sahip olamayacağımızı, olsa olsa bir süre kullanabileceğimizi söyler. Gerçekten de, ölümlü bir bedene sahip olduğumuz düşünüldüğünde, 'benim' dediğimiz herşey -hayattayken kaybetmediğimizi var sayarsak- bedenimizin yaşam süresiyle sınırlıdır. (örneğin, bir evde oturuyorsunuz, oturduğunuz ev, sizin için 'sizin', ancak siz öldükten sonra, çocuklarınız o evin 'kendilerinin' olduğunu söyleyeceklerdir.)

  Sahiplendiklerimizi sınıflandırırsak:

  Maddesel her tür sahiplenme duygusu: 'Benim evim, benim arabam, benim bilgisayarım' dediğimiz herşey için, önce sahip olmaya çalışma, sonra sahip olduğunu korumaya çalışma, en son olarak da daha fazlasına sahip olma güdüsü geliştiririz. Bunları başarabilmek de, hem çok yoğun olarak enerjimizi, hem de değerli zamanımızı alır. Bunun yerine isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı basitleştirmek çok daha rahatlatıcı olur.
  Kişileri sahiplenme duygusu: Ebeveynin çocuğuna duyduğu sahiplenme, karı-koca arası sahiplenme, arkadaşlar arası sahiplenme hep daha önce anlattığımız 'benim' kavramından ve 'benim' olanın kaybedilmesine yönelik duyulan endişeden kaynaklanır. Ancak Yoga'da bakış açısı şöyledir: 'Sevdiğini bırak gitsin, gerçekten seni seviyorsa, geri gelecektir, yok eğer gelmiyorsa, zaten onun sana olan sevgisi senin sevgin kadar yoğun değildir, ve geri gelmemesi herkes için çok daha iyidir.'   
Aparigraha - İstİfÇİlİk Yapmama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Amaliyat yapma

  Amaliyat yapma

  çitos yapma oyunları amaliyat amaliatoyunu burayı tıklayınız
 2. Plan Yapma

  Plan Yapma

  plan yapmak bize neler kazandırır Plân, bir faaliyette bulunurken güçlükle karşılaşmamak, faaliyete önceden vakıf olabilmek amacıyla yapılır. Eğitim, ekonomi, askerlik, fizik, kimya kısacası bütün alanlarda plân yapılmaktadır. Devletler de belli hedeflere ulaşmak, kalkınabilmek için plân yaparlar. Plân kısa, orta ve uzun vadeli yapılabilir. Ülkemizin "Beş Yıllık Kalkınma Plânı" adı...
 3. Yapma Hüsnü

  Yapma Hüsnü

  deniz seki hapisten çıktımı bu olay nereye gider ne olur zamanla göreceğiz tabii ünlü şarkıcı Deniz Seki hapisten çıkınca olaya net cevaplar alırız diye sanıyorum Hüsnü kendisini boşlukta hissediyor sanırsam....... ŞARKILARIYLA HASRET GİDERİYOR! UYUŞTURUCU KULLANMAK VE KULLANANLARA TEMİN ETMEK SUÇLAMASIYLA BAKIRKÖY KADIN VE ÇOCUK TUTUKEVİ'NDE BULUNAN DENİZ SEKİ DIŞARI ÇIKACAĞI GÜNÜ...
 4. Yapma çiçekler

  Yapma çiçekler

  Evinizde çiçek severmisiniz? canlı çiçekle uğraşmak zor:D zamanında suyunu vermek lazım güzeş , ışık istiyo diyosanız bu yapma çiçekler tam size göre :)...
 5. Ne yapmam gerekiyor kızlar

  Ne yapmam gerekiyor kızlar

  Tedavi görüyorum 21inde yumurta çatlatma iğnesi vurulmuştum bi gün arayla ilişki demişti doktorum adetime 3 gün var ama istahım falan çok açıldı o günden sonra sizce test yapim mi 3 gün beklim mi ?

Sayfayı Paylaş