1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Arka sayfa güzeli için CHP’li vekilden önerge

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  CHP, medyadaki cinsiyetçi anlayışın araştırılması ve medyanın kadını "arka sayfa güzeli" ya da gündüz kuşağında "ağlayan aldatılmış, çaresiz kadın" olarak görme anlayışından uzaklaştırılması için Meclis araştırması açılmasını istedi.

  CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur ve arkadaşlarınca
  TBMM Başkanlığı’na sunulan önergenin gerekçesinde, Medya İzleme Grubu’nun yaptığı araştırmaya yer verildi. Araştırma gerekçesinde, "basın meslek ilkeleri gereği, yayınlarda hiç kimsenin, ırkı, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamayacağı" belirtilerek medya kuruluşlarının, kadın ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede, kadın-erkek eşitliği konularında gerekli çabayı gösteremediği savunuldu. Önergede şu ifadeler yeraldı:

  "Medyadaki cinsiyetçi anlayışın sebeplerinin ve toplum üzerinde yarattığı etkilerin irdelenmesi ve bu cinsiyetçi anlayışın önüne geçilebilmesine yönelik alınacak önlemlerin araştırılması için, medya çalışanları, yöneticileri ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de fikir ve görüşlerinin alınması amacıyla bu araştırmanın açılmasının uygun olacağı düşünülmektedir."

  3. sayfa güzeli savaşları

  ROMANO Prodi başkanlığındaki Avrupa Komisyonu döneminde sosyal işlerden sorumlu komisyon üyesi olan Yunanlı Anna Diamantopulu, 2003 yılında, kadının medyada cinsel obje olarak kullanılmasına yasak getirecek bir çalışma başlatmıştı. Reklam ve haberlerin yanı sıra üçüncü sayfa güzellerini de kapsayan bu çalışma, Diamantopulu’nun ofisinden sızınca bulvar basınında müthiş bir karşı kampanya başlamıştı. Özellikle İngiliz basını Yunanlı komisyon üyesinin erotik iç çamaşırlı fotomontajlarını yayınlamış ve kendisine "histerik" yakıştırmasında bulunmuştu. Bu olay üzerine Avrupa Komisyonu, "Biz yasakçı değiliz" açıklamasıyla olayı örtbas etti. İngiliz İşçi Partisi üyesi eski bakan ve vekil Clare Short da 1987 yılında, üçüncü sayfa güzellerinin yasaklanması için meclise önerge vermiş, bu önerge reddedilmişti. Short, geçtiğimiz yıllarda da üçüncü sayfaları pornografik bulduğunu söyleyince, tabloid basının şimşeklerini üzerine çekti.

  kaynak:hürriyet.com

   
Arka sayfa güzeli için CHP’li vekilden önerge konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tekel'in kasasındaki para için önerge

  Tekel'in kasasındaki para için önerge

  DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Tekel'in alkollü içkiler bölümünün Mey İçki'ye devri sırasında, kasasında bulunan 348 trilyon TL'yle birlikte devredildiği yolundaki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Macit, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önerge verdi. Mey'in özelleştirme nedeniyle 146 milyon doları peşin ödediğini ifade eden Macit, "Mey'e 18 il ve...
 2. Vekil

  Vekil

  Bakınız; Vekalet.Rüyada bir is için bir kisiyi vekil ettiginizi görmek, dünya islerinin yolunda gittigine delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada vekil görmek, günah kazanan birisine isarettir.
 3. Twitter Sayfanız İçin Duvar Kağıtları

  Twitter Sayfanız İçin Duvar Kağıtları

  Twitter Duvar Kağıdı Twitter Duvar Kağıtları yeni Twitter kullanan meleklerimize ve sayın misafirlerimize, twitter sayfalarında kullanabilecekleri birbirinden şirin twitter duvar kağıtları sunuyoruz :tik:
 4. facebook sayfam için güzel ve anlamlı yazılar lazım

  facebook sayfam için güzel ve anlamlı yazılar lazım

  Merhaba .Facebook sayfama çok özeniyorum ve arkadaşlarımın görmesi okuması ve beğenmesi için güzel yazılar paylaşmak istiyorum.Var mı böyle anlamlı güzel face yazıları ?
 5. Hasbunallahu ve Ni’mel Vekil Ne için Okunur?

  Hasbunallahu ve Ni’mel Vekil Ne için Okunur?

  hasbunallahu ve ni’mel vekil ne demek,hasbunallahu ve ni’mel vekil duasının faziletleri,hasbunallahu ve ni’mel vekil ne için okunur,hasbunallahu ve ni’mel vekil duası hakkında bilgiler Abdullah İbni Abbas radıyallahu anhüma diyor ki: “Hasbünallah ve nî’mel vekîl” sözünü, Hz. İbrahim aleyhisselâm ateşe atılırken söylemişti. Hz. Muhammed aleyhiselâm (ve sahabeleri) de “İnsanlar (müşrikler) size...

Sayfayı Paylaş